× تماس با ما
2 1 نظرات 1814 بازدید
تاریخ انتشار 26 روز پیش

انفجار مهیب در ناو غول‌پیکر آمریکا موسوی: ترامپ دنبال یوزپلنگ‌های آمریکایی باشد!

انفجار مهیب در ناو غول‌پیکر آمریکا موسوی: ترامپ دنبال یوزپلنگ‌های آمریکایی باشد!

انفجار مهيب در ناو غول‌پيکر آمريکا موسوي: ترامپ دنبال يوزپلنگ‌هاي آمريکايي باشد!


به گفته مقامات ارشد نظامي آمريکا، در پي آتش‌سوزي گسترده و انفجار در عرشه کشتي جنگي «يو‌اس‌اس بونهام ريچارد» در پايگاه نيروي دريايي «سن ديه‌گو» (جنوب غربي آمريکا)، 21 نفر شامل 17 ملوان و چهار غيرنظامي، مجروح و به بيمارستان منتقل شدند. اين ناو تا ديشب همچنان در آتش مي‌سوخت و عمليات اطفاي حريق نتيجه نداد. بر اساس برخي منابع آمريکايي، ابتدا در ناو انفجار رخ داده و سپس، آتش سوزي شروع شده است. علت گستردگي آتش سوزي، وجود حدود يک ميليون گالن سوخت و مقادير قابل توجهي مهمات در عرشه ناو اعلام شد.
 

طبق اعلام اداره آتش‌نشاني و امداد سن ديه گو، تيم‌هاي اطفاي آتش و نجات در پي سه هشدار آتش‌سوزي، حدود ساعت هشت و 51 دقيقه صبح به وقت محلي، روي کشتي حاضر شدند. در زمان حادثه حدود 200 ملوان و افسر در اين کشتي حضور داشتند.
 

رئيس ‌آتش‌نشاني سن ديه گو به شبکه «سي‌ان‌ان» گفت که احتمال دارد اين کشتي روزها در آتش بسوزد و در آب فرو برود.
 

 به گفته برخي منابع‌، همزمان با آتش سوزي گسترده در ناو، صداي انفجارهاي شديد از آن شنيده مي‌شد.
 

مختصات ناو
ناو چند ميليارد دلاري «يو‌اس‌اس بونهام ريچارد» از نوع کشتي‌هاي تهاجمي است و با آن مي‌توان تجهيزات و نيرو جابه جا کرد. اين ناو همچنين، قابليت برخاستن و فرود بالگرد، استقرار قايق‌هاي کوچک تر و وسايل نقليه آبي‌خاکي را دارد و طول آن، 257 متر است. اين ناو که1687 سرباز دارد قادر است 40 هزار و 500 نيرو را حمل کند. سرعت آن نيز 44 کيلومتر در ساعت است. اين ناو يکي از هشت کشتي تهاجمي دو طبقه در آمريکا است.

 

به گفته کارشناسان، به دليل گذشتن 23 سال از عمر اين کشتي، آتش مي‌تواند براي آن، بسيار مخرب باشد. پايگاه سن ديه گو، دومين پايگاه بزرگ کشتي‌هاي نظامي نيروي دريايي آمريکاست، که در شهر «سن ديه گو» ايالت کاليفرنيا قرار دارد.
 

واکنش طعنه‌آميز وزارت خارجه ايران
در واکنش به اعلام برخي منابع، مبني بر اينکه انفجار و آتش سوزي مذکور کار ايران بوده است، «عباس موسوي»، سخنگوي وزارت خارجه، به طعنه گفت: يوزپلنگان آمريکايي مسئوليتش را به عهده نگرفته‌اند؟ آتش گرفتن ناو ارتباطي به ما ندارد، ولي ببينيد کار يوزپلنگان آمريکايي نيست؟

 

در پي وقوع انفجار اخير در نيروگاه نطنز، شبکه «بي بي‌سي» فارسي طي خبري که آن را تيتر يک خود در اينترنت کرده بود، مدعي شد که يک گروه موسوم به «يوزپلنگان وطن» طي تماس با اين شبکه، اعلام کردند که انفجار کار آنها بوده است.
 

اما، بعدا که جعلي بودن خبر بر همگان آشکار شد، بي‌بي سي نيز مجبور به عقب‌نشيني خفت بار از اين خبر شده بود. اظهارات موسوي در‌باره پلنگ‌هاي آمريکايي هم اشاره طعنه‌آميز به اين شايعه ‌سازي دستگاه‌هاي دروغ پراکني غربي عليه ايران است. در اين ميان، رسانه‌هايي هم که کوچک‌ترين آتش‌سوزي در ايران را تيتر يک خود مي‌کرده‌اند، حالا در برابر سوختن ناو آمريکايي، به طور دسته‌جمعي سکوت کرده‌اند!


وضعيت سخت نيروي دريايي آمريکا
ناو آمريکايي در شرايطي دچار آتش سوزي شد که هم اکنون تفنگداران آمريکايي در شرايط بسيار سختي به سر مي‌برند و اين شرايط خاص را ويروس کرونا عارض آنها کرده است. بر اساس گزارش‌ها، تا کنون صدها نظامي آمريکايي در پادگان‌هاي اين کشور و پايگاه‌هاي آمريکايي در خارج، از جمله اوکيناواي ژاپن، دچار ويروس کرونا شده‌اند.

 

چند ماه قبل، فرمانده يک ناو آمريکايي که در ارتباط با شيوع کرونا ميان نظاميان تحت فرمان خود حرف زده بود، تحت فشار کاخ سفيد، مجبور به استعفاء شده است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/48136
1 نظر
saeed nematy saeed nematy 12:44:32 - 1399/04/24
خیلی جالب بود !
یه سوال اگه به این ناو یه موشک کوچلو بخوره اونوقت چی میشه !!!
دسته بندی