× تماس با ما
1 0 نظرات 2225 بازدید
تاریخ انتشار 23 روز پیش

واکنش وال استریت ژورنال به توافق ایران و چین

واکنش وال استریت ژورنال به توافق ایران و چین

واکنش وال استريت ژورنال به توافق ايران و چين

 

روزنامه آمريکايي درباره سند 25 ساله ايران و چين نوشت: هدف تهران و پکن از اين شراکت استراتژيک اين است که نشان دهند هر دو کشور آلترناتيوهايي به جز غرب در اختيار دارند.

 

روزنامه وال استريت ژورنال آمريکا در گزارشي درباره توافق جامع ايران و چين نوشت: تهران و پکن در تلاش هستند تا يک مشارکت گسترده استراتژيک را براي کاهش فشارهاي اقتصادي آمريکا بر هر دو کشور پايه ريزي کنند؛ توافقي که همچنين ايران را از انزواي اقتصادي ناشي از تحريمهاي آمريکا خارج خواهد کرد. 

 

 طبق مفاد اين توافق که بايد به تصويب پارلمان ايران برسد، چين از منابع نفتي ايران سود مي‌برد و ايران نيز از سرمايه گذاري چين بهره مند خواهد شد. 

 

اين روزنامه آمريکايي با اشاره به آنچه که از اين توافق به طور غيررسمي منتشر شده است نوشت، شراکت ايران و چين باعث مقابله با فشارهاي آمريکا روي هر دو کشور خواهد شد. براساس اين گزارش، تحليلگران غربي مي‌گويند که هدف ايران و چين از اين توافق اين است که نشان دهند هر دو کشور آلترناتيوهايي به جز غرب در اختيار دارند؛ حتي اگر بعضي از اين پروژه‌ها به بهره برداري نرسد. 

 

گزارش رسانه‌هاي غربي درباره توافق ايران و چين در حالي منتشر مي‌شود که هنوز اين سند به طور رسمي از سوي هيچ يک از طرفين منتشر نشده است و جزئيات آن هنوز رسانه‌اي نشده است.

 

روزنامه آمريکايي «نيويورک‌تايمز» نيز روز يک شنبه در گزارشي تحت عنوان «چين و ايران، با ايستادگي و مقاومت در مقابل آمريکا به همکاري تجاري و نظامي نزديک مي‌شوند»، سند «برنامه 25 ساله همکاري‌هاي جامع ايران و چين» را اقدامي در جهت تضعيف تلاش‌هاي ضدايراني دولت دونالد ترامپ توصيف کرد.»

 

اين روزنامه آمريکايي با مطرح کردن اين ادعا که نسخه‌اي از اين پيش‌نويس توافق پيشنهادي 18 صفحه‌اي را در اختيار دارد، نوشت که ايران و چين پيش‌نويس يک توافق همکاري گسترده اقتصادي و امنيتي را تهيه کرده‌اند که راه را براي سرمايه‌گذاري چندصد ميليارد دلاري چين در بخش‌هاي انرژي و ديگر بخش‌هاي ايران فراهم مي‌کند و با اين اقدام تلاش‌هاي رئيس‌جمهور آمريکا براي انزواي ايران را تضعيف خواهد کرد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/48128
0 نظر
دسته بندی