× تماس با ما
2 1 نظرات 921 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/04/23

مذاکره سری میان ایران و آمریکا صحت دارد؟

مذاکره سری میان ایران و آمریکا صحت دارد؟

مذاکره سري ميان ايران و آمريکا صحت دارد؟

 

مشاور ويژه دونالد ترامپ در امور ايران در يک گفت‌وگوي تفصيلي با روزنامه الشرق الاوسط مي‌گويد هيچ مذاکره محرمانه‌اي ميان ايران و آمريکا در مسقط در جريان نيست و واشنگتن به منافع و متحدانش در خاورميانه پشت نخواهد کرد.

 

مايک بل، مشاور وزارت خارجه آمريکا در امور ايران و معاون ويژه دونالد ترامپ در امور خاورميانه در گفت‌وگوي اختصاصي و تفصيلي با روزنامه سعودي الشرق الاوسط چاپ لندن به سوالاتي در زمينه نقش ايران در خاورميانه، برنامه هسته‌اي و موشکي ايران، برجام، روابط ايران و روسيه و همچنين روابط ايران و حزب الله لبنان پاسخ داد. بل در اين گفتگو به تنش ميان تهران و واشنگتن نيز اشاره کرد.

 

بل از حزب جمهوري خواه که در عراق نيز حضور داشته و اکنون به عنوان مشاور ويژه رئيس جمهور آمريکا در امور خاورميانه در کاخ سفيد خدمت مي‌کند، در اين گفتگو با تاکيد بر اهميت تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي ايران در اکتبر آينده، هشدار داد که در صورت عدم تمديد اين تحريم‌ها کشتي‌هاي حامل اسلحه ايران در منطقه بدون هيچ بازدارندگي به حرکت درخواهند آمد.

 

وي در اين گفتگو هرگونه مذاکرات محرمانه ميان آمريکا و ايران در عمان را قويا رد کرد. بل در پاسخ به اين سوال که تحريم‌هاي شديد آمريکا در سال 2010 باعث شد ايران به ميز مذاکرات بيايد، و آيا آمريکا اکنون در حال مهيا کردن ميز جديدي براي مذاکرات با ايران است نيز گفت: قادر به صحبت در خصوص فعاليت‌هاي ديپلماتيک آمريکا نيستم چرا که از جايگاه شخصي و آکادمي خود در اين گفتگو حضور دارم. اما تا جايي که مي‌دانم هيچ‌گونه مذاکرات سري ميان ايران و آمريکا در مسقط در جريان نيست.

 

وي در واکنش به ابراز آمادگي چندباره حسن روحاني رئيس جمهور ايران براي گفتگو با آمريکا در صورت عذرخواهي و پرداخت غرامت نيز گفت: دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا به وضوح عنوان کرده است که دولت آمريکا آماده گفتگو بدون پيش شرط است. اين در حالي است که پيشتر، ايراني‌ها خواستار برداشته شدن تحريم‌ها پيش از آغاز گفتگو‌هاي جديد و يا از سرگيري روابط بودند. آنچه که ايراني‌ها مي‌گويند بيانگر آن است که آن‌ها در اين امر جدي نيستند و اشتياقي به گفتگو ندارند.

 

تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران به تنهايي موفقيت آميز نخواهد بود همانطور که جنگ به تنهايي نيز همواره موفقيت آميز نخواهد بود و در اين مسير آمريکا به ايران به دليل رفتار‌هاي کينه توزانه اين کشور پاداش نخواهد داد.

 

وي احتمال جنگ ميان اسرائيل و حزب‌الله بر سر ايران را بالا دانست و گفت: خطر وقوع جنگ به دليل رفتار‌ها به شدت بالا است و چيزي شبيه به جنگ سال 2006 ميلادي خواهد بود.

 

وي در پاسخ به اين سوال که آيا ايران خواستار جنگ است يا باقي ماندن در شرايط خطرناک نيز گفت: معتقدم که هدف تکيه بر چالش‌هاي بزرگ است که به جنگ همه جانبه و متعارف منجر نمي‌شود. به نظر ايران اين چالش‌ها براي کاهش حضور آمريکا در منطقه کفايت مي‌کند و يا به حمله به متحدان امريکا در منطقه با هدف تضعيف اراده آن‌ها در ميزباني از نيرو‌هاي آمريکايي و در نتيجه کاهش تاثيرات آمريکا در منطقه متوسل مي‌شود.

 

وي پيرامون مواضع روسيه و اينکه مسکو به دنبال آن است که از طريق ايران به اهداف قديمي خود براي رسيدن به شمال خليج (فارس) و يا تنگه هرمز دست پيدا کند نيز گفت: روشن است که جمهوري فدرال روسيه به دنبال توسعه نفوذ خود است و تلاش مي‌کند در مناطق مورد نفوذ آمريکا در منطقه حضور پيدا کند. روابط روسيه با ايران، با وجود اختلافات ميان دو کشور، روابطي مبني بر استفاده از فرصت‌هاي توسعه نفوذ روسيه و برپايي پايگاه‌هاي نظامي همانند آنچه در سوريه هستيم، است.

 

وي در بخش ديگري از اين گفتگو تاکيد کرد که آمريکا از خاورميانه خارج نخواهد شد و به منافع و متحدانش در اين منطقه پشت نخواهد کرد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/48120
1 نظر
Skeleton King Skeleton King 01:34:01 - 1399/04/26
لَّمَن تَبِعَکَ مِنۡهُمۡ لَأَمۡلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنکُمۡ أَجۡمَعِینَ
بى تردید جهنم را از همۀ شما لبریز خواهم کرد !!!!
دسته بندی