× تماس با ما
0 0 نظرات 501 بازدید
تاریخ انتشار 18 - 1399/04/21

بروکینگز: زیاده‌خواهی آمریکا، مانع تمدید استارت جدید

بروکینگز: زیاده‌خواهی آمریکا، مانع تمدید استارت جدید

 بروکينگز: زياده‌خواهي آمريکا، مانع تمديد استارت جديد

 

 
 انديشکده بروکينگز طي يادداشتي به قلم استيون‌پيفر سفير آمريکا در اوکراين از 1998 تا 2000 و معاون اوراسياي وزارت خارجه آمريکا از 2001 تا 2004، مانع اصلي مذاکرات آمريکا و روسيه در تمديد توافق «استارت جديد» را شرايط غيرواقع‌بينانه‌اي دانسته که دولت ترامپ روي ميز گذاشته است.
 

 پيمان استارت جديد آمريکا و روسيه را موظف مي‌سازد تعداد کلاهک‌هاي هسته‌اي‌شان را به حداقل 1550 مورد کاهش دهند. اين توافق نقش مهمي در معماري عدم اشاعه تسليحات هسته‌اي دارد، ولي دولت ترامپ در سال 2017 تمديد اين توافق را به بررسي وضعيت توان هسته‌اي آمريکا و ارزيابي تعهدات روسيه طي اين مدت موکول کرد. سرانجام مارشال بيلينگزا، نماينده ترامپ در امور خلع سلاح 24 ژوئن 2020 شروط آمريکا را اعلام کرد:

 

 ورود چين و شکل‌گيري مذاکرات سه‌جانبه اولين شرط آمريکاست که با مخالفت صريح پکن مواجه شد. زيرا تعداد کلاهک‌هاي هسته‌اي چين کمتر از يک‌پنجم زرادخانه هسته‌اي آمريکا و روسيه است. نويسنده پيشنهاد مي‌کند به جاي اين شرط زياده‌خواهانه، آمريکا همراه با کاهش کلاهک‌هاي هسته‌اي خود و روسيه طبق استارت جديد، از چين در کنار بريتانيا و فرانسه بخواهد که از افزايش تعداد کلاهک‌هاي هسته‌اي‌شان اجتناب کنند.

 

 شرط ديگر آمريکا تعميم استارت جديد به تسليحات هسته‌اي غيراستراتژيک روسيه مانند موشک‌هاي کوتاه‌برد و ميان‌برد بود که روسيه آن را منوط به کاهش توان موشکي طرفين در حوزه موشک‌هاي بالستيک بين‌قاره‌اي نمود که ايالات متحده به دليل تعهدات در ناتو تاکنون تمايلي به پذيرش آن نشان نداده است.

 

 شرط آخر اين بود که آمريکا با ادعاي عدم اطمينان نسبت به روند کنوني انجام تعهدات، خواستار تنظيم سيستم نظارت و بازرسي شد که هر گونه نقض تعهدات را بلافاصله گزارش کرده و امکان اقدام متقابل را براي طرف ديگر فراهم سازد. اين در حالي است که روند توافق بر سر اين مسأله به دليل حساسيت‌هاي طرفين به بازديدها از تأسيسات نظامي، بسيار طولاني خواهد بود.

 

 به نظر مي‌رسد با توجه به مطلوبيت‌هاي اين پيمان براي آمريکا مبني بر جلوگيري از توسعه توان هسته‌اي روسيه، دولت ترامپ درصدد کسب امتيازات بيشتري از اين کشور است. در عين حال به نظر مي‌رسد با تعيين اين شروط  دشوار، در صورت عدم تمديد احتمالي، دست به فرافکني زده و طرف‌ مقابل را مسئول عدم تمديد معرفي خواهد کرد.

 

https://www.brookings.edu/blog/order-from-chaos/2020/07/01/unattainable-conditions-for-new-start-extension/

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/48095
0 نظر
دسته بندی