× تماس با ما
2 1 نظرات 1597 بازدید
تاریخ انتشار 28 روز پیش

استارت جنگ چین و آمریکا زده شد؟

استارت جنگ چین و آمریکا زده شد؟

 

استارت جنگ چين و آمريکا زده شد؟
 

احتمالات درگرفتن جنگ سرد بين آمريکا و چين، بسيار زياد است و با اينکه دو طرف تاکيد مي‌کنند خواهان جنگ نيستند، حتي وقوع برخورد بين اين دو، بعيد نيست و دخالت‌هاي نظامي آمريکا، آمادگي ناو‌هاي آن، ارسال سلاح جديد به تايوان و استفاده از سلاح تحريم‌ها عليه چين، همگي نشانه هايي است که از نيت‌هاي دولت ترامپ حکايت دارد، نيت‌هايي که قطعا صلح آميز نيست.


راي اليوم: در سايه شيوع گسترده ويروس کرونا، که منجر به فوت 150 هزار آمريکايي شد و تحت تاثير حالت شکافي که به دليل نژاد پرستي در اين کشور ايجاد شده، جشن‌هاي روز استقلال در آمريکا، «نا اميد کننده» بود.

 

 دونالد ترامپ در سخنراني که به همين مناسبت داشت، بار ديگر به چين حمله برد و آن را متهم به انتشار ويروس کرونا و نقض حقوق بشر در هنگ کنگ و منطقه مسلمان نشين ايغور نموده و تهديد کرد که تحريم‌هاي جديدي را عليه برخي مسئولان چيني اعمال مي‌کند، که پشت اجراي قانون امنيت ملي چين در هنگ کنگ ايستاده اند و در رأس آن‌ها شي جين پينگ است.

 

اين تهديدات امريکا عليه چين، همزمان شد با افزايش تنش‌ها بين دو کشور و انجام مانور‌هاي نظامي دريايي و هوايي در درياي جنوبي چين، که غني از ثروت‌هاي معدني و نفتي است و چين تاکيد مي‌کند که 99 درصد از آب‌هاي اين دريا، بخشي از آب‌هاي منطقه‌اي آن محسوب مي‌شود و تمام ادعا‌هاي دولت‌هايي مثل مالزي، وييتنام و فيليپين در خصوص اين دريا، باطل و بي اساس است.

 

دولت آمريکا رزمايش‌هاي چيني را تحريک آميز دانسته و در پاسخ به آن، سه ناو خود را به اين منطقه فرستاد، تا مسئولان چيني اين اقدام را قدرتنمايي واشنگتن با اهداف عداوت آميز بدانند. واقعيتي که ترامپ به آن اعتراف نمي‌کند، شرايط بد داخل کشورش است، در حالي که چين در حالت صعود اقتصادي، سياسي و نظامي قرار داشته و شبکه‌اي از هم پيمانان قدرتمندي را دارد، که در رأس آن‌ها کره شمالي، روسيه و پاکستان هستند، که از توانايي هسته‌اي برخوردارند، در حالي که هم پيمانان آمريکا در خاورميانه و اسرائيل، غرق در جنگ‌ها و بحران‌هاي داخلي و اقتصادي هستند، که همين مساله آن‌ها را به باري بر شانه ايالات متحده تبديل مي‌کند.

 

شي جين پينگ، رهبر نهضت جديد چين، به داد و فرياد‌هاي ترامپ توجهي ندارد و طبق استراتژي خود پيش مي‌رود تا در چارچوب جدول زماني که از 10 سال تجاوز نمي‌کند، چين را به قدرت بزرگي در نقشه اقتصادي و نظامي جهان تبديل کرده و بر ايجاد يک نظام مالي جايگزين دلار متمرکز است، به نحوي که اين نظام به نفع يوآن چين و ارز الکترونيک و هوش مصنوعي باشد.

 

مسئولان آمريکايي و هم پيمانان عرب آنها، در اين باره مجادله مي‌کنند که در سايه برتري نظامي آمريکا، رويا‌هاي چين محقق نمي‌شود، اما همتايان چيني آن‌ها با تمسخر اين نظريه ها، چين را در زمينه جنگ سايبري و زرادخانه موشکي بالستيک و سلاح جديدي که هنوز از آن رونمايي نکرده اند، برتر از آمريکا دانسته و معتقدند اين برتري، باعث آشفتگي آمريکايي‌ها شده است، بويژه آنکه رهبري چين، از آزمون کرونا با موفقيت خارج شد.

 

آمريکا در عيد استقلالش، خود را در شرايط يک قدرت جهاني «پير» مي‌يابد که بيماري‌هاي اقتصادي، نژاد پرستي و اختلافات داخلي، بر پيکر آن نفوذ کرده است. احتمالات درگرفتن جنگ سرد بين آمريکا و چين، بسيار زياد است و با اينکه دو طرف تاکيد مي‌کنند خواهان جنگ نيستند، حتي وقوع برخورد بين اين دو، بعيد نيست و دخالت‌هاي نظامي آمريکا، آمادگي ناو‌هاي آن، ارسال سلاح جديد به تايوان و استفاده از سلاح تحريم‌ها عليه چين، همگي نشانه هايي است که از نيت‌هاي دولت ترامپ حکايت دارد، نيت‌هايي که قطعا صلح آميز نيست.

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/48039
1 نظر
محمد سبزعلی پور محمد سبزعلی پور 20:09:53 - 1399/04/20
چرا درمورد قرارداد ایران و چین کار نمیکنید
دسته بندی