× تماس با ما
2 1 نظرات 955 بازدید
تاریخ انتشار 27 روز پیش

شکستی وحشتناک در انتظار ترامپ و جمهوریخواهان

شکستی وحشتناک در انتظار ترامپ و جمهوریخواهان

شکستي وحشتناک در انتظار ترامپ و جمهوريخواهان 

 

آنچه به قلم استيون شپرد در پولتيکو مي خوانيد:

 

طبق آخرين پيش بيني انتخاباتي پوليتيکو، دونالد ترامپ کار دشواري براي پيروزي در انتخابات دور دوم رياست‌جمهوري در پاييز پيش‌رو دارد، از طرفي در صورت شکست ترامپ در انتخابات بدون شک اکثريت جمهوري‌خواه سنا هم در خطر خواهد بود.

 

وقوع مجموعه اي از بحرانها در سه ماه گذشته باعث شده که فضاي سياسي حاکم بر کشور به طرز چشمگيري عليه ترامپ و جمهوري‌خواهان شود. اکنون هر روز به واسطه نظرسنجي‌هاي گوناگوني که صورت مي‌پذيرد آمار و ارقام جديدي هم در مخالفت با ترامپ ثبت مي‌شود، به عنوان مثال در حال حاضر طبق آخرين نظرسنجي‌ها 75 درصد راي‌دهندگان معتقدند کشور در مسير نادرستي قرار داد، همزمان مقبوليت ترامپ از نظر آن‌ها به شدت کاهش پيدا کرده است.

 

در همين حال، محبوبيت جو بايدن نيز در برابر ترامپ رو به افزايش است تا جايي که ما به جرات براي اولين بار مي‌توانيم بگوييم که جو بايدن دموکرات و معاون اول سابق اوباما در رقابت انتخاباتي از ترامپ پيشي گرفته است.

 

پيش بيني انتخاباتي پوليتيکو يک بررسي طولاني مدت و کيفي از منظر سياسي بوده و داراي اعتبار مطلوبي است. اين پيش‌بيني بر پايه بررسي نظرسنجي‌ها و ديگر داده‌ها در کنار تحليل روند انتخاباتي و جمعيتي حاصل شده است.

 

از هفته‌هاي نخستين شيوع بيماري کروناويروس، اکثريت مردم از نحوه عملکرد ترامپ ناراضي بودند بنابراين پيش‌بيني مي‌شود که طي 4 ماه آينده نيز با توجه شيوع بيشتر بيماري اقبال به سمت دموکرات‌ها بيشتر بشود، البته اين بدان معنا نيست که همه‌چيز به نفع بايدن تثبيت شده و ديگر امکان تغيير شرايط وجود ندارد.

 

کمپين تبليغاتي ترامپ اکنون بر ايالت‌هايي مانند جورجيا و اوهايو تمرکز کرده است، ايالت‌هايي که اتفاقا در جريان انتخابات 2016 حامي رئيس‌جمهور فعلي بودند. همزمان جمهوريخواهان سنا فقط در ايالت‌هايي مانند کلرادو، مين و کاروليناي شمالي موقعيت خود را در خطر نمي‌بينند بلکه شرايط آن‌ها در جاهايي مانند آيووا و مونتانا نيز تعريفي ندارد.

 

طي 2 ماه گذشته اهداي کمک‌هاي مالي به بايدن نسبت به ترامپ پيشي گرفته، بنابراين مي‌توان گفت که امروز پول و ثروت ترامپ که پيش‌تر نقطه عطف او بود هم کارايي خودش را از دست داده است. امروز نتايج اکثر نظرسنجي‌ها به واسطه شيوع ويروس کرونا و اعتراضات مردمي به خاطر قتل فلويد عليه رئيس‌جمهور آمريکا شده است. ناکامي ترامپ در نظرسنجي‌هاي اخير نشان مي‌دهد که آمريکايي ها معتقدند او نتوانسته بر دو بحران اصلي کشور فائق آيد.

 

اگر شرايط رئيس جمهور بهبود نيابد، همه اين موارد مي‌تواند خبر از شکستي وحشتناک براي جمهوري‌خواهان در ماه نوامبر داشته باشد. با وجود تمام آنچه گفته شد هنوز هم روزنه اميدي براي ترامپ جهت به دست آوردن اکثريت الکتورال ها و حفظ سنا وجود دارد.

 

الکتورال کالج

مهمترين تغييرات مي تواند تمايل 4 ايالتي که دو حزب امکان پيروزي در آن دارند، به سمت و سوي دموکرات ها باشد: 4 ايالت ميشيگان، نوادا، نيوهمپشاير و پنسيلوانيا اهميت به سزايي در انتخابات دارند. با افزودن اين چهار ايالت به جمع ايالت‌هاي حامي دموکرات ها و بايدن، منجر به برخورداري او از 268 الکتورال مي شود که فاصله بسيار کمي تا کسب اکثريت براي پيروزي در انتخابات دارد.

 

ميشيگان و پنسيلوانيا دومين و چهارمين ايالت بزرگي بودند که ترامپ در سال 2016 اکثريت آرا را به دست آورد، اکنون اين ايالات به همراه ويسکانسين در قلب استراتژي دموکرات‌ها براي جبران شکست 4 سال پيش قرار دارند. در آخرين نظرسنجي‌ها، بايدن در ميشيگان و پنسيلوانيا اکثريت را داشت، اما شرايط در ويسکانسين به نفع جمهوري‌خواهان بود.

 

نوادا و نيوهمپشاير ايالاتي بودند که هيلاري کلينتون در سال 2016 در آن‌ها به پيروزي رسيد و بايدن هم امروز به دنبال به دست آوردن اکثريت آرا آن‌ها است. ايالت‌هاي باقيمانده که شرايط پر نوساني دارند عبارت‌اند از آريزونا، فلوريدا، کاروليناي شمالي و ويسکانسين به همراه دو ناحيه در مين و نبراسکا. اگرچه هنوز براي اعلام پيروزي قطعي بايدن زود است، اما در هر يک از اين ايالات، نظرسنجي‌ها نشان داده که بايدن ترامپ را پشت سر گذاشته است.

 

بايدن طي هفته‌هاي اخير در ايالات و نواحي بيشتري از ترامپ پيشي گرفته است. کمپين انتخاباتي ترامپ اکنون منابع مالي قابل توجهي در ايالت‌هايي مثل جورجيا، آيووا و اوهايو هزينه مي‌کند ايالاتي که ترامپ در سال 2016 بدون هيچ دغدغه‌اي در آن‌ها به پيروزي رسيده بود.

 

در پيش بيني پولتيکو، اين سه ايالت همچنان برچسب جمهوريخواهي دارند، اما نظرسنجي ها نشان مي دهد که رقابت ترامپ و بايدن در اين ايالات به شدت نزديک است. اگر اين سه ايالت در روز انتخابات، به ايالت هايي تبديل شوند که امکان پيروزي هر يک از دو حزب در آن وجود داشته باشد، اين مي تواند راه ترامپ بر پيروزي را ببندد.

 

هزينه‌هاي تبليغاتي ترامپ همچنين در دو ايالت مينسوتا و نيومكزيكو که سال 2016 از آن کلينتون بود افزايش يافته است. مينه سوتا همچنان در سبد آرا دموکرات‌ها جاي داده مي‌شود.

 

سنا

جمهوريخواهان امسال در شرايطي وارد رقابت انتخاباتي مي‌شوند که 23 تا از 35 کرسي را در اختيار دارند. جمهوري‌خواهان اکثريت کرسي‌ها را در اختيار دارند، اما تنها دو صندلي باقي مانده که در اختيار جمهوري‌خواهان نيست و تکليف آن‌ها بايستي مشخص گردد. اين دو کرسي در ايالت هايي هستند که کلينتون در سال 2016 توانست اکثريت آرا را به دست آورد. در ضمن، دو سناتور دموکرات نيز از ايالت ترامپ براي انتخاب مجدد حضور دارند.

 

دموکرات‌ها اکنون در آريزونا و کلرادو آرا قابل توجهي دارند. به عنوان مثال مارك كلي، فضانورد بازنشسته از سناتور مارتا مكسالي در انتخابات آريزونا پيشي گرفته است.

 

پس از پيروزي دموکرات‌ها در انتخابات مقدماتي کلرادو، جان هيکللو، توانست بر کوري گاردنر جمهوري‌خواه به برتري برسد. گاردنر سياستمدار ماهري است، اما از بخت بد او در ايالتي است که ترامپ در سال 2016 تنها 43 درصد آرا را در آن به دست آورد. در آيووا نيز جوني ارنست، سناتور جمهوري‌خواه ديگر شانس چنداني براي پيروزي در انتخابات پيش‌رو ندارد.

 

از آنجا که اوضاع به نفع دموکراتها تغيير کرده، موضع آن‌ها در کنگره نيز رو به تقويت است. دستگاه جمع آوري کمک‌هاي مالي آنلاين دموکراتها اين حزب را قادر به جمع آوري پول کافي کرده است. به خاطر اين شرايط برخي از جمهوري خواهان در مورد شانس خود براي پيروزي در سنا ترديد دارند.

 

اکنون با توجه به اشتياق رأي دهندگان دموکرات براي شکست ترامپ در انتخابات ماه نوامبر، ترامپ و جمهوري‌خواهان بايد تلاش چشمگيري براي تغيير اوضاع داشته باشند.

 

فرمانداران

با توجه به چالش‌هاي بي سابقه‌اي که اين بيماري همه گير ايجاد کرده، انتخاب فرمانداران نيز تحت تاثير عملکرد دولت قرار مي‌گيرد. کاروليناي شمالي، پرجمعيت ترين ايالتي که در سال جاري انتخابات برگزار مي‌کند. در اين ايالت روي کوپر، نماينده دموکرات، در مقابل ژنرال جمهوري‌خواه دن فارست صف آرايي کرده که بر اساس آخرين نظرسنجي‌ها  کفه ترازو اين رقابت نيز به سمت دموکرات‌ها سنگيني مي‌کند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/48037
1 نظر
Ali Hosseini Ali Hosseini 09:56:59 - 1399/04/19
الان توش موندیم دعا کنیم ترامپ رای بیاره یا بایدن!!!!
دسته بندی