× تماس با ما
1 0 نظرات 820 بازدید
تاریخ انتشار 28 روز پیش

واکنش جان بولتون به روز ترور سردار سلیمانی و لحظه خروج امریکا از برجام

واکنش جان بولتون به روز ترور سردار سلیمانی و لحظه خروج امریکا از برجام

واکنش جان بولتون به روز ترور سردار سليماني و لحظه خروج امريکا از برجام

مشاور امنيت ملي سابق آمريکا در مصاحبه با يک رسانه هندي گفته خروج از برجام روز خوشحال‌کننده‌اي براي او در دوران حضورش در دولت آمريکا بوده است.

 

جان بولتون، مشاور امنيت ملي سابق آمريکا در مصاحبه‌اي با يک رسانه هندي بار ديگر از خروج از توافق هسته‌اي برجام به عنوان روزي خوشحال‌کننده در دولت دونالد ترامپ ياد کرده است. 

 

بولتون در مصاحبه‌اي با شبکه تلويزيوني«DD India» از شهادت سردار قاسم سليماني، فرمانده شهيد نيروي قدس سپاه به عنوان يکي از «لحظه‌هاي خوشحال‌کننده‌اي» نام برده که هنگام خروج او از دولت ترامپ اتفاق افتاده است.

 

او سپس گفته که در کتابش به نام «اتاقي که در آن اتفاق افتاد» به شرح وقايع مربوط به دوران حضورش در دولت پرداخته است. بولتون گفت: «خروج از توافق هسته‌اي روز خوشحال‌کننده‌اي بود.»

 

«موفقيت‌هايي وجود داشته که من سعي کرده‌ام آنها را در کتابم شرح بدهم. ولي ما در دنياي بسيار چالش‌انگيزي زندگي مي‌کنيم.»

 

اين مقام سابق کاخ سفيد حدود 10 روز پيش هم در مصاحبه‌اي با فاکس‌نيوز از خروج آمريکا از برجام به عنوان يکي از «شادترين» لحظات کاري خودش ياد کرده بود.

 

بولتون در آن مصاحبه که روز 4 تير انجام شد ادعا کرده سياست چهارده ماه اول دولت ترامپ در قبال ايران، «تفاوت چنداني» با سياست «باراک اوباما» رئيس‌جمهور پيشين آمريکا نداشت.

 

وي با بيان اينکه در زمان پيوستنش به تيم ترامپ در آوريل 2018، آمريکا هنوز در توافق هسته‌اي ايران بود، تصميم ترامپ به خروج از برجام را «شادترين لحظه زمان حضور» در دولت ترامپ توصيف کرده و به طنز گفت که بهتر بود همان موقع استعفا مي‌داد.

 

مشاور پيشين امنيت ملي کاخ سفيد با بيان اينکه ترامپ از سياست تند خود عليه ايران عودت کرده اضافه کرد: «ما فشار عظيمي به ايران وارد کرديم اما در واپسين روزهاي فعاليت کاري من، ترامپ هنوز هم به دنبال آن توافق بود، مي‌خواست با [ايراني‌ها] ملاقات کند».

 

‌«سيگنال‌هاي درهم‌آميخته ترامپ، باعث شد آن تغييري که [مي‌خواهيم] در تهران رخ دهد، بسيار بسيار دشوار شود، اگر نگوييم غيرممکن».

 

 بولتون در کتابش هم درباره اينکه چرا به نظر او سياست ترامپ در قبال ايران موفق نبوده توضيح داده و اشاره کرده که پاسخ اين سئوال را بايد در ويژگي‌هاي رئيس‌جمهوري جست که مي‌خواست خودش را سرسخت نشان دهد، اما روز به روز نظرش را عوض مي‌کرد. بولتون نوشته اولويت اصلي ترامپ «رسيدن به توافقي بود که علي‌رغم داشتن نقائص اساسي آن را موفقيتي عظيم جلوه دهد.»

 

بولتون نوشته وقتي وارد کاخ سفيد شده متوجه شده که واقعيت‌ها کاملاً با پندارهاي او متفاوت هستند. طبق روايت او ترامپ هنگام خروج  از توافق هسته‌اي مطمئن بوده که ايراني‌ها براي مذاکره به التماس مي‌افتند، حتي اگر مجبور به پذيرش شرايط سخت‌تري در توافق جديد باشند.

 

«دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا وعده داده بود با خروج از برجام و پيگيري سياست موسوم به «کارزار فشار حداکثري» ايران را به حضور پاي ميز مذاکره براي رسيدن به «توافقي بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.

 

در حالي که بيش از 2 سال از اين وعده مي‌گذرد او در تحقق اين هدف ناکام مانده و به همين دليل به خصوص در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري ماه نوامبر از سوي گروه‌هاي مختلف در آمريکا آماج انتقادات قرار گرفته است.

 

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ايران، تشديد بي‌مورد تنش‌ها با اين کشور و جدا کردن مسير آمريکا از متحدانش متهم کرده‌اند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/48012
0 نظر
دسته بندی