× تماس با ما
0 0 نظرات 2002 بازدید
تاریخ انتشار 29 روز پیش

بهت و حیرت شورای آتلانتیک از قدرت نظامی ایران

بهت و حیرت شورای آتلانتیک از قدرت نظامی ایران

بهت و حيرت شوراي آتلانتيک از قدرت نظامي ايران

 

شوراي آتلانتيک در تحليلي به قلم باربارا اسلاوين به احتمال لغو تحريم‌هاي تسليحاتي ايران پرداخته و مي‌نويسد: ايران پيشتر توانايي چشمگيري در توسعه سامانه‌ها نشان داده که اين مسئله به معناي کاهش نياز به واردات گران‌قيمت است. پس از برچيده شدن تحريم‌ها، خريدهاي ايران احتمالا تحت تاثير محدوديت‌هاي اقتصادي و ژئوپليتيک از جمله تاثير تحريم‌هاي ايالات متحده، همه‌گيري ويروس کرونا و احتياط از سوي تامين‌‌کنندگان بالقوه قرار خواهد داشت.

 

مقامات ايراني به توانايي کشورشان در تدوين استراتژي نظامي براي دفاع از تماميت ارضي ضمن حفظ نفوذ در منطقه از طريق بودجه‌اي بسيار پايين‌تر از بودجه دفاعي همسايگان عرب خود در حاشيه خليج‌فارس افتخار مي‌کند. براساس جديدترين آمارها، ايران در سال گذشته هجدهمين بودجه بزرگ نظامي در جهان (برابر با 12/6 ميليارد دلار) را داشته است. اسرائيل در مقام پانزدهم 20/5 ميليارد دلار، عربستان در مقام پنجم 61/9 ميليارد دلار و ايالات متحده در مقام اول 732 ميليارد دلار در بخش دفاع هزينه کرده‌اند.

 

ايران در مقابل، بر ابزار نامتقارن به‌ويژه گروه‌هاي شبه‌نظامي در لبنان، عراق و ساير کشورها براي اعمال نفوذ و افزايش هزينه حمله احتمالي هر طرف متخاصمي استفاده کرده است. در اين ميان، ‌اشتباهات استراتژيک مخالفان ايران و تحولات ناشي از بهار عربي در سال 2011 فرصت‌هاي بيشماري براي مداخله ايراني ايجاد کرده و تبعيض عليه شيعه در جهان عرب و آسياي جنوبي و همچنين نبود فرصت‌هاي شغلي براي جوانان، امکان به کارگيري نيروهاي جديد را فراهم آورده است که طبق برخي گزارش‌ها، به تسليحات ايراني دسترسي پيدا کرده‌اند.

 

ايران همچنين در واکنش به حمله استاکس‌نت به زيرساخت‌هاي هسته‌اي خود، توانايي‌هاي سايبري قابل توجهي به دست آورده در زمينه ساخت موشک‌هاي بالستيک و کروز و پهپادها پيشرفت زيادي داشته است. دقت حملات با موشک‌هاي کروز و پهپادها به تاسيسات نفتي سعودي در سال گذشته که طبق گزارش اخير سازمان ملل، با سلاح‌هاي ايراني صورت گرفته، موجب شگفتي بسياري از ناظران شد. حملات موشکي ايران به پايگاه نيروهاي آمريکايي در عراق در تلافي ترور سردار قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس ايران، توسط ايالات متحده نيز از جمله مواردي بود که توانايي‌هاي نظامي ايران را نشان مي‌داد.

 

در حال حاضر، اولويت براي ايران ساخت تجهيزات در داخل کشور است. به گفته فرزاد نديمي، از اعضاي موسسه سياست خاور نزديک واشنگتن، ايران هواپيماهاي سوخو 22 عراقي را که در زمان جنگ ايران و عراق در خاک ايران فرود آمده، با کمک کارشناسان اوکرايني، بلاروسي و سوري ارتقا داده است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اخيرا اعلام کرده که اين هواپيماها را با موشک‌هاي کروز با برد 1500 کيلومتري تجهيز خواهد کرد که يعني، اين هواپيماها مي‌‌توانند اهدافي در درياي عربي و تنگه باب‌المندب را بزنند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/38001
0 نظر
دسته بندی