× تماس با ما
2 0 نظرات 718 بازدید
تاریخ انتشار 18 - 1399/04/15

بیش از ۲۳ میلیارد دلار خسارت برای ایران در دعاوی نفت و گاز، برگ زرینی از افتخارات ژنرال زنگنه

بیش از ۲۳ میلیارد دلار خسارت برای ایران در دعاوی نفت و گاز، برگ زرینی از افتخارات ژنرال زنگنه

 

 بيش از 23 ميليارد دلار خسارت براي ايران در دعاوي نفت و گاز، برگ زريني از افتخارات ژنرال زنگنه

 

 

بهمن 95 در پرونده اختلافِ قيمت گاز صادراتي ايران به ترکيه (شرکت بوتاش ترکيه)، ديوان داوري بين‌المللي راي به محکوميت ايران و پرداخت 1.9 ميليارد دلار غرامت داد. ايران براي پرداخت اين ميزان غرامت اقدام به صدور گازمجاني به ترکيه کرد.

با راي ديوان در سوئيس، دولت ايران بايد بدهي انباشته‌ 2 ميليارد دلاري خود به شرکت ترکمن‌گاز (ترکمنستان) را بپردازد.

بدهي در شهريور92 بين 500 تا 600 ميليون دلار بوده که اين رقم در 95 به حدود 2 ميليارد رسيده است.

مواضع و اقدامات وزارت نفت، منجر به شکايت شرکت ترکمن گاز براي دريافت مطالبات خود و جريمه ديرکرد بود که وزارت نفت خودش آن را پيشنهاد و امضا کرده بود!

دولت ايران قصد داشت از محل درآمد صادرات گاز به ترکيه، بدهي ناشي از واردات گاز از ترکمنستان را بپردازد ولي با توجه به صادرات مجاني گاز به ترکيه براي تامين منابع مالي با مشکل مواجه شد.

 

زاکاني آذرماه سال 1392 (رئيس کميته پيگيري قراردادهاي نفتي مجلس نهم):

باتوجه به قيمت‌هاي پايين کرسنت، در قرارداد صادرات گاز ايران به بوتاش ترکيه، ابتدا بوتاش شکايت کرده و به دليل قيمت پايين کرسنت مجبور به کاهش قيمت صادراتي گاز شده‌ايم و بين 7 تا 8 ميليارد دلار از اين محل خسارت ديده‌ايم.

و در عين حال ترکيه دوباره براي کم کردن 12 درصد از قيمت صادرات گاز ايران شکايت کرده است که در صورت پذيرش اين شکايت، خسارت کلان‌تري متوجه کشور خواهد شد.

در سال 93، پس از يک سلسله دعاوي حقوقي، پس از بازگشت شخص زنگنه و‌ تيم درگير در قرارداد کرسنت به صدر وزارت نفت، نهايتا ايران به پرداخت 14-18 ميليارد دلار غرامت محکوم شد.

 

مجموع خسارت‌هاي پرداختي فقط اين 3 پرونده نسبت به درآمدهاي نفتي را بسنجيد تا شدت فاجعه برايتان مشخص شود!

در کنار فساد و ندانم‌کاريِ مديران و واسطه‌ها که در ماجراهاي LNG و توتال شرح داده ام، تضعيف شديد بدنه کارشناسي فني-حقوقي-مالي وزارت نفت است که اجازه چنين فجايع و اشتباهات مهلکي را مي‌دهد.بدنه اي رانتي، ناکارآمد، نورچشمي و باندي که ضرر پشت ضرر به کشور ‌و مردم تحميل مي‌کند.

 

محمدصالح نوراني

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37996
0 نظر
دسته بندی