× تماس با ما
1 1 نظرات 957 بازدید
تاریخ انتشار 18 - 1399/04/14

ترامپ یا بایدن؛ چه کسی پیروز انتخابات ۲۰۲۰ می شود؟

ترامپ یا بایدن؛ چه کسی پیروز انتخابات ۲۰۲۰ می شود؟

 

ترامپ يا بايدن؛ چه کسي پيروز انتخابات 2020 مي شود؟

هيچ کس نمي‌تواند بگويد آقاي ترامپ رأي نمي آورد ولي ما بايد شرايط را بسنجيم. البته شرايط تا چهار ماه ديگر تغيير چنداني نمي کند. هم بيماري کرونا وجود دارد و هم اقتصاد آمريکا حداقل با يک دهه رکود روبرو است. اما براي نتيجه گيري مشکلي وجود دارد و آن اينکه رقيب آقاي ترامپ فرد قدرتمندي نيست.
 
نزديک به پنجاه روز از اعتراضات ضد نژادپرستي امريکا مي گذرد که همين اعتراضات نيز به کشورهاي ديگر سرايت کرده است، نکته جالب توجه اين است که درصد قابل توجهي از طرفداران ترامپ دست نخورده مي ماند و تغييري نخواهد داشت که در حدود 35% است که مي توان گفت رقم قابل توجهي است و آنها سرسپرده ايشان هستند و در هر شرايطي به او راي مي دهند. مي ماند 15% تا به راي پنجاه درصد برسد و بتواند با رقيب رقابت کند و آن هم اکثرا از حزب جمهوري خواه و يا آدم هاي معمولي هستند که در شرايط خاص و در زمان انتخابات شرايط را مي سنجند بخصوص در هفته قبل از انتخابات راي خود را مي دهند و انتخاب خود را دارند. الان در تمام نظر سنجي ها راي ترامپ کاهش پيدا کرده است. قبل از کرونا پيش بيني مي شد ترامپ بتواند مجددا در کاخ سفيد بماند اما کرونا بزرگترين دستاورد ترامپ را که رفع بيکاري بود از بين برد. گفته مي شد قبل از کرونا از هر ده نفر سياه پوست نه نفر صاحب کار شده بودند. اين دست آورد مهمي بود و مي خواستند در دور دوم انتخابات روي اين مساله تبليغ کنند. اما اين امتياز از دست رفت ضمن اينکه کرونا و تعداد مبتلايان و کشته شدگان و مشکلاتي که به همراه داشت و عدم مديريت صحيح و ناتواني در کنترل بيماري و حرفهاي بي ربط ترامپ باعث شد عده اي که خارج از آن 35% بودند کنار بکشند.

 

هيچ کس نمي‌تواند بگويد آقاي ترامپ رأي نمي آورد ولي ما بايد شرايط را بسنجيم. البته شرايط تا چهار ماه ديگر تغيير چنداني نمي کند. هم بيماري کرونا وجود دارد و هم اقتصاد آمريکا حداقل با يک دهه رکود روبرو است. اما براي نتيجه گيري مشکلي وجود دارد رقيب آقاي ترامپ فرد قدرتمندي نيست؛ جو بايدن سخنران توانمندي نيست و فراموشي جزيي دارد و ترامپ هر روز در توييتر به اين موارد اشاره مي کند. بنابراين اينجا براي پيش بيني بايد ببينيم رقيب ترامپ چه کاري مي کند. اگر رقيب ترامپ موفق عمل نکند و نتواند ضعف هاي ترامپ را به خوبي در ذهن آمريکايي‌ها جا بيندازد قطعا آقاي ترامپ پيروز مي شود. امروز راي آقاي ترامپ کمتر از راي جو بايدن است. و در چهار ماه آينده قطعا تغييرات چنداني در آمريکا بوجود نمي آيد. ضمن اينکه دشمن تراشي ترامپ در خارج از مرزهاي آمريکا از جمله در مورد چين و روسيه و ايران و حتي کشورهاي اروپايي مي توانند در انتخابات تاثير گذار باشند. اين مساله بايد مورد توجه باشد مثلا چين مي تواند کمي راي در انتخابات جابجا کند. تمام کشورهاي اروپايي مايل هستند ترامپ در انتخابات پيروز نشود از فرانسه تا آلمان و انگلستان و اروپاي شمالي و جنوبي عمدتا مخالف ترامپ هستند. اين چند گروه از کشورها مي توانند در انتخابات آمريکا تاثير گذار باشند.

 

مساله نژاد پرستي در آمريکا وجود دارد ولي مطرح شدن اين موضوع در اين زمان مزيد بر علت شده است و به غولي در برابر ترامپ تبديل شده است. امروز مساله کشته شدن يک سياه پوست رفته رفته کم رنگ مي شود. اصل اعتراضات امروز نارضايتي مردم از مساله کرونا و بيماري و بيکاري است. تعداد بيکاران آمريکا امروز از مرز 30 ميليون نفر عبور کرده است. و بخش عمده‌اي از تظاهرات ضد نژاد پرستي به اعتراض مردم نسبت به مسائل ديگري مربوط است که ترامپ و دولت را مقصر آن مي دانند.

 

عبدالرضا فرجي راد(سفير پيشين ايران در نروژ)- راهبرد معاصر

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37972
1 نظر
علی ملاحسینی علی ملاحسینی 20:37:11 - 1399/04/14
یادتون هست،همه میگفتن کلینتون.کی برنده شد سراخر؟مهم مردم نیستن.این اسراییل و یهودیان ثروتمند مقیم آمریکا هستن که مشخص می‌کنند کی رییس‌جمهور بشود!اینها همه اش نقش است،حقه اصلی شعبده در جای دیگری پنهان شده.
دسته بندی