× تماس با ما
2 0 نظرات 577 بازدید
تاریخ انتشار 13 - 1399/04/11

ترامپ از همکاری روسیه با طالبان برای کشتن نیروهای آمریکایی آگاه بوده است

ترامپ از همکاری روسیه با طالبان برای کشتن نیروهای آمریکایی آگاه بوده است

ترامپ از همکاري روسيه با طالبان براي کشتن نيروهاي آمريکايي آگاه بوده است

 

انتشار يک گزارش طبقه‌بندي شده نشان مي‌دهد مقامات کاخ سفيد در اوايل سال 2019 از همکاري ميان روسيه و گروه طالبان براي کشتن نيروهاي آمريکايي مطلع بوده‌اند.

 

آسوشيتدپرس: در گزارشي اختصاصي به نقل از مقام‌هاي آگاه نوشت که مقام‌هاي ارشد کاخ سفيد از بيش از يک سال پيش از گزارش‌هاي اطلاعاتي طبقه بندي شده در خصوص همکاري‌هاي ميان مسکو و طالبان آگاه بوده‌اند و اين گزارش‌هاي اطلاعاتي به اطلاع دونالد ترامپ رسيده است.

 

اين گزارش بعد از آن منتشر مي‌شود که روزنامه نيويورک تايمز از همکاري ميان مسکو و گروه طالبان براي کشتن نيروهاي آمريکايي پرده‌برداري کرده بود. مقام‌هاي دولت دونالد ترامپ البته اين گزارش‌ها را «بي اساس» خوانده‌اند.

 

روزنامه نيويورک تايمز آمريکا روز 27 ژوئن در گزارشي ادعا کرده بود تحقيقات مقامات اطلاعاتي ايالات متحده حاکي از آن است که يک واحد اطلاعاتي نظامي روسيه، در خلال مذاکرات صلح براي پايان دادن به جنگ بيست ساله افغانستان، بطور مخفيانه به شبه‌نظاميان مرتبط با طالبان پول داده تا نيروهاي ائتلاف بين‌المللي حاضر در افغانستان از جمله سربازان آمريکايي را بکشند.

 

نيويورک تايمز نوشته است که گزارش اين تحقيقات در اختيار دونالد ترامپ، رئيس جمهوري ايالات متحده آمريکا قرار گرفته و شوراي امنيت ملي کاخ سفيد نيز اين موضوع را در نشستي در ماه مارس به بحث گذاشته است.

 

با اين حال آقاي ترامپ در نخستين واکنش به اين گزارش که تکذيب روسيه و طالبان را نيز در پي داشت، گفت: «کسي به من، مايک پنس که معاونم يا مارک ميدوز، رئيس کارکنان کاخ سفيد درباره حمله کذايي به نيروي ما در افغانستان از سوي روسيه اطلاعي نداده است.»

 

وي با حمله به روزنامه نيويورک تايمز، مطلب اين رسانه را «خبر جعلي» توصيف کرده و گفته بود که حملات زيادي به نيروهاي آمريکايي در افغانستان صورت نگرفته است. وي همچنين بار ديگر اين ادعا را تکرار کرد که هيچ رئيس جمهوري در تاريخ آمريکا به اندازه او نسبت به دولت روسيه سختگير نبوده است.

 

با اين وجود گزارش اختصاصي خبرگزاري آسوشيتدپرس اظهارات دونالد ترامپ را رد مي‌کند. اين خبرگزاري همچنين روز دوشنبه از جان بولتون در اين خصوص پرسيده است که مشاور پيشين امنيت ملي آمريکا، از پاسخ به آن طفره رفته است.

 

اين افشاگري‌ها در حالي صورت گرفته که آسوشيتدپرس روز يکشنبه گزارش داد در ابتداي سال جاري يک گزارش توجيهي اطلاعاتي ديگر در اين رابطه به رئيس جمهوري آمريکا ارائه شده است. موضوعي که رابرت اوبراين، مشاور کنوني امنيت ملي کاخ سفيد آن ‌را تکذيب کرده است. آقاي اوبراين در اين خصوص مي‌گويد اين گزارش‌ها هنوز تاييد نشده‌اند اما در صورتي که مورد تاييد نهادهاي امنيتي و اطلاعاتي قرار گيرند، دولت براي انجام اقدامات لازم آماده خواهد بود.

 

همزمان ذبيح‌الله مجاهد، سخنگوي طالبان نيز با رد گزارش نيويورک تايمز گفته که اعضاي اين گروه چنين پيوندي با واحد جاسوسي کشور ديگر ندارند و اين گزارش صحت ندارد. وي معتقد است که چنين ادعاهايي براي بدنام کردن طالبان است.

 

حالا رسانه‌هاي آمريکايي با اين اتفاقات فضاي تازه‌اي براي حمله به دونالد ترامپ پيدا کرده‌اند. منتقدان رئيس جمهوري آمريکا او را مورد پرسش قرار داده‌اند که چرا با وجود اين که از اقدامات ضد آمريکايي روسيه عليه نيروهاي اين کشور مطلع بوده، اقدامات تنبيهي عليه مسکو به اجرا نگذاشته است.

 

جو بايدن، نامزد رقيب ترامپ در انتخابات رياست جمهوري هم در واکنش به انتشار اين گزارش‌ها گفته است چنانچه اين گزارش درست باشد، آنگاه آن را بايد «افشاگري واقعاً تکان دهنده‌اي» درباره رئيس جمهوري آمريکا و شکست او در محافظت از نيروهاي آمريکايي حاضر در افغانستان، همچنين شکست او در ايستادگي در برابر روسيه دانست.

 

به نظر مي‌رسد با نزديک شدن به انتخابات آمريکا، پرونده‌ها و گزارش‌هايي از اين دست بيش از قبل منتشر خواهد شد تا گروه‌هاي سياسي بتوانند با مدد گرفتن از آن زمينه شکست رقيب خود را فراهم سازند.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37927
0 نظر
دسته بندی