× تماس با ما
1 0 نظرات 1244 بازدید
تاریخ انتشار 9 روز پیش

فارین پالیسی: جهان در حال تماشای سقوط بی‌سابقه آمریکاست

فارین پالیسی: جهان در حال تماشای سقوط بی‌سابقه آمریکاست

فارين پاليسي: جهان در حال تماشاي سقوط بي‌سابقه آمريکاست

 

مجله تخصصي سياست خارجي آمريکا در يادداشتي تاکيد کرد جهان در حال تماشاي سقوط آمريکاست و اين موضوع منحصرا به ترامپ محدود نمي‌شود.

 

 

فارين پاليسي مي‌نويسد: قدرت سياسي و قدرت نرم آمريکا تحت رياست‌جمهوري ترامپ، افولي اسفناک داشته است.

 

بيش از سه سال است که نزديک‌ترين متحدان آمريکا خود را به اين باور دلخوش کرده‌اند که رياست‌جمهوريِ پوپوليستيِ ترامپ يک ‌اشتباه تاريخي است و ايالات متحده سرانجام به ريشه‌هاي دموکراتيک و جهان‌گرايي‌اش بازخواهد گشت. اما فصلي از همه‌گيري کرونا و اعتراضات، اين باور را در هم شکست و بار ديگر چهره کشوري گرفتار در بيماري‌هاي ژرف اجتماعي، اقتصادي و سياسي را آشکار کرد. امروز ايالات متحده آماج سرزنش‌هاي بين‌المللي است و نه تنها به خاطر رئيس‌جمهورش هدف انتقاد قرار گرفته، بلکه پيشينه‌اي از خشونت افسارگسيخته پليس، برده‌داري و جنگ داخلي، ناظران را از ژنو تا گابن به هراس انداخته است.

 

در ژنو، يک بلوک کليدي از دولت‌هاي آفريقايي خواهان رسيدگي سازمان ملل به بدرفتاري‌هاي ايالات متحده با شهروندان آفريقايي‌تبار شده است. گروهي بيست نفره از مقامات ارشد سازمان ملل، از جمله دبيرکل سازمان جهاني بهداشت، خشونت پليس در شهرهاي آمريکا را محکوم کرده‌اند.

 

رهبران و ديپلمات‌هاي خارجي باور دارند که ترامپ در واکنش به کروناويروس و اعتراض‌هاي سياسي، بي‌کفايتي‌اش را اثبات کرد؛ اما آنچه بيش از همه ناظران خارجي را نااميد کرده اين است که حتي ايالات‌ و شهرهاي ليبرال، از جمله نيويورک، نيز در برابر همه‌گيري و اعتراضات سياسي، آمادگي و واکنش مناسب نداشته‌اند. برخي از خشن‌ترين سرکوب معترضان تظاهرات‌ اخير در ايالت‌ها و شهرهاي آبي (حوزه‌هاي انتخاباتي حزب دموکرات) از جمله لس‌آنجلس، مينياپوليس و نيويورک، انجام شده که تحت مديريت رهبران سياسي ليبرال هستند.

 

آخرين نمايش از کشتار و خونريزي آمريکايي، نشانه‌اي ديگر از سقوط پرشتاب يک قدرت بزرگ به دوره‌اي از افول ملي و بين‌المللي است. اندرو گليمور معاون بريتانيايي‌تبار پيشين دبيرکل سازمان ملل در امور حقوق بشر، مي‌گويد: «قدرت سياسي و قدرت نرم آمريکا تحت رياست‌جمهوري ترامپ، افولي اسفناک داشته است. من از کشوري مي‌آيم که افول را تجربه کرده، اما اين روند چندين دهه طول کشيد. افول در آمريکا پرشتاب‌تر است.»

 

مايکل فولي‌لاو دبير اجرايي موسسه لووي استراليا، مي‌گويد شهرت آمريکا در دوران رياست‌جمهوري ترامپ آسيب جدي ديد و اين آسيب با اختصاص يافتن بدترين شيوه مديريت کروناويروس در جهان به ايالات متحده، شديدتر شد. تقريبا تمام کشورهاي توسعه‌يافته در موارد ابتلا و بستري در بيمارستان کاهش چشمگير داشته‌اند؛ فقط در آمريکا- و تا حدي در بريتانيا - هر دو مورد افزايش يافته است. عملکرد متوسط و نه چندان خوب آمريکا در پاسخ به کوويد-19 بسياري از ناظران را تکان داد. ما خو گرفته‌ايم که آمريکا را مرکز قدرت جهاني ببينيم و نه مرکز بيماري جهاني.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37905
0 نظر
دسته بندی