× تماس با ما
2 0 نظرات 445 بازدید
تاریخ انتشار 9 روز پیش

تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت رأی نمی‌آورد

تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت رأی نمی‌آورد

تمديد تحريم تسليحاتي ايران در شوراي امنيت رأي نمي‌آورد

 

استاد دانشگاه آلبرتاي کانادا با اشاره به اقدام آمريکا براي تمديد تحريم تسليحاتي ايران گفت: ترامپ اصلاً اعتقادي به نقش و جايگاه مهم چندجانبه گرايي براي حل مسائل جهاني و حفظ صلح ندارد.

 

به اعتقاد بسياري از کارشناسان خارجي، دولت ترامپ تا کنون هم از نظر مديريت بحران‌هاي داخلي و هم از نظر سياست خارجي يکي از بدترين نتايج و کارنامه‌هاي عملکردي را داشته است.

 

در حوزه سياست خارجي، کاخ سفيد بويژه در ارتباط با ايران با وجود تاکيد بر سياست «فشار حداکثري» اما نتوانسته به نتايج مورد نظر در اين مسير از جمله «تغيير رفتار ايران»، آن گونه که مقامات واشنگتن مدعي هستند دست يابند و به تازگي نيز موضوع تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي ايران در سازمان ملل از سوي دستگاه سياست خارجي آمريکا به شدت دنبال مي‌شود.

 

از سوي ديگر در حوزه داخلي نيز، شرايط ناشي از بحران کرونا و مسائل اقتصادي باعث شده تا برخي نسبت به انتخاب مجدد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري آتي آمريکا ابراز ترديد کنند.

 

خبرگزاري مهر گفتگويي را با دکتر «جوليان کاسترو ري آ»، استاد علوم سياسي دانشگاه آلبرتا کانادا داشته و نظر او را درباره تلاش آمريکا براي تمديد تحريم تسليحاتي ايران در سازمان ملل و همچنين چشم‌انداز انتخاب مجدد دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري آتي آمريکا جويا شده است. اين گفتگو به شرح ذيل است.

 

*با توجه به برخي اظهارنظرهاي اخير مقامات آمريکايي، چرا واشنگتن به دنبال تمديد تحريم تسليحاتي ايران در سازمان ملل است؟

همان طور که شما هم مي‌دانيد، آمريکا به صورت رسمي در 23 ژوئن اعلام کرده است که تحريم تسليحاتي ايران بايد تا مدت زمان نامحدودي ادامه يابد، اگرچه اين کشور پيشتر در مي 2018 از توافق هسته‌اي به صورت يکجانبه خارج شد.

 

به نظرم چيزي که ترامپ واقعاً مي‌خواهد انجام دهد، ايجاد انگيزه و شور و هيجان در داخل آمريکا براي افزايش شانس انتخاب مجدد در انتخابات رياست جمهوري پيش روست.

 

ترامپ در عين حال به خوبي از اين موضوع مطلع است که درخواست آمريکا براي تمديد تحريم تسليحاتي ايران در شوراي امنيت از سوي روسيه و چين رد مي‌شود، اما اين موضع گيري واشنگتن به کاخ سفيد اجازه مي‌دهد که با لاف زني موضع خود را در برابر کشورهاي رقيب مانند ايران با سخت گيري و خصومت بيشتري نشان دهد.

 

*اقدامات دولت فعلي آمريکا تا چه اندازه تهديدي عليه صلح و ثبات جهاني بويژه در ارتباط با تضعيف جايگاه سازمان‌ها در نظام بين المللي است؟

به نظر من روابط آمريکا با سازمان‌هاي بين المللي در دوره ترامپ بدتر شده است، چون رئيس جمهور اين دوره آمريکا اصلاً اعتقادي به نقش و جايگاه مهم چندجانبه گرايي براي حل مسائل جهاني و حفظ صلح ندارد.

 

ترامپ اقداماتي کرده که به نظام سازمان ملل آسيب زده است، اقداماتي مانند کاهش مشارکت‌ها و کمک مالي به سازمان، خروج از توافق برجام و ناديده گرفتن قطعنامه 2231، خروج از سازمان يونسکو و خروج از سازمان بهداشت جهاني در اوج شيوع بيماري همه گير کرونا.

 

ترامپ احتمالاً فکر مي‌کند که آمريکا اين قدر قدرتمند است که مي‌تواند همکاري‌هاي بين‌المللي را ناديده بگيرد يا به ديگر کشورها امر و نهي کند. پيروي کردن از چنين رويکردي ما را به سيستم و شرايط جهاني پيش از تأسيس سازمان ملل خواهد کشاند.

 

اينکه چرا ترامپ چنين رويکردي دارد، بايد گفت که او ديدگاهي بسيار سطحي و کوته نظر را به روابط جهاني دارد و تمرکزش فقط بر منافع آمريکا به صورت انحصاري و مطلق است. ترامپ در واقع نقش آمريکا را در ميانجي‌گري‌هاي بين المللي و روابط جهاني حذف کرده و در اين شرايط حتي ادامه کار و حضور مقر سازمان ملل در آمريکا نيز چندان عقلاني و منطقي نيست.

 

*نظر به بحران‌هاي فعلي در آمريکا هم از نظر اقتصادي و هم از نظر عملکرد دولت در مقابله با شيوع کرونا، شانس ترامپ براي پيروزي در انتخابات آتي رياست جمهوري را تا چه حد محتمل ارزيابي مي‌کنيد؟

در حال حاضر پيش بيني درباره انتخاب مجدد و يا شکست ترامپ در انتخابات رياست جمهوري آتي آمريکا سخت است، از يک طرف واکنش ترامپ به بحران شيوع کرونا بسيار ضعيف و نامناسب بوده است و ما شاهد مرگ غيرضروري هزاران نفر به دليل مواضع متناقض و متفاوت از جانب دولت فدرال بوديم و از سوي ديگر اين شرايط پيامدهاي بسيار مخربي را بر روي اقتصاد بوجود آورده است.

 

از طرف ديگر، رقيب ترامپ هم تا کنون بسيار ضعيف عمل کرده است. «جوبايدن» که نامزد دموکرات‌ها معرفي شده، چهره‌اي تکراري و مربوط به گذشته است که هيچ ايده و ابتکار عمل جديدي براي تغيير مسير پيش روي آمريکا ندارد.

 

بسياري از رأي دهندگان که در آمريکا سرخورده شدند، بويژه رأي دهندگاني که در جريان کنار رفتن سندرز سرخورده و نااميد شدند، احتمالاً به بايدن رأي نخواهند داد. لذا با توجه به محدوديت انتخاب در نظام انتخاباتي آمريکا، ترامپ احتمالاً در نهايت بار ديگر در اين انتخابات پيروز خواهد شد.

 

رضا عمويي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37904
0 نظر
دسته بندی