× تماس با ما
2 1 نظرات 1502 بازدید
تاریخ انتشار 11 روز پیش

چرا جاسک برای ایران مهم است؟

چرا جاسک برای ایران مهم است؟

 

چرا جاسک براي ايران مهم است؟
 
 امنيتي‌ترين رئيس‌جمهور ايران در سال 96 به وزارت نفت تکليف کرد تا قطب صادرات نفت ايران را از خليج‌فارس(خارک) به درياي عمان(جاسک) منتقل کند؛ اين تکليف که در جلسه راي اعتماد به زنگنه توسط رئيس‌جمهور گفته شد گرچه از نظر اقتصادي با انتقادات بسياري همراه شد اما وزارت نفت با وجود مخالفتش با اين اقدام، دستور رئيس‌جمهور را اجرا کرد.
 

اين اقدام از نظر سياسي يک پيام روشن به غرب و کشورهاي عربي منطقه بود که در صورت اختلال در عبور نفتکش‌ها از تنگه هرمز، تنها کشوري که مي‌تواند بدون تنگه هرمز نفت بفروشد ايران است. شبيه طرحي به نام طرح محرم که در دوران جنگ و با نظارت حسن روحاني انجام شد. با اين وجود و انتقادهاي فراواني که وجود داشت اين طرح تقريبا در مراحل پاياني خود قرار گرفت تا راهکار جمهوري اسلامي ايران براي خنثي‌سازي محاصره دريايي کشورمان باشد.

 

با اين وجود، رصد رسانه‌ها و انديشكده‌هاي غربي نشان مي‌دهد كه جو رسانه‌اي شديدي عليه اقدام جمهوري اسلامي ايران در ساخت پروژه خط لوله گوره-جاسك ايجاد شده بطوري که اين پروژه به منزله زمينه‌سازي ايران براي تهديد امنيت انتقال انرژي از تنگه هرمز است، در اين ميان بخش‌هاي مختلف رسانه‌اي و مطالعاتي مرتبط با وزارت نفت نتوانسته‌اند، ابعاد مختلف اين طرح را براي محيط داخلي و بين‌المللي تحليل راهبردي کنند.

 

 
کانال مسائل سياسي و اقتصادي نفت با انتشار گزارشي درباره اين پروژه نوشت:
 
1 - بستن و انسداد تنگه هرمز يكي از مهمترين اقدامات احتمالي آمريكا براي محاصره و تهاجم عليه ايران معرفي شده است (بنگريد به طرح‌هاي شش‌گانه موسسه «فدراسيون دانشمندان امريكايي» FAS عليه ايران). وابستگي 100 درصدي صادرات نفت و فرآورده و ميعانات ج.ا.ايران به مسير انتقالي تنگه هرمز كه بيشتر از سطح وابستگي ديگر كشورها از جمله عربستان و امارات متحده عربي به اين تنگه است، به يكي از مهمترين فرصت‌هاي دولت ترامپ در تهديد امنيت انرژي ج.ا.ايران بدل شده است.
 

2 - آمريكايي‌ها بارها گزينه تكرار اقدام 1939 خود عليه ژاپن در محاصره دريايي انرژي را با توجه به وابستگي ايران به مسير انحصاري تنگه هرمز در صادرات نفت خود، تكرار كرده‌اند.

 

3 - برنده اصلي تهديد امنيت انتقال انرژي از تنگه هرمز هم‌اكنون در «سطح كنترل‌شده» دولت آمريكاست كه بحران ژئوپليتيكي را در سطح كنترل‌شده را عاملي براي افزايش قيمت نفت و تجاري‌شدن بيشتر منابع نفت پرهزينه خود مي‌داند. منشأ تهديد امنيت انتقال انرژي از تنگه هرمز، بحران‌سازي ژئوپليتيكي ايالات متحده در «استراتژي فشار حداكثري» و گزينه استفاده از گزينه نظامي براي جلوگيري از دور‌زدن تحريم‌ها از سوي ايران است.

پيشنهاد اقدام نيروي دريايي آمريكا در كنترل نفتكش‌هاي ايراني كه سيستم رديابي خود را براي دورزدن تحريم‌ها خاموش مي‌كنند، از سوي موسسات تندرو آمريكا در همين راستاي محاصره دريايي ايران مطرح شده است.

 

4 - اقدام باتأخير ج.ا.ايران براي كاهش وابستگي به تنگه هرمز، بسيار ديرتر از تلاش‌هاي كشورهايي نظير عربستان سعودي در توسعه مسير شرقي و غربي خود به بندر ينبوع و امارات متحده عربي در احداث خط لوله فجيره- حبشان و يا طرح برنامه‌ريزي‌شده  كشور عراق براي احداث خط لوله بصره-بندر عقبه اردن صورت گرفته است. در حقيقت اقدام اخير ايران، سياست واكنشي است به امكان تهديد محاصره نفتي عليه خود از سوي آمريكا و متحدان منطقه‌اي آن است.

متحدان منطقه‌اي آمريكا هم‌اكنون تا حدودي مسيرهاي صادرات نفت خود را براي گزينه محاصره دريايي صادرات نفت ايران از تنگه هرمز از سوي آمريكا آماده ساخته‌اند.

 

5 - علاوه بر اقدامات مستقيم عربستان در كاهش وابستگي به تنگه هرمز، عربستان تلاش كرده است كه در سفر ژانويه 2019 بن سلمان به پاكستان در اقدامي تكميلي در كاهش اهميت تنگه هرمز، به كسب موافقت پاكستان در احداث مخازن ذخيره‌سازي نفت در گوادر (درياي عمان) از سوي عربستان براي استفاده از نفت اين مخازن براي ايفاي تعهدات صادراتي در زمان انسداد احتمالي تنگه هرمز را اقدام كرد. در حقيقت عربستان به عنوان متحد آمريكا در جبهه فشار عليه ايران خود را براي محاصره دريايي صادرات نفت ايران آماده كرده‌اند.

 

6 - طرح گوره-جاسك با توجه وابستگي 100 درصدي صادرات نفت ايران به تنگه هرمز، اقدام ديرهنگامي بوده است كه مي‌بايست در دهه‌هاي گذشته انجام مي‌گرفت تا سناريوي محاطره صادرات دريايي نفت ايران هيچ‌گاه براي آمريكايي‌ها امكان طرح‌ريزي نباشد.

 

7 - اقدام جديد ج.ا.ايران در طرح گروه-جاسك ارائه سيگنالي به طرف غربي در «جنگ سيگنال‌ها» است كه ايران توانسته است «توازن نامتقارن آسيب‌پذيري از انسداد و محاصره تنگه هرمز» را به ضرر متحدان منطقه‌اي آمريكا و به سود خود تغيير دهد. با اين اقدام،  ج.ا.ايران به آمريكا «سيگنال» مي دهد كه اولاً اقدام به محاصره دريايي صادرات نفت ايران ناممكن و ثانياً با اقدام به چنين طرحي، منجر به آسيب متحدان منطقه‌اي خود مي شويد.

 

8 -   ج.ا.ايران با طرح گوره-جاسك توانسته است كه در «سطح  حداقلي مورد قبول» صادرات نفت خام در راهبردهاي جديد صادرات انرژي خود، پايانه صادراتي مستقل از تنگه هرمز ايجاد كند. در صورت عمل وزات نفت به رهنمودهاي جديد مقام معظم رهبري در حوزه انرژي، صادرات نفت خام در صادرات انرژي كشور با توجه به ضرورت توسعه پروژه‌هاي پايين‌دستي نفت، از حد ظرفيت انتقالي همين خط لوله فراتر نخواهد رفت.

 

9 - ضرورت تبيين راهبردي اين طرح براي محيط داخلي و بين‌المللي با اين محور كه ج.ا.ايران اين طرح را براي مقابله با طرح تهاجمي آمريكا و متحدانش عليه محاصره دريايي صادرات نفت كشور در پيش برده است، براي بخش رسانه‌اي وزارت نفت راهبردي است. برخلاف تهاجم رسانه‌اي رسانه‌ها و انديشكده‌هاي آمريكايي كه اين طرح ايران را زمينه‌سازي براي اختلال در امنيت انرژي جهاني معرفي مي‌كنند، ‌ماهيت اين طرح كاملاً تدافعي در مقابل تهاجم آمريكايي‌هاست.

 

10 - تلاش‌هاي گذشته افرادي در وزارت نفت، در تضعيف نهادها و انديشكده‌هاي مطالعاتي به سود «كارآفريني پروژه‌اي براي دوستان»، فقدان اين انديشكده‌ها را در دفاع از منافع و طرح‌هاي راهبردي كشور در سطح داخلي و منطقه‌اي را بيش از پيش مشهود ساخته است. اميد است كه با قول مساعد جناب مهندس زنگنه - وزير محترم وزارت نفت- در گفتگو با افراد دلسوز منافع كشور، در جمع‌كردن بساط «كارآفرينان پروژه براي دوستان» از كليت وزارت نفت، نقش برجسته گذشته اين موسسات در تبيين اقدامات راهبردي وزارت نفت در محيط داخلي و بين‌المللي احيا شود...

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37878
1 نظر
موسی ثانی موسی ثانی 17:32:20 - 1399/04/08
از نتایج وجود مجلس انقلابی فشار به دولت برای اقدامات درست و پاسخ صحیح به دشمنان در راستای اهداف انقلاب است .
دسته بندی