× تماس با ما
2 0 نظرات 272 بازدید
تاریخ انتشار 11 روز پیش

شورای حکام آژانس هجمه به ایران را از طریق قطعنامه پیگیری می کند

شورای حکام آژانس هجمه به ایران را از طریق قطعنامه پیگیری می کند

شوراي حکام آژانس هجمه به ايران را از طريق قطعنامه پيگيري مي کند
 
 

شوراي حکام آژانس بدون اينکه بخواهد به تکاليف خود در برجام توجهي داشته باشد سعي مي‌کند مسير فشار بر ايران را از طريق قطعنامه پيگيري کند.
 

ابوالفضل ظهره‌وند سفير اسبق کشورمان در ايتاليا و کارشناس مسائل بين الملل در گفت‌وگو با تسنيم، درباره قطعنامه اخير شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي عليه ايران، اظهار داشت: صدور اين نوع قطعنامه‌ها مسبوق به سابقه است. شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي  با گرايش به ملاحظات غربي‌ها و آمريکا و سه کشور اروپايي سازوکار خود را سامان مي‌دهد و طبيعي است که از يک سو در برخورد با ضعف‌هاي خود و مطالبه‌گري ايران در موضوع برجام از سوي ديگر، قطعنامه صادر کند. 

 

از يک طرفي بدون اينکه بخواهد به تکاليف خود در برجام توجهي داشته باشد سعي مي‌کند مسير فشار و کنترل بر ايران را از طريق قطعنامه پيگيري کند و اين در آستانه رسيدن به زماني است که محدوديت‌هاي تسليحاتي ايران طبق قطعنامه 2231 رفع مي‌شود؛ آمريکايي‌ها هم اين را بر نمي‌تابند.

 

سفير اسبق کشورمان در ايتاليا با اشاره به نقش آمريکايي‌ها بر شوراي حکام و آژانس و اهميت آن، تصريح کرد: اکنون با رسيدن آمريکايي‌ها به بن بست به دليل خروج از برجام، نه مي‌توانند از ظرفيت قطعنامه 2231 استفاده کنند و از برجام هم خارج شدند و مواضع روسيه و چين نيز بر اين تأکيد مي‌کند. بنابراين ناگزير هستند که به سه کشوري که در 4+1 هستند، متوسل شوند و اين سه کشور در برخورد با آمريکا هيچ اراده‌اي ندارند و «مسلوب الاراده» هستند و نمي‌شود از اين متعجب شد.

 

برجام مرده محتضري است که جنازه آن روي دوش 4+1 است و اين مهم است؛ بودنِ اين جنازه روي دوش آنها بسيار مهم است. شنيدم برخي مي‌گفتند که ما بايد از برجام خارج شويم، اين چه لزوم و اثري دارد؟ جز اينکه اگر از برجام خارج شويم توپ در زمين خودي مي‌افتد و ما که در موضع مطالبه‌گري هستيم و مي‌توانيم با اين سه کشور برخورد کنيم، بدهکار مي‌شويم. چون خود اينها مي‌گويند اين قطعنامه را براي حفظ برجام و آوردن ايران به پاي ميز مذاکره در موضوعات ديگر صادر کرديم. 

 

اساس مسيري که ما با غرب تا الان تحت عنوان مذاکرات مختلف و از جمله برجام جلو رفتيم، بحث نرمالايز کردن و تسليم ايران است. يک موقع براي تقسيم کيک و غنائم مذاکره مي‌شود که اين بحث جداگانه‌اي است و وقتي هم هست که ظرفيت‌هاي ملي پاي ميز مذاکره برده مي‌شود؛ کسي که ظرفيت‌هاي ملي را پاي ميز مذاکره مي‌برد فرجام بهتري از اين نمي‌تواند داشته باشد. اين طرف ظرفيت‌هاي خود را مي‌دهد و طرف مقابل چيزي نمي‌دهد و فقط مي‌گويد من فشار را بر مي‌دارم.

 

آقاي ترامپ الان به‌خاطر کاستن از فشاري که در داخل با آن مواجه است و براي بهره‌برداري در عرصه انتخابات بسيار بسيار نيازمند نوعي از مذاکره و تعامل با ايران است. اين هم ترفند ديگري بين سه کشور اروپايي و ترامپ است که تقسيم‌کار صورت گرفته تا از اين سو فشار بياورند و بگويند مي‌خواهيم برجام را حفظ کنيم و کانال ارتباطي با ايران داريم و از سوي ديگر هم آمريکا بگويد من فشار حداکثري مي‌آورم و بتوانند ايران را پاي ميز مذاکره بياورند. در اين شرايط کساني که در داخل کشور طرفدار مذاکره هستند مي‌گويند الان بهترين شرايط براي مذاکره با ترامپ است چون الان ترامپ امتياز مي‌دهد ولي بعد که رئيس‌جمهور شود امتياز نخواهد داد.

 

 معلوم نيست که ترامپ بتواند همين چند ماه را هم بماند و اگر اين روند ادامه يابد بعيد است که بتواند خوابِ بودن در کاخ سفيد را هم ببيند و دستاوردي داشته باشد.

 

اين مسير کج‌راهه و غلطي بوده که در يکي دو دهه گذشته طي شده و هنوز هم اين مسير را مي‌روند، مسئله داخلي است و مسئله عبور از آرمان‌ها و اصول انقلاب اسلامي و حذف و ادغام جمهوري اسلامي ايران در نظام بين الملل است.

 

کارشناس مسائل بين الملل درباره کشورهايي که به قطعنامه روز گذشته رأي مثبت دادند و تأثير ديپلماسي کشورمان در اين رأي‌ها، تصريح کرد: اعضاي شوراي حکام و هر کشوري منافع ملي خود را مي‌بيند؛ به‌طور مثال برزيل در کنترل آقاي «بولسونارو» فردي شبيه به ترامپ است. او مواضع کاملا همسو با ايالات متحده را دارد و موضعش ضد جمهوري اسلامي ايران و رويکردهاي مقاومت است. موضع او نزديک با رژيم صهيونيستي است و با طيف داخل برزيل که قبلا با ما همسويي داشتند به‌شدت زاويه دارد.

 

واقعيت ديگر اين است که ايران اين‌گونه نشان داده که همواره در پي تعامل با غرب است و وقتي اين رويکرد وجود دارد و اينها هم با غرب همسو هستند، با اين فشار فکر مي‌کنند که مي‌توانند روند تعامل و نزديک شدن ايران و کشاندن کشورمان به پاي ميز مذاکره را تقويت کنند. بنابراين با يک تير دو نشان مي‌زنند؛ هم به آمريکا خدمت مي‌کنند و هم به اين وسيله ايران را وادار مي‌کنند مسيري که طيفي در داخل ايران به دنبال آن هستند هموار کرده و ايران سر ميز مذاکره برود. پالسي که ما به محيط بين الملل مي‌دهيم هم پالس خوبي نيست، يعني ما مي‌توانستيم در همين 5 گامي که در کاهش تعهدات هسته‌اي برداشتيم جدي‌تر عمل کنيم و يا حتي زمان آن را کوتاه‌تر مي‌کرديم که اين انجام نشد.    

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37875
0 نظر
دسته بندی