× تماس با ما
3 1 نظرات 2425 بازدید
تاریخ انتشار 12 روز پیش

پشت پرده دستگیری نیروهای حزب الله عراق | دیشب در بغداد چه خبر بود؟

پشت پرده دستگیری نیروهای حزب الله عراق | دیشب در بغداد چه خبر بود؟

پشت پرده دستگيري نيروهاي حزب الله عراق | ديشب در بغداد چه خبر بود؟

 

 
در اواخر ساعات ديشب يگان هاي ضدتروريسم عراق که تحت فرمان عبدالوهاب الساعدي قرار دارند ضمن حمله به يکي از مقرهاي کتائب حزب الله عراق 13 نفر از اعضاي اين گروه مقاومت را بازداشت کردند.
 

اين واقعه در ساعت حدود 11 ديشب به وقت بغداد رخ داد. از ابتدا مشخص بود که پشت پرده اين عمل يک سناريوي آمريکايي نهفته است زيرا تصميم گيران ايالات متحده معتقدند اعضاي حزب الله عراق پشت پرده راکت پراني هاي اخير عليه مقرهاي آمريکا هستند.

 

پيش بيني آمريکايي ها و يگان ضدتروريسم عراق ( که اخيرا از عناصر نزديک به مقاومت تصفيه شده) اين بود که با توجه به اختلاف نظرهاي ميان حزب الله و ساير گردان هاي حشدالشعبي ، ساير گروهها و فرماندهي کل حشدالشعبي در اين خصوص واکنش موثر و قاطعي را انجام نخواهند داد و با تفکيک حزب الله از ساير گروههاي مقاومت زمينه براي برخوردهاي بعدي و از بين بردن کامل حزب الله عراق فراهم خواهد شد.

 

در واقع اقدام ديشب طراحي يک تست آمريکايي براي سنجش ميزان ابتکار عمل مقاومت و توانايي پاسخگويي آن به تحولات پيش بيني نشده آتي بود ، اما واقعيت ماجرا کاملا برخلاف نظر آمريکايي ها رخ داد.

 

از اواخر ديشب به فرمان هادي العامري و ابوفدک محمداوي به تمامي يگان هاي حشد العشبي در بغداد فراخوان داده شد و از ساعت حدود 2 بامداد منطقه سبز بغداد و يگان ضد تروريسم عراق به تصرف کامل گردان هاي حشد الشعبي درآمد .

 

همزمان هزاران مسلح عضو گردان هاي مقاومت در مناطق حساس بغداد مستقر شده و اقدام به رژه نمودند و در ساعت 3:30 دقيقه بامداد بغداد به طور کامل به تصرف حشدالشعبي درآمد .

 

سرعت عمل و تکثر اين نيروها به حدي بود که يگان هاي ضد تروريسم و پليس بغداد که تحت فرمان نخست وزيري قرار داشتند کاملا غافلگير شده و قافيه را باختند.

 

همه اين تحولات در حالي بود که فرماندهي حشدالشعبي صرفا از نيروهاي خود در بغداد استفاده کرد؛ اين در حالي ست که عمده نيروهاي رزمنده حشد در شهرهاي شيعه نشين جنوب عراق همچون بصره زندگي مي کنند و اين نشان از اين نکته دارد که قدرت سازماني و توان رزمي حشد الشعبي مافوق تصور غرب و کاظمي ست.

 

مصطفي الکاظمي نخست وزير عراق نيز که تحولات را به دقت زير نظر داشت بلافاصله با ابوفدک محمداوي تماس مي گيرد و ضمن عذرخواهي،  بي اطلاعي خود را از اقدام يگان ضد تروريسم اعلام مي کند و دستور آزادي 13 نفر دستگير شده را مي دهد‌ و آن 13 نفر در اقدامي تحقير کننده ، روبروي سفارت آمريکا نماز صبح را اقامه مي کنند .

 

جالب اينجاست در تحولات ديشب و امروز صبح، خوني از دماغ کسي ريخته نشد اما چند پيغام مهم را آمريکايي ها و نخست وزيري عراق دريافت کردند:

  1. حشدالشعبي در نبود قاسم سليماني و ابومهدي مهندس همچنان نيروي قدرتمند مقاومت است و ابتکار عمل را در دست دارد.
  2. حشدالشعبي يک نيروي يکپارچه و منسجم تحت فرمان هادي العامري ست و تصور اختلاف ميان گردان هاي وابسته و تجزيه آن خيالي خام است و در شرايط خطر تمام گردان ها از يکديگر دفاع خواهند کرد.
  3. هرگونه خطاي محاسبه و تصور ضعف گردان هاي مقاومت از سوي آمريکايي ها و الکاظمي خطايي غيرقابل بخشش است و هرگونه شوخي با حشدالشعبي با واکنش قاطع و پيش بيني نشده همراه خواهد شد.

 

عليرضا تقوي نيا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37832
1 نظر
محمدامین کیا محمدامین کیا 21:42:37 - 1399/04/07
کاملا صحیح
بعد از شهادت سردار اسلام قاسم سلیمانی و سردار ابومهدی مهندس؛ گروههای مقاومت عراق تصمیم به انتقام گرفتند-مثله کتائب-عصائب الحق-حشد الشعبی
اما جز کتائب -سایر گروهها پروسه مدون برای انتقام از آمریکا داشته و دارن.
_ولی خب باید جوابی هم داده میشد که این امر به گردن کتائب حزب الله نهاده شد. چون :
تا زمانیکه سردار سلیمانی بود تمام گروهها تحت فرمان سردار بود. آمریکاییها این یکپارچگی را از بین بردند :
-کتائب با هوشمندی هزینه ی این ترور وحشیانه را بطور شگفت انگیزی بر آمریکایی ها تحمیل کرد.
زیرا اکنون تروریست های آمریکا در ظاهر با چندین طرف در عراق مواجهند. تاکید میکنم در ظاهر.

_این یانکی های تروریست فکرکردن بین نیروهای مقاومت عراق اختلاف پیش آمده !!!!
شاید....اما اگر اختلافی هم باشد در اصول نیست-در تاکتیک است-کتائب معتقد به ضربات پراکنده و مداوم و گرفتن امنیت از تروریست های آمریکایی در کل عراق است.
-همزمان حشد و سایر نیروها درحال تدوین یک تاکتیک پیشرفته و مدون هستند.
حرکت دیشب حشد: تو دهنی ای بود که آمریکایی ها از سردار قآنی خوردند.
دسته بندی