× تماس با ما
1 0 نظرات 425 بازدید
تاریخ انتشار 16 روز پیش

اندیشکده کوئینسی: چگونه باید به جنگ با تروریسم پایان داد؟

اندیشکده کوئینسی: چگونه باید به جنگ با تروریسم پایان داد؟

 انديشکده کوئينسي: چگونه بايد به جنگ با تروريسم پايان داد؟

 

 انديشکده کوئينسي طي گزارشي با توجه به توافق آمريکا و طالبان مبني بر خروج نظاميان اين کشور از افغانستان و هم‌چنين احتمال کاهش تعداد نظاميان آمريکايي در عراق، اين پرسش را مطرح کرده که با پايان ميراث 11 سپتامبر، چگونه مي‌توان آن‌چه «نبرد عليه تروريسم» خوانده مي‌شد را پايان داد؟

 

 اين مقاله بازداشت بي‌ضابطه، شکنجه متهمان و ترورهاي هدف‌مند از سوي سيستم امنيتي آمريکا را عوارض ناخوشايند پس از 11 سپتامبر برمي‌شمارد که تجسس‌هاي غيرمعمول در زندگي شهروندان اين کشور را در پي داشت. نويسنده مي‌افزايد گسترش عمليات‌هاي به‌اصطلاح ضدتروريستي آمريکا در قاره آفريقا و احتمال ظهور دوباره تروريسم در غرب آسيا مي‌تواند اين تبعات را تداوم بخشد. به همين دليل چهار راهکار پيشنهاد مي‌کند:

 

 کنگره با لغو مجوز استفاده از نيروي نظامي عليه تروريسم موسوم به AUMF که در سال2001 تصويب و در سال 2002 به‌روز شد، قانون جديدي تصويب نمايد که ضمن پاسخ‌گويي سريع به بحران‌هاي احتمالي، نظارت عمومي بر کاربست نيروهاي مسلح را افزايش داده و از سوءاستفاده مسئولان اجرايي جلوگيري کند.

 

 با کاهش قابل ملاحظه نيروهاي نظامي آمريکايي در آفريقا، همچنين در جنوب و غرب آسيا، هم امکان هدف‌گيري آنان از سوي دشمنان کاهش يابد و هم از تبعات سياسي و رسانه‌اي کشتار غيرنظاميان توسط آنان جلوگيري شود.

 

 ترورهاي هدف‌مند آمريکا به عنوان آخرين راه‌حل در مواردي که صرفاً احتمال حمله به خاک کشور يا پايگاه‌هاي نظامي و يا تهديد جان سربازان و شهروندان آمريکايي وجود دارد، مورد استفاده قرار گيرد.

 

 ظرفيت مشارکت با دولت‌هاي هم‌سو عليه تروريسم بازسازي شود. به‌گونه‌اي که اولاً از مشارکت با دولت‌هاي ناقض حقوق بشر اجتناب گردد و ثانياً نيروهاي آمريکا صرفاً به فعاليت مستشاري و آموزش نيروهاي نظامي آن دولت‌ها مشغول باشند.

 

 با نزديک‌تر شدن به انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا، مطالبه‌گري پيرامون شعار «پايان جنگ‌هاي بي‌پايان» در کمپين‌هاي تبليغاتي افزايش خواهد يافت. اين مسأله مي‌تواند دونالد ترامپ را در مورد وعده‌هاي انتخاباتي‌اش در سال 2016 و تشديد فعاليت‌هاي نظامي خارجي آمريکا به‌ويژه در غرب آسيا طي 4 سال گذشته، گرفتار کرده و موقعيت وي را در انتخابات تضعيف نمايد. 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37824
0 نظر
دسته بندی