× تماس با ما
1 2 نظرات 982 بازدید
تاریخ انتشار 20 روز پیش

میراث مدیریت عباس آخوندی

میراث مدیریت عباس آخوندی

ميراث مديريت عباس آخوندي 

 رئيس‌جمهور در روزهاي اخير در آيين بهره برداري از طرح هاي ملي وزارت راه و شهرسازي با ابراز نارضايتي از وضعيت بازار مسکن اعلام کرد که مسکن جزو اولويت‌هاي دولت قرار دارد و البته اذعان کرد که مردم ما در زمينه مسکن و اجاره‌بها دچار مشکل هستند و اعلام کرد که  هم دولت، هم ستاد اقتصادي دولت و هم شخص معاون اول ، مسئول شده تا درباره مسأله قيمت مسکن و قيمت اجاره‌بها که امروز مردم با مشکل مواجه هستند، حرکت کند.

 

دولت اما حالا در حالي خود منتقد وضعيت مسکن به عنوان يک کالاي اساسي براي مردم است که 5 سال مديريت اين حوزه استراتژيک را به عباس آخوندي سپرده بود؛ وزيري که نه تنها در دوره وزارتش بارها با چشم پوشي بر وظايف قانوني دولت در اين زمينه، مسکن مهر را به تمسخر گرفته و باعث توقف آن از آبان ماه سال 92 شده بود که حتي در پايان ماموريتش در اين وزارتخانه اعلام کرد افتخار مي‌کنم يک واحد مسکن مهر افتتاح نکردم. 

 

توقف مسکن مهر و عدم تحويل واحدهاي باقي مانده که توانسته بود التهاب بازار مسکن را تا حد زيادي کنترل و تقاضاي انباشته را مهار کند، تعلل در برخورد با حاکم شدن نگاه سرمايه اي به تقاضاي مسکن،  مخالفت با ماليات هاي تنظيمي بازار مسکن، عدم تکميل سامانه ملي املاک و به تبع آن اجرا نکردن ماليات بر خانه هاي خالي و همچنين مقابله با تصويب ماليات بر سوداگران بازار مسکن تمام آن چيزي بود که آخوندي از کارنامه خود بر جاي گذاشت.

 

هفته گذشته زماني که محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي براي ارائه گزارش عملکرد به مجلس آمده بود اعلام کرد: با طراحي اقدام ملي مسکن و اراده اي جهت تحويل مسکن هاي مهر، سال 98 و 99 را به سال نهضت خانه سازي تبديل کرديم. يک ميليون و 600 هزار نفر در طرح مسکن ملي ثبت نام کرده اند، در پالايشي که صورت گرفت حدود 800 هزار نفر واجد شرايط هستند که خانه هاي مورد نياز براي آنها ساخته مي شود و شروع تحويل واحدهاي مسکوني به مردم از ماه هاي آينده آغاز خواهد شد که يا به صورت واحد آماده خواهد بود و يا واحدهايي که در قالب ساخت گروهي عرض مي شوند.

 

اسلامي تصريح کرد: با توجه به نرخ ازدواج هايي که ثبت مي شود و دهک هايي که ما تکليف قانوني براي تأمين منازل مسکوني آنها را داريم، برنامه ريزي ما براي توليد 400 هزار واحد مسکن در سال است.

 

 اعتراض به وضعيت اسفناک اجاره مسکن

در همان زمان که وزير راه و شهرسازي از آمارهاي اين وزارتخانه در بخش مسکن مي‌گفت، برخي نمايندگان معترض بودند چرا که وضعيت خريد و فروش و به ويژه اجاره مسکن از نظر آنها اسفناک بوده و اين آمارها دردي را دوا نمي‌کند. در همين رابطه سيد غني نظري نماينده مردم خلخال و کوثر در مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني درباره توضيحات وزير راه و شهرسازي درباره عملکرد اين وزارتخانه، گفت: متاسفانه امروزه وضعيت اجاره مسکن در شهرهاي مختلف اسفناک است و کسي هم پاسخگو نيست و متاسفانه وزارت راه و شهرسازي برنامه مدوني براي وضعيت اجاره مسکن ندارد.

 

نماينده مردم خلخال با بيان اينکه قرار بود در دولت تدبير و اميد، به مردم اميد تزريق شود اما امروزه شاهد تزريق نااميدي هستيم، اظهار داشت: در واقع با حقوق 50 سال هم نمي توان خانه خريد که ناراحت کننده است.

 

نظري ضمن انتقاد از عدم اجراي قانون ماليات بر خانه هاي خالي، تصريح کرد: بايد 2 ميليون و 800 هزار واحد مسکوني به بازار طي سال هاي گذشته تزريق مي شد تا قيمت ها به صورت افسارگسيخته تغيير نمي کرد اما اين موضوع محقق نشده است.

 

 بحران در بازار مسکن ميراث مديريت «عباس آخوندي» است

مشکلي که بيش از همه به گراني افسارگسيخته فروش و اجاره بهاي مسکن دامن زد کاهش عرضه واحد مسکوني در دولت روحاني است که عمده مسئوليت بخش مسکن در آن بر عهده آخوندي بود.

احمد عليرضا بيگي نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي، بحران در بازار مسکن را ميراث مديريت عباس آخوندي دانسته و مي‌گويد: آخوندي در ابتداي مسئوليت صحبت از مسکن اجتماعي مي‌کرد اما در 5 سال مديريت او در وزارت راه و شهرسازي هيچ اثري از اين وعده نبود و در انتها نيز گفت که افتخار مي کنم که حتي يک مسکن نيز افتتاح نکردم.

 

وي تاکيد  مي‌کند: کوتاهي‌هاي آخوندي در بخش مسکن امروز آثار خود را در بازار مسکن نشان داده و قيمت هاي سرسام آور و وضع آشفته اين بازار ميراث آن دوران است؛ حالا حتي توده مردم نمي‌توانند به خانه دار شدن فکر کنند.

 

دولت در سال پاياني به فکر مسکن ملي افتاد

از سوي ديگر به استناد آمار بدست آمده از طرح جامع مسکن، درحالي اين بازار نياز به ساخت 1 ميليون واحد مسکوني در هر سال دارد دولت يازدهم و دوازدهم روحاني هيچ برنامه‌اي براي ساخت مسکن ارائه نکرد و طرح اقدام ملي مسکن نيز به اعتقاد کارشناسان هم ديرهنگام است و هم تطابقي با نياز بازار ندارد.

 

عليرضابيگي با اشاره به اقدام دولت در کليد زدن طرح مسکن ملي مي‌گويد : متاسفانه دولت روحاني در سال پاياني مسئوليت تازه فهميده که رويه گذشته اشتباه بوده و طرح مسکن ملي را کليد زده است اين در حالي است که در پايان دولت، ديگر اين اقدام، عملي نخواهد بود و دولت نمي‌تواند کمتر اين اقدام مثبتي را در اين حوزه انجام دهد.

 

اين نماينده مجلس تاکيد مي‌کند: آثار دهشت بار مديريت آخوندي هنوز در بازار مسکن بر دوش توده مردم سنگيني مي‌کند و در ابعاد مختلف چه در توليد مصالح، بازاراشتغال، بالا رفتن سن ازدواج و ديگر مسائل و معضلات متعاقب آن ملموس است.

 

تکاليف قانوني دولت در زمينه مسکن

بر اساس بند ب ماده 59 قانون برنامه ششم توسعه دولت موظف است به منظور کاهش آسيب‌پذيري سکونتگاههاي روستايي (با هدف بهسازي و نوسازي مسکن روستايي) و همچنين تأمين مسکن براي اقشار کم‌درآمد شهري (در شهرهاي کوچک) منابع مالي و تسهيلات ارزان‌قيمت و زمين مورد نياز را در قالب بودجه سنواتي در طول اجراي قانون برنامه تأمين و اقدامات ذيل را از طريق بنياد مسکن انقلاب اسلامي به‌عمل‌آورد:

1- بهسازي و نوسازي سالانه حداقل دويست هزار واحد مسکوني روستايي با پرداخت تسهيلات ارزان‌قيمت با کارمزد پنج درصد (5%) و تأمين مابه‌التفاوت سود تسهيلات براي دوران مشارکت مدني و فروش اقساطي.

2- تأمين منابع مالي و تسهيلات ارزان‌قيمت و زمين مورد نياز براي کمک به ساخت و يا خريد سالانه حداقل صد و پنجاه هزار واحد مسکن اقشار کم‌درآمد در شهرها(با اولويت شهرهاي زير يکصد هزار نفر جمعيت)

همچنين بند ديگر اين ماده تاکيد دارد: بانک مسکن موظف است نسبت به تأمين باقيمانده تعهدات خود و تأمين منابع مورد نياز مسکن مهر بدون تعهد احداث واحدهاي جديد با تشخيص وزارت راه و شهرسازي اقدام نمايد.

علاوه بر اين ساخت مسکن اجتماعي از ديگر وظايف دولت در حوزه مسکن بوده که بر زمين مانده است.

مجلس يازدهم براي حل بحران مسکن بايد دولت را به اين نقطه برساند که به بازار مسکن ورود کرده و وظايف قانوني خود را در قبال خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعيف جامعه انجام دهد

عليرضا بيگي نماينده مجلس با اشاره به تکاليف قانوني دولت در حوزه بازار مسکن و تامين مسکن اقشار ضعيف تصريح مي‌کند: دولت بايد در بازار مسکن و نسبت به عرضه مسکن اقدام کند و صرفاً با ورود دولت است که امکان خانه‌دار شدن اقشار ضعيف جامعه ممکن خواهد بود.

وي تاکيد مي‌کند:  مجلس يازدهم براي حل بحران مسکن در واقع بايد دولت را به اين نقطه برساند که به بازار مسکن ورود کرده و وظايف قانوني خود را در قبال خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعيف جامعه انجام دهد.

 

 دولت به تکاليف‌اش در حوزه مسکن در برنامه ششم توسعه بي توجهي کرده

محسن زنگنه عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هم در اين مورد مي‌گويد: قوه مقننه بايد دولت را مکلف کند که طرح مسکن اجتماعي يا هر اسم مشابه آن را در برنامه پنج ساله هفتم و در بودجه سنواتي عملياتي کند.  ضمن اينکه مجلس مي‌تواند دولت را مکلف کند در زمينه عرضه مسکن اقداماتي را انجام دهد هر چند که در برنامه ششم توسعه برخي تکاليفي در اين زمينه وجود دارد اما متاسفانه عملياتي نمي‌شود.

در همان زماني که وزير راه و شهرسازي داشت به نمايندگان مجلس يازدهم گزارش مي‌داد جبار کوچکي نژاد، نماينده مردم رشت با اشاره به جلسه رأي اعتماد وزرا در مجلس دهم به اسلامي يادآوري کرد: وقتي در مجلس دهم به شما رأي اعتماد داديم وعده داديد که در حوزه مسکن مهر به محرومين و افراد کم درآمد توجه کنيد. هر چند که دولت شما مسکن مهر را قبول ندارد اما رأي بالاي اعتماد دهمين دوره مجلس به خاطر دادن وعده‌هايي در حوزه مسکن مهر بود. متأسفانه نه تنها به مسکن مهر توجه نشد بلکه تنها هنر شما و دولت تغيير نام مسکن مهر به مسکن اجتماعي بود.

 

حسين حاتمي نماينده مردم کليبر، خداآفرين و بخش هوراند در مجلس هم مي‌گويد: دولت اساساً فاقد هرگونه برنامه روشني در مسکن بوده‌ است.

او البته يادآوري مي‌کند: آقاي آخوندي وزير راه و شهرسازي سابق همواره از مسکن مهر به عنوان يک طرح بي خود ياد مي‌کرد و اقدامات گذشته را زير سؤال مي‌برد و هم اينکه اقدامات طرح‌هاي نيمه تمام را به اتمام نرساند و هيچ برنامه روشني در حوزه مسکن نيز نداشت.

حاتمي تاکيد مي‌کند: طبيعي است که وضعيت امروز نتيجه پنج الي شش سال گذشته آخوندي بر وزارت مسکن و شهرسازي است، بنابراين امروز مسکن به يک نقطه آسيب و آشوب فکري و روحي و رواني جامعه تبديل شده است و افزايش مهارگسيخته رهن و اجاره و فروش خانه ذهن رواني جامعه را به هم ريخته است و مشکلات زيادي را ايجاد کرده است. 

گرچه ديگر عباس آخوندي در دولت و بر مسند وزارت راه و شهرسازي نيست اما آثار عملکرد او همچنان مسکن را به عنوان يک کالاي اساسي براي خانوار ايراني و به خصوص قشر متوسط به رويايي دست نيافتني تبديل کرده است؛ گرچه آخوندي حالا وزير نيست اما 5 سال حاکميت نگاه و تفکر او بر حوزه يعني 5 سال بر زمين مانده هر قانون، برنامه و راهکاري که ميتوانست اين بازار را سامان دهد اما حالا به معضلي لاينحل تبديل کرده است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37735
2 نظر
علی ملاحسینی علی ملاحسینی 01:21:51 - 1399/04/01
و قیمت مسکن تنها یکی از مشکلاتی است،که این دولت برای ما به ارث گذاشت.ولی یه سوال،چرا رئسای جمهور و وزیرانشون بعد از هر دوره ریاست جمهوری محاکمه قضایی نمیشن،تا برای گندهایی که زدن حداقل توضیح بدن؟چرا دولت در برخی جاها کم کاری کرده،یا چرا بودجه کم میاد؟دلیل این نابسامانی ها چی بوده؟
باید این آقایان و خانمهای مسئول توضیح بدن،و از خودشون دفاع کنن و اگه جاش بود مجازات بشن.برخورد با عوامل فسادزا باید سفت و سخت باشه.چرا آقای آخوندی با طرح مالیات بر خانه های خالی مخالف بود؟باید توضیح بدن.در رفتن با استعفا کار ژاپنیها است.ما اینجا جواب میخواهیم.جناب وزیر چرا باید طرح خوبی مثل مسکن مهر را تعطیل کند؟یا نفعی برایشان داشته یا به ایشان فشار آورده اند.که در هر دو صورت فرد باید تنبیه و مجازات شود و در دادگاه اسلامی علت کار ایشان مشخص شود.یعنی چه که هرکس دلش خواست هرجا را که عشق کرد،بیاید نابود کند بعد ما بروبر بشینیم و نگاه کنیم و بگذاریم که طرف در برود.مراجع قضایی باید دست بکار شود.نمیشود که امثال این آقا خطا کنند و بعد بروند کانادا با پول مردم عشق و حال کنند.باید برخورد شود.
باتشکر
محمد جعفری محمد جعفری 17:26:48 - 1399/04/01
خوب نقششونو اجرا کردن نارضایتی مردم
دسته بندی