× تماس با ما
2 0 نظرات 738 بازدید
تاریخ انتشار 20 روز پیش

فرصت کرونا برای داعش

فرصت کرونا برای داعش

فرصت کرونا براي داعش
 

آنچه به قلم پاوزي جوانا در ايل جورناله (ايتاليا) مي خوانيد:

 

داعش همواره ثابت کرده است که در مقايسه با ديگران در اشغال فضاهايي که بر اثر بحران هاي اقتصادي، فقر و محروميت خالي شده اند، تواناتر بوده است. در هفته هاي اخير در جنوب فيليپين با شيوع اپيدمي ويروس جديد کرونا همين امر اتفاق افتاد. بنيادگرايان داعش و گروه هاي زيرشاخ? آن در بافت اجتماعي سرزمين هاي داراي اکثريت مسلمان نفوذ يافته تا پيرو جمع کرده و به ويژه پيکارجويان جديدي جذب نمايند. اين مسأله در شهر ماراوي، تنها دژ داعش در اين کشور رخ داد. آنها از اين فرصت پيش آمده بر اثر ويروس کرونا به منظور گسترش نفوذ خود بهره جستند.

 

علي رغم مداخل? نظامي پس از سه سال نيروهاي امنيتي فيليپين موفق به خنثي کردن خطر جهادگرايي نشدند. از ماه فوريه گذشته نيروهاي مسلح ميندانائو که در آن افراط گرايي اسلامي نقش مهمي ايفا مي کند، در حال مبارزه با گروه هاي مسلح بنيادگرا و شورشيان کمونيست مي باشند. در ماه آوريل در حالي که تدابير ويژه مهار پاندمي جديد در سراسر کشور به اجرا در آمده بود، 11 سرباز ارتش در شهرک پاتيکول که داعش در آن حضوري چشمگير دارد، هنگام درگير شدن با گروه ابو سياف به قتل رسيدند.


رئيس مرکز فرماندهي غرب ارتش فيليپين در ميندانائو خاطرنشان کرد که عمليات نظامي عليه گروه هاي وابسته به داعش به موجب دستور دوترته، رئيس جمهور اين کشور مبني بر نابودي گروه ابوسياف همچنان ادامه خواهند يافت.

 

تا اواخر سال گذشته دستکم 59 پيکارجوي خارجي به صورت غيرقانوني وارد فيليپين شده و جذب گروه هاي وابسته به داعش شده بودند. به نظر بسياري از اينها، فيليپين امروز يک سرزمين واقعي و تمام عيار جهادي به ويژه پس از شکست هايي به شمار مي آيد که اين گروه در خاورميانه متحمل شده است. به عقيد? کارشناسان فيليپيني اکثر چريک ها از کشورهاي اندونزي، مالزي، مصر و عربستان سعودي وارد اين کشور مي شوند.

 

مترجم: مريم شرکا

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37664
0 نظر
دسته بندی