× تماس با ما
3 0 نظرات 632 بازدید
تاریخ انتشار 21 روز پیش

جزئیات گفت‌وگوی بغداد و واشنگتن؛

جزئیات گفت‌وگوی بغداد و واشنگتن؛

جزئيات گفت‌وگوي بغداد و واشنگتن؛
 

همان هميشگي با کمي رنگ و لعاب تازه!

 

بخش‌هايي از متن بيانيه مشترک عراق و آمريکا درباره اولين دور گفت‌وگوي راهبردي بين دو کشور:

 

 وعده حمايت اقتصادي آمريکا از عراق:
درخصوص مسائل اقتصاد و انرژي، دو کشور چالش‌هاي اقتصادي بزرگ پيش روي عراق را در سايه دو بحران شيوع کرونا و کاهش قيمت‌هاي نفت و نياز عراق به در دستور کار قرار دادن اصلاحات اقتصادي ريشه‌اي درک کردند. آمريکا موضوع در اختيار قرار دادن مشاوران اقتصادي براي کار مستقيم با دولت عراق به منظور کمک به تقويت سطح حمايت بين‌المللي از تلاش‌هاي اصلاحاتي دولت عراق را مورد بحث قرار دادند.

 

پشتيباني آمريکا از اصلاحات سياسي عراق:
درخصوص جنبه‌هاي سياسي، آمريکا ايستادن خود در کنار جمهوري عراق را - نه فقط از طريق همکاري مستحکم دوجانبه در سطوح امنيت و سياسي بلکه همچنين از طريق حمايت از عراق و دولت جديد آن- ابراز داشت. دو کشور بر اهميت کمک به عراق براي اجراي برنامه اصلاحاتي دولت از جمله تداوم تلاش‌هاي انساني و بازگرداندن ثبات و بازسازي کشور و سازماندهي برگزاري انتخاباتي آزاد و سالم و عادلانه در راستاي برآورده کردن انتظارات ملت عراق تاکيد کردند. 

 

وعده کاهش نيروهاي آمريکايي:
درخصوص شراکت امنيتي، دو کشور اذعان کردند که در سايه پيشرفت چشمگير در رهايي از تهديد گروه تروريستي داعش، آمريکا در طول ماههاي آينده به کاهش شمار نيروهاي موجود در عراق و گفت‌وگو با دولت عراق درباره وضعيت نيروهاي باقيمانده ادامه خواهد داد و تمرکز دو کشور به سمت توسعه رابطه امنيتي طبيعي براساس منافع مشترک حرکت مي کند.

 

تعهد به عدم تاسيس پايگاه‌هاي نظامي دائمي:
همچنين آمريکا تاکيد کرد که براي برپايي پايگاههاي دائمي يا حضور نظامي دائمي در عراق تلاش نمي‌کند؛ همانطور که قبلا در توافقنامه چارچوب راهبردي سال 2008 توافق شد که بر همکاري امنيتي براساس توافقنامه‌هاي دوجانبه تاکيد مي‌کند. دولت عراق نيز متعهد به حفاظت از نيروهاي نظامي ائتلاف بين المللي و همراه با نيروهاي عراقي که ميزبان آنها هستند؛ همسو با قوانين بين‌المللي و تدابير مشخص درخصوص حضور اين نيروها به شکلي که توافق درباره آن بين دو کشور صورت خواهد گرفت، شد.

 

همکاري در بازگرداندن آرشيو سياسي عراق:
در سطح فرهنگي، دو دولت طرح‌هاي بازگرداندن آرشيو سياسي مهم را به دولت عراق و تلاش‌هاي توسعه توانمنديهاي دانشگاههاي عراق را بررسي کردند. همچنين دوطرف طرح هاي بازگرداندن آثار باستاني و آرشيو حزب بعث به عراق را مورد بحث قرار دادند.

 

دوطرف بار ديگر بر اهميت رابطه راهبردي و عزم خودشان براي اتخاذ گام‌هاي مناسب در راستاي تقويت منافع دو کشور و برقراري امنيت وثبات و شکوفايي در منطقه تاکيد کردند. دولت آمريکا از فرصت تاکيد دوباره بر شراکت خود و تقويت آن با عراق همراه با شروع عهده دار شدن مسئوليت‌هاي دولت توسط نخست وزير تاکيد کرد. 

 

دو دولت چشم انتظار مباحثاتي عميق درباره مسائل فوق الذکر در نشست جلسه هماهنگي عالي گفت‌وگوي راهبردي در واشنگتن هستند که قرار است در ماه ژوئيه برگزار شود.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37627
0 نظر