× تماس با ما
1 0 نظرات 435 بازدید
تاریخ انتشار 25 روز پیش

طرح عبدالفتاح السیسی درباره لیبی؛ به نام صلح به کام حفتر

طرح عبدالفتاح السیسی درباره لیبی؛ به نام صلح به کام حفتر

طرح «عبدالفتاح السيسي» درباره ليبي؛ به نام صلح به کام حفتر

 

رئيس جمهور مصر طرحي را به منظور پايان بحران ليبي ارائه کرده است که بيش از آنکه با هدف برقراري صلح در اين کشور ارائه شده باشد، تأمين منافع «خليفه حفتر» را دنبال مي کند.

 

«عبدالفتاح السيسي» رئيس جمهور مصر به تازگي طرحي را در خصوص ليبي ارائه کرده است که مدعي است پياده سازي و عملياتي ساختن اين طرح به پايان بحران اين کشور منتهي مي شود. اين درحالي است که رئيس جمهور مصر خود از حاميان سرسخت «خليفه حفتر» فرمانده شبه‌نظاميان شرق ليبي است.

 

عبدالفتاح السيسي در جريان نشست خبري اخير خود با «خليفه حفتر» به طرحش در خصوص ليبي اشاره کرد. وي بدون اشاره به نقش کشورش در حمايت از نيروهاي حفتر در مقابل نيروهاي دولت وفاق ملي ليبي، از راهکار سياسي به عنوان تنها راه حل پايان بحران ليبي ياد کرد.

 

در طرح سياسي قاهره در خصوص ليبي آمده است: «تمام طرف‌هاي درگير در اين جنگ با خاموش کردن آتش سلاح‌هاي خود مقررات مربوط به آتش بس را رعايت کنند». در اين طرح بر اجرايي شدن مصوبات نشست برلين و پايبندي به اعلاميه قانون اساسي ليبي تاکيد شده است. در طرح رئيس جمهور مصر در خصوص ليبي همچنين تأکيد شده است که بحران اين کشور مي بايست به دور از هرگونه مداخلات خارجي حل و فصل شود.

 

مصر در حالي طرح آتش بس در ليبي را ارائه کرده است که پيشتر دولت وفاق ملي ليبي بارها مشابه چنين طرحي را ارائه کرده بودطرح ارائه شده از سوي مصر براي برقراري آتش بس در ليبي از چند زاويه قابل بررسي است. واقعيت آن است که مصر به همراه عربستان سعودي، امارات متحده عربي از خليفه حفتر، فرمانده شبه نظاميان شرق ليبي حمايت مي کند و طرح ارائه شده از آن نيز طبيعتاً به نفع خليفه حفتر است. مصر درحالي طرح برقراري آتش بس در ليبي از هفته جاري را ارائه کرده است که پيشتر دولت وفاق ملي بارها مشابه چنين طرحي را ارائه کرده بود.‌

 

آخرين نمونه از پيشنهاد طرح مشابه از سوي دولت وفاق ملي ليبي به ماه رمضان گذشته بازمي گردد که نيروهاي خليفه حفتر ضمن مخالفت با طرح آتش بس، حملات خود عليه مواضع دولت وفاق ملي را بيش از پيش تشديد کردند اما علت اينکه مشابه همان طرحي که پيشتر دولت وفاق ملي ارائه کرده بود توسط مصر ارائه مي شود، به تحولات ميداني اخير در ليبي باز مي گردد. نيروهاي دولت وفاق ملي تاکنون دستاوردهاي استراتژيک فراواني را محقق ساخته اند.

 

آخرين دستاورد استراتژيک نيروهاي دولت وفاق ملي ليبي در شهر سِرت محقق شد؛ جايي که تحت اشغال نيروهاي حفتر بود و پس از سلسله نبردهاي گسترده و نفسگير به کنترل نيروهاي دولت وفاق ملي درآمد. اين تحولات ميداني و تحقق دستاوردهاي استراتژيک ميداني موجب شده است تا متحدان خليفه حفتر از جمله مصر به منظور ممانعت از تحقق دستاوردهاي بيشتر، طرح برقراري آتش بس و خلع سلاح نيروهاي دولت وفاق ملي را مطرح کنند.

 

کما اينکه، ايالات متحده آمريکا و ديگر متحدان غربي خليفه حفتر نيز از طرح مصر حمايت به عمل آورده اند. علت اصلي اين حمايت نيز به دست برتر دولت وفاق ملي در عرصه ميداني بازازجمله اهداف اصلي مصر از ارائه طرح آتش بس ممانعت از تداوم پيشروي هاي دولت وفاق ملي است مي‌گردد. در همين ارتباط، وزارت خارجه آمريکا از تلاش‌هاي مصر براي برقراري آتش‌بس در ليبي استقبال کرد. سفارت آمريکا در ليبي در بيانيه‌اي ضمن استقبال از تلاش‌هاي مصر براي برقراي آتش‌بس در ليبي از همه طرف‌ها خواست که حسن نيت خود را براي برقراري آتش‌بس و بازگشت به مذاکرات سياسي زير نظر سازمان ملل متحد نشان بدهند.

 

اين موضع آمريکايي ها در حالي است که آنها پيشتر نه تنها هيچ واکنشي در قبال طرح هاي آتش بس دولت وفاق ملي ليبي از خود نشان ندادند، بلکه در راستاي کارشکني در مسير اين طرح نيز گام برداشتند. فرانسه نيز از جمله ديگر طرف هايي است که از طرح آتش بس مصر براي ممانعت از پيشروي هاي نيروهاي دولت وفاق ملي ليبي حمايت کرده است. در همين راستا، «ژان ايو لودريان» وزير خارجه فرانسه از طرح مصر براي برقراري آتش بس حمايت به عمل آورد.

 

در اين ميان اما رژيم صهيونيستي نيز مانند مصر، آمريکا و فرانسه به شدت از تحولات ميداني در ليبي و دست برتر دولت وفاق ملي در اين تحولات بسيار نگران است. گزارش منتشر شده از سوي مرکز پژوهشهاي تل آويو نشان مي دهد که پيروزي دولت وفاق ملي در برابر ارتش ملي ليبي مي تواند تهديدي براي منافع تل آويو به شمار رود.

 

مرکز مذکور اعلام کرده است: «با وجود آنکه ممکن است درگيري ها در ليبي به صورت مستقيم بر اسرائيل تأثيرگذار نباشد اما پيشروي هاي دولت وفاق ملي مي تواند تهديدي براي تل آويو به شمار رود. اين پيشروي ها مي تواند کشورهايي که حامي اسرائيل در شرق درياي مديترانه هستند را تضعيف کند».

 

مصر از رهگذر طرح خود در خصوص ليبي به دنبال مقابله با اهداف ترکيه در اين کشور نيز هست افزون بر آنچه که گفته شد، مصر از رهگذر طرح خود براي برقراري آتش بس در ليبي به دنبال مقابله با ترکيه نيز هست. کشورهايي نظير ايالات متحده آمريکا، عربستان و امارات به شدت از نقش آفريني ترکيه در ليبي و حمايت آن از دولت وفاق ملي آزرده خاطر شده‌اند. درست به همين دليل است که مصر با طرح خود در واقع تلاش مي کند تا ضمن فرو نشاندن شدت و حدت پيشروي هاي نيروهاي دولت وفاق ملي ليبي، ضربه مهکي را نيز به رقيب منطقه اي خود يعني ترکيه وارد سازد.

 

از سوي ديگر، خبرهايي نيز حاکي از آن است که طرح پيشنهادي مصر در واقع توسط آمريکا و عربستان طراحي شده و تنها توسط مصر ارائه شده است. هدف اصلي آمريکايي ها و سعودي ها از طراحي طرح مذکور نيز مقابله با اهداف ترکيه در ليبي است. واشنگتن و رياض بر اين باورند که ترکيه در سياست خارجي خود به ويژه در سوريه با آنها همراه نيست و مسير خود را طي مي کند و از همين روي، بايد در ليبي با آن مقابله شود.

 

در هر صورت، آنچه که واضح به نظر مي رسد، اين است که طرح ارائه شده توسط مصر در خصوص بحران ليبي کاملاً به نفع «خليفه حفتر» فرمانده شبه نظاميان شرق اين کشور است. اجرايي شدن اين طرح موجب خواهد شد تا نيروهاي وابسته به حفتر فرصتي براي بازسازي صفوف درهم شکسته خود به دست آورند. البته مقامات دولت وفاق ملي ليبي نيز اين مسأله را به خوبي مي دانند و از همين روي بعيد به نظر مي رسد که آنها با طرح آتش بس مصر موافقت به عمل آورند.

 

رامين حسين آباديان

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37538
0 نظر
دسته بندی