× تماس با ما
0 0 نظرات 459 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1399/03/20

فارن‌افرز: ضرورت اصلاح دیپلماسی منطقه‌ای در غرب آسیا توسط دولت آتی آمریکا

فارن‌افرز: ضرورت اصلاح دیپلماسی منطقه‌ای در غرب آسیا توسط دولت آتی آمریکا

 فارن‌افرز: ضرورت اصلاح ديپلماسي منطقه‌اي در غرب آسيا توسط دولت آتي آمريکا

 

 نشريه فارن‌افرز طي يادداشتي ضمن ارزيابي انتقادي سياست خارجي کنوني آمريکا، توصيه‌هايي براي بهبود آن در دولت آتي داشته است. نويسنده اذعان دارد منافع حياتي آمريکا در غرب آسيا بسيار کاهش يافته و دليلي براي حضور ده‌ها هزار سرباز آمريکايي در اين منطقه وجود ندارد.

 

 اين مقاله بيان مي‌کند ترامپ مي‌خواست هم از منطقه خارج شود و هم ايران را منزوي کند ولي اکنون علاوه بر اينکه آمريکا مجبور است نيروهاي بيشتري به منطقه اعزام کند ايران نيز در ابعاد گوناگون هسته‌اي، موشکي و منطقه‌اي جلوتر آمده است. بنابراين براي تقويت سياست خارجي آمريکا در آسياي غربي، سه توصيه را در خصوص ديپلماسي منطقه‌اي ذکر مي‌کند:

 

دولت بعدي آمريکا با بازگشت به توافق هسته‌اي از فروپاشي کامل آن جلوگيري کرده و زمينه را براي مذاکراتي که ضمن حفظ بازدارندگي نظامي آمريکا، به کاهش حضور نظامي ايران در کشورهاي منطقه منجر شود، فراهم کند.

 

 دولت آتي آمريکا مي‌بايست مذاکراتي با هدف از سرگيري روابط ايران و عربستان ميان اين دو قدرت منطقه‌اي به انجام برساند که به‌ تدريج گفت‌گو درباره جنگ‌هاي يمن و سوريه و چالش داخلي بحرين را نيز در بر گرفته و به پايان جنگ‌هاي نيابتي بيانجامد. در صورت لزوم، حضور روسيه و اتحاديه اروپا در اين گفت‌گوها نيز مي‌تواند مثمر ثمر باشد.

 

 اين تصور که فشارها بر ايران به عقب‌نشيني آن منجر مي‌شود، بيهوده است. در عين حال يادداشت مدعي است که ايران نيز با توجه به کاهش قيمت نفت و آسيب‌هاي اقتصادي تحريم‌ها از گشايش‌هاي ديپلماتيک با عربستان و امارات استقبال مي‌کند. آمريکا بايد امنيت حمل‌ونقل انرژي، جلوگيري از تنش نظامي در خليج فارس و اجتناب از نبردهاي سايبري را به عنوان اولويت‌هاي اين مذاکرات مطرح کند.

 

 خطاي جدي اين تحليل آن است که سطح منازعه غرب آسيا را به يک شکاف مذهبي يا قومي ميان ايران و دولت‌هاي عربي خليج فارس تقليل مي‌دهد و انتظار دارد ديپلماسي آمريکا به تثبيت منافع اين کشور در منطقه منجر شود، در حالي که منازعه اصلي علاوه بر حضور نيروهاي خارجي در منطقه، ماهيت اشغال‌گر رژيم صهيونيستي است که اتفاقاً با کاهش تنش ميان ايران و برخي دولت‌هاي عربي، بيش از پيش خودنمايي خواهد کرد. 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37506
0 نظر