× تماس با ما
3 0 نظرات 786 بازدید
تاریخ انتشار 28 روز پیش

سیاست اسرائیل در قتل های هدفمند شکست خورده است و موساد آن را می داند

سیاست اسرائیل در قتل های هدفمند شکست خورده است و موساد آن را می داند

سياست اسرائيل در قتل هاي هدفمند شکست خورده است و موساد آن را مي داند

 

آنچه به قلم ريچارد سيلورستاين در ميدل ايست آي مي خوانيد:

 

سه رئيس پيشين موساد آشکارا اعتراف نموده اند که اهميت استراتژيک ترورهاي سياسي، مشکوک است.

 

گرچه بسياري از کشورها براي دفاع از منافع خود از ترورهاي سياسي استفاده کرده اند، اما اسرائيل از اين تاکتيک، به طور سيستماتيک در طي هفت دهه گذشته استفاده کرده است.  

 

رونن برگمن، نويسنده کتاب برخيز و اول بکش، مي نويسد: "از زمان جنگ جهاني دوم، اسرائيل بيش از هر کشور ديگري در جهان غرب، افراد بيشتري را ترور کرد." وي بيش از 2،000 قتل را که توسط سازمان هاي نظامي و اطلاعاتي اسرائيل مرتکب شده اند ، ذکر مي کند.  

 

قربانيان اين کشور، شامل مسلمانان و مسيحيان فلسطيني، فرماندهان حزب الله لبنان، معاون رئيس ساف (PLO) و ژنرال هاي سوريه هستند. آنها شامل مهندسين، دانشمندان، شاعران، فروشندگان اسلحه، فرماندهان نظامي، پيشخدمتها و صاحبان مغازه ها بوده اند. اين قتل ها در بيش از ده ها کشور و چهار قاره صورت گرفته است.

 

از افسانه تا واقعيت
هنگامي که اسرائيل مي خواهد در برابر قدرت خود لاف بزند، مهارت قاتلان موساد را در هدف قرار دادن اهداف خود نشان مي دهد. فيلم ها ساخته شده و کتابها نوشته اند. افسانه ها ساخته اند. مقالات روزنامه ها و مجله ها به واحد کيدون افتخار مي کنند.  

 

اما تقريبا هيچ کس ارزش نسبي اين عمليات را ارزيابي نکرده است. اهداف کوتاه مدت و بلند مدت آنها چيست و آيا آنها به دست آمده اند؟ من سالهاست استدلال مي كنم كه چنين عملياتي (گذشته از بي اخلاقي) منافع اسرائيل را در دراز مدت و حتي گاهي حتي در كوتاه مدت نيز پيش نبرده است. بسياري افراد اسرائيل را از گذشته بدتر مي دانند.

 

وي بيش از 2000 قتل را که توسط سازمان هاي نظامي و اطلاعاتي اسرائيل مرتکب شده اند ... در بيش از دهها کشور ذکر مي کند.

 

اکنون، براي نخستين بار، سه رئيس پيشين موساد، خودشان به طور علني اعتراف كردند كه اين تاكتيك داراي ارزش استراتژيك مشكوك است. آنها در مصاحبه ها با مجله ميراث اطلاعات(1)، نظرات خود را با روشي غيرقابل توصيف و بي پرده بيان کردند.

 

ناهوم ادموني، رئيس پيشين موساد، که در سال 1988 اقدام به ترور نفر دوم فرماندهي PLO، ابو جهاد، در تونس کرد، گفت که اين عمليات هيچ تأثيري در کاهش مقاومت فلسطين در طول انتفاضه اول نداشت. "من فکر نمي کنم که قتل ابو جهاد در جريان انتفاضه چيزي را تغيير داد... عمليات ترور شايسته اي انجام شد. چند نفر از آنها بي ارزش بودند. ديگران گفتند هيچ فايده اي نداشته."

 

يوسي ملمن، که نويسنده هاآرتص درباره اين موضوع است، با سوالي خاطرنشان کرد که که آيا ترورها به امنيت ملي کمک مي کنند؟ آنها معتقدند كه اين ابزاري است كه سهمش در بهترين حالت كاملاً محدود است."

 

"تصميم ضعيف"
رئيس سابق موساد، تامير پاردو در مصاحبه خود با اين مجله تأييد كرد كه يكي از پيشينيان او، افرايم هالوي، "با ترورهاي هدفمند به اين دليل كه ارزش كمي داشتند - مخالفت كرد و او در اين باره حق داشت".

 

نمونه ديگري از ترور که برخلاف اهداف اسرائيل شد ترور عباس موسوي، اولين رهبر حزب الله، در سال 1992 بود. ملمن خاطرنشان مي کند که رئيس ستاد ارتش که آن را آنجام داده بود بعداً اعتراف کرد که اين يک "تصميم ضعيف" بود. "علاوه بر اين ، فردي که به جاي رهبر حزب الله انتخاب شد، {سيد} حسن نصرالله با استعداد و کاريزماتيک بود، که تا به امروز زندگي اسرائيلي ها را دشوار کرده است."

A motorcycle passes a ruined portrait of late Hezbollah leader Abbas Musawi, who was killed in an Israeli operation in 1992, in the southern Lebanese town of Bint Jbeil in 2006 (AFP)

يک موتورسيکلت در حال گذر از يک پرتره ويران شده از رهبر فقيد حزب الله {سيد} عباس موسوي که در سال 1992 در يک عمليات کشته {شهيد} شد. شهر بنت جبيل در جنوب لبنان در سال 2006 (AFP)


در طول سه دهه گذشته، {سيد حسن} نصرالله در جنگ با اسرائيل در 2006 ، به نجات رژيم رئيس جمهور بشار اسد به نمايندگي از متحدان ايران کمک کرد و به عنوان خطرناکترين و کشنده ترين دشمن اسرائيل با آن روبرو شد. در جهان عرب کشتن {به شهادت رساندن} موسوي فقط يک "تصميم ضعيف" نبود؛ اين يک فاجعه بود.

 

چند سال بعد ، در سال 1997 ، تلاش براي ترور خالد مشعل، نماينده حماس در اردن، اين فاجعه را برانگيخت که مي توانست روابط بين اردن و اسرائيل را تهديد نمايد.

 

در حالي که دو مأمور موسادف مشعل را مسموم نمودند و اين عمليات منجر به دستگيري آنها شد. پادشاه اردن، پس از آن به اسرائيلي ها هجوم آورد و خواستار پادزهر سم براي نجات جان مشعل شد. انتخاب اسرائيل اين بود که يا محاکمه عاملان در صحن علني و افشاي اين عمليات به جهان يا پادزهر. اسرائيل پادزهر را تهيه کرد و از آن زمان تاکنون موساد هيچ تروري در خاک اردن انجام نداده است.

 

ناخوشايند
در سال 2010 ، موساد براي ترور محمود المبوح، خريدار سلاح هاي حماس و مسئول تهيه اسلحه از ايران اقدام نمود. در حالي که وي به دبي سفر کرد، يک تيم 27 نفره ضربت که در اين شهر بودند براي آماده سازي عمليات پيچيده آماده شدند.  

 

قاتلان در حالي که او نبود، به اتاق هتل وي دسترسي پيدا کردند. هنگامي که او بازگشت، به او حمله و او را با يک بالش خفه کردند و يک ماده شيميايي به وي تزريق کردند که نشان دهنده مرگ وي در اثر حمله قلبي باشد.  


اما اين شگرد شکست خورد و به لطف دستگاه نظارت عظيم امارات متحده عربي و دوربين هاي مدار بسته، تصاويري از قاتلان اسرائيلي ضبط و در سراسر جهان پخش شد. بدون شک، اين واحد کيدون در معرض نابودي قرار گرفت و پوشش بيشتر توطئه گران را افشا شد و باعث شد آنها نتوانند، چنين نقشهايي را ادامه دهند.

 

گذرنامه هاي جعلي اي که موساد در اين عمليات به کار برد، همچنين روساي ايستگاه موساد را در کشورهاي اروپايي به خطر انداخت که از اسناد شهروندان براي ورود به دبي استفاده مي شد. روساي ايستگاه هاي بريتانيا، استراليا و ايرلند از اين کشورها اخراج شدند. دبي چنان عصبانيتي را برانگيخت که مقامات اسرائيلي مجبور شدند اعتراف کنند که اين عمليات يک فاجعه بوده است.

 

ترورهاي هدفمند يک تاکتيک است، نه يک استراتژي. اسرائيل از آنها به عنوان جايگزين ديپلماسي با دشمنان عرب خود استفاده کرده است. با اين حال، قتل يک اقدام موقت است. ممکن است يک تسکين موقت دهد، اما اين واقعيت را ناديده مي گيرند که در صورت از بين بردن يک مبارز ، 100 نفر در صف ايستاده اند - و از اين تعداد عده اي هستند که به مراتب حيله گر و تواناتر هستند.

 

امتناع از سازش 
چنين عملياتي اعتراف ناکامي است - اعتراف به اينکه اسرائيل هيچ برنامه اي براي زندگي در صلح با همسايگان خود ندارد و ترجيح مي دهد بطور دوره اي "چمن زني" را بطور منظم (همانطور که توسط شخصيت هاي اطلاعاتي و نظامي اسرائيل شرح داده شده است) بجاي مقابله عميق تر با مشکلاتي که با آن روبروست انجام دهد.

 

اسرائيل به جاي اينکه در مورد هر يک از مهمترين مسائل مورد نياز براي برقراري صلح، سازش کند، ترجيح مي دهد چهره هاي فردي را يکي پس از ديگري، به عنوان مسکن موقتي انتخاب کند. مانند تجويز آسپرين براي بيمار مبتلا به سرطان.

 

عليرغم شک و ترديد رهبران موساد در مورد قتل هاي هدفمند، اسرائيل اين اقدام را به عنوان يکي از تاکتيک هاي ضدتروريسم به آمريکا در عمليات هاي خود در منطقه صادر کرده است. {احتمالا اشاره به ترور شهيد حاج قاسم سليماني} ايالات متحده صدها غيرنظامي بي گناه را در نبرد با القاعده ، الشباب و داعش کشته است. 

 

اکثر آمريکايي ها از اين واقعيت غافل هستند که وقتي شما قتل هاي هدفمند را به عنوان سياست اصلي ضد تروريسم کشور خود اتخاذ مي کنيد، همچنين همه موارد اخلاقي که دستگاه هاي نظامي و اطلاعاتي اسرائيل به آن اعتراف دارند را نيز کسب مي کنيد. {اعم از اعتراف به کم اثر بودن اينگونه اقدامات} اين اقدامات کشور شما را از يک کشور قانونمند براساس قانون اساسي به نوعي به دولت امنيت ملي اسرائيل تبديل مي کند.

 

نظرات بيان شده در اين مقاله به نويسنده تعلق دارد و لزوماً منعکس کننده ميدل ايست آي نيست.

ريچارد سيلورستاين
ريچارد سيلورستاين در وبلاگ Tikun Olam را مي نويسد، که اختصاص به افشاي زياده روي هاي دولت امنيتي اسرائيل دارد. کارهاي او در هاآرتص ، فوروارد ، سياتل تايمز و لس آنجلس تايمز منتشر شده است. وي در مجموعه مقاله هاي اختصاص داده شده به جنگ لبنان در سال 2006 ، پرداخته است.
 

1.https://www.intelligence.org.il/userfiles/banners/Mabat_Malam_85_internet.pdf

 

ترجمه: علي نوين

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37478
0 نظر