× تماس با ما
2 0 نظرات 1412 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/03/13

قمار سنگین نتانیاهو روی کرانه باختری

قمار سنگین نتانیاهو روی کرانه باختری

قمار سنگين نتانياهو روي کرانه باختري  

 

نخست وزير اسرائيل اعلام کرده که تا 11 تير بخشهاي ديگري از کرانه غربي رود اردن را رسما به اسرائيل ضميمه خواهد کرد.

 

 

اين بخش ها که حدود 40 درصد از اراضي ديگر کرانه غربي رود اردن مي شوند رسما از حاکميت تشکيلات خودگردان خارج خواهند شد.
 
در اين راستا چند نکته قابل ذکر است:

اول ، نتانياهو با توجه به پايان دوره اول رياست جمهوري ترامپ و احتمال عدم  انتخاب مجدد وي در تلاش است هر آنچه در ذهنش بوده را در اين دوره محقق کند . وي احتمالاً در پستوهاي ذهنش معتقد است شايد هيچگاه چنين فرصتي نصيب اسرائيل نشود.

 

دوم ، در روزهاي گذشته اتفاقي مهم در کرانه غربي رخ داد که رسانه ها به سادگي از کنار آن گذشتند و آن تيراندازي علني عده اي با سلاح هاي خودکار و لباس شخصي در ملا عام در شهر رام الله بود. اين به معناي بازگشت گردان هاي نظامي فتح به عمليات مستقيم عليه اسرائيل است.

در گذشته نيروهاي فتح به عنوان پليس اسرائيل عمل مي کردند و مانع بزرگي مقابل نيروهاي حماس و جهاد اسلامي و ساير گروههاي مقاومت در کرانه غربي بودند.

 

 

سوم، شرايط امروز شباهت بسياري با سال 2000 دارد. درآن سال بعد از 7 سال مذاکره عرفات به نتيجه رسيد که فريب خورده و دولت اسراييل هيچگاه شروط حداقلي وي را براي تشکيل دولت فلسطيني نخواهد پذيرفت‌‌.
 لذا غيرمستقيم مجوز فعاليت کتائب الاقصي وابسته به گروه فتح را صادر نمود و در همين راستا اين نيروها عمليات هاي مهمي را عليه صهيونيست ها انجام دادند و همين رخدادها بود که مرگ مشکوک و زودهنگام ياسر عرفات را رقم زد.
 

 

چهارم ، تصميم اخير دولت اسراييل به معناي مسدود سازي تمام راهها براي دولت ابومازن است و به احتمال زياد انتفاضه سوم رقم خواهد خورد.
اين انتفاضه البته با موارد قبل چند تفاوت عمده دارد :

 1- مروان برغوثي هاي جديد به منصه ظهور مي رسند که موجب کمک نيروهاي نظامي فتح به حماس و جهاد خواهد شد.

2- 27 سال مذاکره با دولت اسراييل براي حاميان تشکيل 2 دولت فلسطيني - يهودي در کشورهاي عربي و اسلامي رسما بي نتيجه اعلام خواهد شد و موضع ايران و گروههاي مقاومت که موضع فلسطين از نهر تا بحر دارند تقويت مي شود.

3- اختلافات داخلي در ملت فلسطين حداقل در ظاهر به شدت کاهش خواهد يافت و اذهان آنان روي دشمن خارجي متمرکز خواهد شد و داوطلبان بيشتري به گروههاي مقاومت خواهند پيوست .

4- با توجه به حضور گسترده شهروندان يهودي در شهرک هاي کرانه غربي ، دسترسي گروههاي مقاومت به اشغالگران براي عمليات بسيار بيشتر از گذشته است با اين تفاوت که ديگر پليس  تشکيلات خودگردان مانع آنها نخواهد شد و بالعکس به آنان کمک خواهد کرد‌.

5- تجربيات مقاومت از سلاح هاي سبک ، عمليات شهادت طلبانه و سنگ در سال 2000 به راکت هاي پيشرفته و سلاح هاي مرگبار رسيده و با وحدت حماس ، جهاد و الاقصي روزهاي سختي در انتظار اسراييل خواهد بود‌.

6- اينبار دولت اردن هم راهي جز حمايت از انتفاضه ندارد، زيرا با اقدام اخير نتانياهو که حمايت ترامپ را پشت سر خود مي بيند موجوديت اردن هاشمي به عنوان يک کشور مصنوعي به خطر جدي خواهد افتاد چرا که قرار است طبق اين تصميم در نهايت عمده فلسطينيان ساکن کرانه غربي اخراج شوند و در دسترس ترين کشور براي آوارگان جديد طي ساليان آتي  پادشاهي اردن است.

7- اسرائيل در بدترين شرايط خود از آغاز حياتش به سر مي برد و از مرزهاي جنوبي تا شمالي و شمال شرقي و اکنون شرق ( اردن ) نيز تهديد مستقيم نسبت به آن وجود دارد .

 

اين در حالي ست که آمريکا خود درگير کرونا ،  اعتراضات داخلي و انتخابات آبان ماه است  و احتمالا تمرکز و توان لازم جهت دخالت مستقيم در صورت بروز اتفاق براي اسرائيل را نخواهد داشت‌.

 

 

در پايان به زعم نگارنده قمار اخير نتانياهو بسيار سنگين و غير قابل پيش بيني بوده و ممکن است در اندک زماني تمام دستاوردهاي 72ساله دولت اسراييل را از بين ببرد؛ خاصه اين که دنيا آبستن گذار از يک جانبه گرايي آمريکا به چند جانبه گرايي ست و ايالات متحده ديگر توان تاثير گذاري در معادلات به سان گذشته را ندارد.
 تصميم ذکر شده تا حدي خطرناک است که اولمرت نخست وزير سابق اسرائيل آن را تلاش نتانياهو براي فرار از زندان به قيمت نابودي اسرائيل برشمرد.
 

عليرضا تقوي نيا 

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37382
0 نظر