× تماس با ما
1 1 نظرات 591 بازدید
تاریخ انتشار 15 - 1399/03/12

در سالروز محاصره قطر و تاسیس شورای همکاری

در سالروز محاصره قطر و تاسیس شورای همکاری

در سالروز محاصره قطر و تاسيس شوراي همکاري

 

آنچه که به قلم المطيري عادل عبد الله در العرب (قطر) مي خوانيد :

 

شوراي همکاري در سال 1981 به دلايل و انگيزه هاي امنيتي تاسيس شد. پيروزي انقلاب (اسلامي) در سال 1979 و جنگ (عراق و ايران) در سال 1980، رهبران کشورهاي عربي منطقه را به تاسيس شوراي همکاري واداشت.


هر چند که همه مسايل مورد توجه اين شورا بود اما بخش نظامي مهمترين اولويت آن به شمار مي رفت و از همين رو بود که ارتش مشترک (سپر الجزيره) در سال 1982 تشکيل شد.


مهمترين دستاورد بنيانگذاران شوراي همکاري اين بود که اختلافات سياسي اعضا در درون خود شورا و در ميان رهبران حل و فصل مي شد و از اين چارچوب بيرون نمي رفت.


در سال 2017 و با محاصره قطر، خطرناک ترين تحول در روابط کشورهاي شواري همکاري بدون هيچ مقدمه اي رخ داد.


صرف نظر از وجود اختلاف سياسي ميان کشورهاي خليج (فارس) اما هرگونه اختلاف نظر حتي در سياست هاي خارجي نبايد به بحراني تبديل مي شد که به قطع کليه روابط سياسي و اقتصادي و حتي روابط مردمي بيانجامد.


هرگونه اختلاف نظر سياسي و حتي تفاوت ديدگاه در بخش هاي امنيتي و دفاعي منطقه و يا در خصوص روابط با ايران و عراق، با گفت و گو قابل حل بود.


نکته قابل توجه اين است که روابط ايران و ترکيه با برخي کشورهاي خليج (فارس) پس از محاصره قطر ديگر مورد بحث قرار نگرفت و اين مساله بزرگترين ضرر راهبردي کشورهاي محاصره کننده بود.


در اين مدت ايران با استفاده از شرايط پيش آمده، بازارها و فضاي خود را به روي قطري ها گشود و عملا خود را جايگزين کشورهاي محاصره کننده کرد. ترکيه نيز درهاي تجاري خود را به روي قطر باز کرد.


با توجه به پيامدهاي ناشي از بحران محاصره قطر و ضررهاي راهبردي غيرقابل جبران آن به نظر مي رسد بحران قطر، ديگر با راههاي معمول و يا تعهدات قابل حل نخواهد بود. حل اين بحران تنها از طريق اصلاح شوراي همکاري و تجديد ساختار نهادهاي وابسته به آن امکان پذير خواهد بود در غير اينصورت شهروندان (خليجي) ديگر نمي توانند به نهادي که قادر نباشد امنيت سياسي و اقتصادي و يا حتي آزادي رفت وآمد آنان را تامين کند، هيچ اعتمادي داشته باشند.

 

عصر ديپلماسي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37378
1 نظر
محمدامین کیا محمدامین کیا 21:02:39 - 1399/03/12
زمانی میشه اسم این شورا رو گذاشت شورایه همکاری خلیج فارس که ایران به عنوان عضوی مهم و اثرگذار و ضامن امنیت منطقه در این شورا حضور داشته باشد. وگرنه این شورا صرفا یک کنوانسیون ترویج نژاد پرستی برپایه پان عربیسم است و به پولشویی می پردازد. هرچیزی در این شورا به بحث گذاشته میشود جز امنیت منطقه . چون کشور عمان به عنوان طرف مقابل تنگه هرمز علنا در این شورا به اصطلاح همکاری؛ هیچ کارست.
دسته بندی