× تماس با ما
5 5 نظرات 4264 بازدید
تاریخ انتشار 07 - 1399/03/05

آیا جمهوری اسلامی برتون وودز را احیا می کند؟

آیا جمهوری اسلامی برتون وودز را احیا می کند؟

آيا جمهوري اسلامي برتون وودز را احيا مي کند؟

 

در سال 1944 با قطعي شدن شکست متحدين در جنگ جهاني 60 کشور عمدتا بلوک غرب در برتون وودز آمريکا گرد آمدند و يک نظام پولي جديد را پايه گذاري کردند .

 

در اين سيستم طلا مبناي تجارت جهاني بود ولي آمريکا که خود را بعد از جنگ يکه تاز عرصه بين الملل مي دانست و در تلاش بود تا پس از تضعيف قدرت هاي جهاني مانند ژاپن ، شوروي و اروپا ابرقدرت اقتصادي جهان نام بگيرد تلاش کرد تا علاوه بر طلا ، دلار نيز مبناي تجارت جهاني باشد.

 

به همين علت فدرال رزرو که تعيين کننده سياست گذاري اقتصادي ايالات متحده بود ارزش هر اونس طلا را 35 دلار تعيين کرد؛ يعني هر شخص ، شرکت يا دولتي ميتوانست به راحتي با مراجعه به اين بانک در ازاي هر 35 دلار يک اونس طلا دريافت کند . 

 

به همين دليل دلار هم ارزي بسيار با ثبات و مطمئن بود و هم فدرال رزرو نمي توانست بي حساب و کتاب دلار چاپ کند چرا که به هر ميزان که دلار چاپ مي کرد بايد طلا نيز به خزانه اضافه نمايد. در آن دوران آمريکا حدود 65 درصد ذخاير طلاي جهان را در اختيار داشت و از اين بابت خيالش راحت بود .

 

اما پس از اتمام جنگ جهاني دوم اتفاقات مهمي افتاد از جمله جنگ سرد آمريکا با شوروي که مسبب صرف هزينه هاي بسيار بالا بود و همچنين رشد اقتصادي سريع ژاپن و اروپاي غربي که تراز تجاري آمريکا را دچار چالش کرده بود .

 

بنابراين اين کشورها صاحب ثروت ( دلار ) زيادي شدند و اگر همزمان در ازاي دلارهايشان از فدرال رزرو ( بانک مرکزي آمريکا ) طلا درخواست مي کردند خزانه آمريکا به شدت از طلا تهي مي شد و طلاي جهان از آمريکا به نقاطي ديگر منتقل مي گشت و توان تاثير گذاري ايالات متحده در اقتصاد جهاني کاهش مي يافت.

 

به همين علت نيکسون رئيس جمهور آمريکا در سال 1971 در اقدامي که به شوک نيکسون معروف است با نقض اصل اساسي برتون وودز ، پشتوانه طلا را از دلار برداشت و اتکاي دلار صرفا قدرت اقتصادي ، نظامي و تکنولوژيک آمريکا شد؛ به عبارت ديگر دلار يک کاغذ بود که اعتبارش از نام آمريکا نشات مي گرفت .

 

از آن سال به بعد نظام نرخ ارز شناور در دنيا رواج يافت ولي آمريکا براي آن که دلار را پر قدرت و تاثير گذارکند به کشورهاي توليد کننده اصلي نفت در خليج فارس وعده داد در صورتي که نفتشان را صرفا در ازاي دلار بفروشند از امنيت و حمايت ايالات متحده برخوردار خواهند شد.

 

فلذا کشورها مجبور بودند براي خريد نفت دلار از آمريکا  تهيه کنند و دلار ذخيره اصلي بانکهاي مرکزي کشورها شد و آمريکا عملا دلار بدون پشتوانه چاپ مي کرد تا آنجا که امروز هر اونس طلا بيش از 1700 دلار قيمت دارد.

 

با وابسته شدن اقتصاد کشورها به دلار ، آمريکا عملا سلطه اقتصادي خود را بر جهان حفظ کرد و هر کشوري که سعي داشت دلار را از معاملاتش حذف کند به شدت تنبيه مي شد. 
 
صدام حسين بعد از تحريم هاي شديد ناشي از اشغال کويت،  از سال 2000 تلاش کرد تا نفتش را در ازاي يورو بفروشد که 3 سال بعد به بهانه سلاح هاي شيميايي که هيچوقت هم پيدا نشد به حکومتش خاتمه دادند.
 

 

 

همين طور قذافي در تلاش بود تا با پشتوانه طلاهاي بي انتهايي که داشت پول واحد اتحاديه آفريقا را ايجاد نمايد و به سلطه دلار و يورو پايان دهد که توسط جنگنده هاي ناتو در يک انقلاب مردمي !!! سرنگون شد.
 
پس به طور کلي آمريکا هيچگاه اجازه نمي داد کشوري با طلا يا ارزي غير از دلار معاملاتش را انجام دهد خصوصا  خريد و فروش نفت .
 

 

اما پس از تحريم هاي همه جانبه و کمرشکن اقتصادي ترامپ عليه ايران در سال 2018، جمهوري اسلامي که در برابر تلاطمات شديد ناشي اين تحريم ها تاب آورده ، با احياي اصل اصلي معاهده برتون وودز به پشتوانه قدرت نظامي و ژئوپلتيک خود که با مقاومت اقتصادي مردمش نيز همراه بوده، در حال فروش علني نفت خود به ونزوئلا در ازاي طلاست و اگر اين اتفاق به عنوان يک رويه در کشورهاي مخالف آمريکا در دنيا رواج يابد علنا سلطه دلار که يکي از پايه هاي ابرقدرتي آمريکاست فرو خواهد پاشيد.

 

يادمان نرود ايران مدت هاست که در مناطق اطرافش ابرقدرتي نظامي آمريکا را نيز به مبازه طلبيده است و مجموع اين تحولات همزمان با چالش هايي که چين ، روسيه و کشورهاي بريکس براي آمريکا ايجاد کرده اند ، مي توانند پايان ابرقدرتي همه جانبه آمريکا را رقم بزند .

 

عليرضا تقوي نيا 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37164
5 نظر
زهرا حیدری زهرا حیدری 13:55:45 - 1399/03/05
تحلیلی بسیار جالب و عالیی بود
ایوب مرادی ایوب مرادی 06:54:34 - 1400/04/06
لطفا در مورد ارتباط ایرن و چین و قرارداداشون هم توضیحاتی بدبن
مچکرم
حمیدرضا حضرتی حمیدرضا حضرتی 06:26:46 - 1399/05/22
ان شا الله , فقط یه نکته فقط و فقط طلا باید مبنا و اصل معملات شود تا پول رایج کشور دیگری , مدیریت جهان باید بر اساس یه شورای جهانی اونم با تمام نمایندگان کشورها نه فقط یه کشورهای به خصوص انجام شود ولی ایده من کارساز نیست فقط فقط باید آقامون امام زمان ظهور کنه تا دنیا بشه مدینه فاضله , ان شا الله
م دولت م دولت 12:45:01 - 1399/03/20
امیدوارم تمام مبادلات اقتصادی بر اساس طلا باشد تا هیچ کشوری میتواند با پشتوانه پولی خود دیگران را تحت فشار قرار دهد
Mrtza Mhmdi Mrtza Mhmdi 21:54:31 - 1399/04/26
هرکی می بینی میگه25سال کیش فروختن به چین.بهشون میگم اگه ازقرارداد خبرداری به من توضیح بده؟،!ولی جوابی ندارن وبعدمن میگم آمریکا عربستان مخالف این قراردادهستند.پس بایدبرای آینده کشورخوب باشه.وازش میخوام تامطمعآ نشده باب میل منافقین وآمریکا اسرائیل ال صوط تبلیغ نکنه
دسته بندی