× تماس با ما
2 1 نظرات 1327 بازدید
تاریخ انتشار 08 - 1399/03/01

ایران می‌تواند پاسخ آمریکا را بدهد؟!

ایران می‌تواند پاسخ آمریکا را بدهد؟!

 ايران مي‌تواند پاسخ آمريکا را بدهد؟!


 يک سال و نيم است آمريکايي ها به دنبال سرنگوني حکومت قانوني و مردمي ونزوئلا هستند و اين کشور از سال 2017 تحت شديدترين تحريمهاي آمريکا قرار گرفته است. با تحريم شرکت نفت دولتي اين کشور "پترولئوس" اينک به کمبود بنزين دچار شده است. 

 

 کشوري که خود ظرفيت توليد 1.3 ميليون بشکه فرآورده هاي نفتي داشت، و قيمت بنزين در آن نزديک صفر دلار بود حالا به معضل گرانترين بنزين جهان دچار شده و قيمت بنزين در آن 400 برابر شده است.

 

 تحريم هاي ظالمانه و بي منطق که گريبانگير ديگر کشورهاي مخالف سلطه آمريکا خصوصا ايران نيز شده است. خصوصا با وجود بحران کرونا که عليرغم اعتراضات جهاني گسترده به آمريکا، همچنان اين تحريم ها ادامه دارد. 

 

از اين رو، ايران و ونزوئلا تصميم گرفته اند تحريم هاي آمريکا را با تهاتر و افزايش مبادلات تجاري دوجانبه به چالش بکشند. طي هفته هاي گذشته اخباري منتشر شد که ايران با پروازهايي به ونزوئلا، مواد اوليه و قطعات پالايشگاهي براي توليد بنزين به همراه تکنسين‌هاي ايراني به اين کشور فرستاده است و در ازاي آن چند تن طلا دريافت کرده است. 

 

 از چند روز پيش نيز خبر جنجالي حرکت 5 نفتکش ايران حامل بنزين و با پرچم ايران، به ونزوئلا در صدر اخبار جهان قرار گرفته است. هم حرکتي شجاعانه از سوي ايران، هم حرکتي انسان دوستانه براي کمک به مردم بحران زده ونزوئلا و هم حرکتي مدبرانه براي تامين درآمد و دور زدن تحريم هاي آمريکا. 

 

هر حرکت تحريک آميز يا ايجاد اخلال در روند کشتي ايراني، اقدامي آشکار عليه منافع ايران، و بر خلاف حقوق درياها و نوعي دزدي دريايي محسوب مي شود که ايران مجاز است پاسخ متناسب با آن را در همان سطح به کشور متجاوز بدهد و ابزارهاي حقوقي در محکوميت امريکا را به کار بندد. 

 

و اين به منزله تشديد تنش در درياي کارائيب يا خليج فارس خواهد بود که مشخص نيست ترامپ حاضر است در ماههاي منتهي به انتخابات آمريکا ريسک اين جنگ افروزي را بپذيرد يا خير. 

 

 سال گذشته نفتکش ايراني هنگام عبور از تنگه جبل الطارق توسط نيروي دريايي انگليس ربوده شد و در مقابل ايران، نفتکش انگليسي را در خليج فارس و تنگه هرمز توقيف کرد تا نفتکش خود را آزاد کرد. 

 

 از سويي بي تحرکي و تماشاگري صرف آمريکا نيز به منزله  تمسخر و استهزاي تحريم هاي اين کشور و نشان اقتدار و پذيرش ابرقدرتي ايران است.

 

محمد عبدالهي 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37068
1 نظر
Ali Delsetani Ali Delsetani 09:18:37 - 1399/03/01
اگه کشتی انگلیسی رو توقیف نمیکردیم الان نمیتونستیم نفتکش بفرستیم ونزولا
دسته بندی