× تماس با ما
1 0 نظرات 1988 بازدید
تاریخ انتشار 15 روز پیش

آیا ترکیه خود را برای درگیری با اسرائیل و عربستان سعودی آماده می کند؟

آیا ترکیه خود را برای درگیری با اسرائیل و عربستان سعودی آماده می کند؟

آيا ترکيه خود را براي درگيري با اسرائيل و عربستان سعودي آماده مي کند؟

 

پيتروبن امانوئل/ ايل جورناله (ايتاليا)

 

ورود ويروس کوويد-19 به داخل مرزهاي ترکيه مانع طرح هاي توسعه طلبانه اردوغان نگرديد و چه بسا که آغاز اين پاندمي در سراسر کره خاکي براي اين طرح ها دقيقاً به مثابه يک قوه محرکه بود. با اشاره به ديپلماسي کمک هاي بهداشتي که به خوبي طراحي شده و به منظور افزايش نفوذ و اعتبار آنکارا در جهان اسلام در پيش گرفته شد، ديلي صباح، يکي از روزنامه هاي مهم طرفدار دولت اقدام به انتشار مقاله اي طولاني و مملو از اتهامات در قبال محور اسرائيل-عربستان نمود که ممکن است يکي از چندين پيامي باشد که بايد به منظور درک اين موضوع که اين قدرت اروپايي و آسيايي در نظم فرداي جهاني چه جايگاهي کسب خواهد کرد، مدنظر داشت.


در ترکيه مانورهاي فراواني براي دوران پس از کرونا صورت مي گيرد که روزنامه ديلي صباح، تريبون دولت عميق به اعلام آنها مي پردازد. اين روزنامه پس از آنکه به مخاطب بين المللي اعلام کرده بود که روياي تشکيل ترکيه بزرگ بار ديگر به وجود آمده است و اينکه در دوران پس از پاندمي قدرت هاي اصلي جهاني بايد خواسته هاي مشروع آنرا در نظر بگيرند، اخيرا مقاله اي خطاب به رياض و تل اويو منتشر کرده که مي تواند يک بيانيه سياسي واقعي و تمام عيار قلمداد شود.


اتهامات وارده سنگين مي باشند: اسرائيل، عربستان، مصر و امارات يک ساختار جاسوسي و تروريستي ايجاد کرده اند که به بهانه تهديد ايران در سراسر منطقه خاورميانه وارد عمل مي شود تا در واقع مخالفان سياسي و قدرت هاي رقيب را هدف قرار دهد. سرويس هاي مخفي اين چهار کشور فقط به حمله به منافع آنکارا در منطقه بسنده نخواهند کرد بلکه حتي در داخل مرزهايش وارد عمل خواهند شد و سازمانهاي مخفي ترکيه ادله اي در اين رابطه دارند.اين چهار کشور متهم به حمايت از جنبش گولن که به اعتقاد اردوغان مسئول کودتاي نافرجام 2016 است، مي باشند.


روزنامه ديلي صباح به طور مفصل اقدامات موساد با مشارکت رياض را در عرصه سايبر و نابودي مغزهاي خطرناک يعني دانشمنداني که پشت برنامه هاي هسته اي، بيولوژيکي يا شيميايي قدرتهاي رقيب مانند عراق و ايران هستند، به تصوير مي کشد. اين نشريه به بازسازي شبکه ائتلاف ها و سازمان هاي مخفي که موساد در اروپاي مرکزي و بالکان در اختيار دارد، پرداخته و به شرکت هايي اشاره مي کند که ممکن است در آن شرکت داشته باشند. در اين رابطه نام دو دانشمند به نام هاي آدي ليبرمن و ندا امين که در سال هاي 2017 و 2018 به دست موساد کشته شدند، ذکر گرديد. ليبرمن در مسائل ايران تخصص داشته و نقش مهمي در خلال به اصطلاح بهار ايراني سال 2009 و فراري دادن ناراضيان مخالف حکومت ايران ايفا نموده بود.


دو کشور اسرائيل و ترکيه در خلال اين پاندمي با هم همکاري نمودند ليکن نبايد فريب آن را خورد. آنکارا فقط اجازه ورود يک محموله کالاي بهداشتي اسرائيل را داده و در ازاي آن اجازه ارسال کمک ها به سرزمين هاي فلسطين را گرفت. بنابراين صحبت از يک نزديکي ديپلماتيک نيست. نقش آفريني ترکيه در جهان اسلام که با کمک به فلسطين و ارسال کمک هاي انسان دوستانه به دهها کشور در خلال ماه رمضان همراه مي گردد دال بر اين موضوع است که هدف آنکارا براي دوران پس از پاندمي تحکيم نقش خود به عنوان مدافع امت است که به زحمت و به تدريج در خلال سال هاي عصر اردوغان ايجاد شد.


صحبت از وضعيتي است که در گذشته مصر خواستار آن بود و از سال 1979 عربستان و ايران به خاطر آن به تقابل با يکديگر مي پردازند. صحبت کردن درباره آن حائز اهميت است زيرا فقط با درک اين طرح ديني -جفرافيايي است که مي توان ورود اخوان المسلمين و حماس به مدار ترکيه و بازوي آهنين ايجاد شده با محور تل آويو-رياض را تفسير کرد. به نظر مي رسد که همه چيز براي تبديل  اين رقابت به يک درگيري توسعه طلبانه واقعي و تمام عيار براي سلطه تمدن اسلامي آماده باشد.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/37059
0 نظر
دسته بندی