× تماس با ما
5 2 نظرات 3242 بازدید
تاریخ انتشار 08 - 1399/02/23

آتش زدن نفت پیش از خداحافظی

آتش زدن نفت پیش از خداحافظی

آتش زدن نفت پيش از خداحافظي

 

 يک‌سال مانده به پايان دولت، همه‌چيز مي‌خواهد خراب شود، خراب که نه خراب‌تر!

 

 در دولت محمدخاتمي وقتي زنگنه جامه صدارت نفت را بر تن کرد و ساختارسازي را بر اساس اصل ساختار زدايي  در پيش گرفت، همه‌چيز را نابود کرد؛ از آموزشگاه‌هاي فني تا تعاوني‌هاي مصرف کارکنان صنعت نفت.

 

هنوز هم قدماي نفت اين اقدامات وزير نفت را نفي مي‌کنند ولي اين پايان مأموريت نبود؛ او که در سال 92 مجدداً وزير دولت حسن‌روحاني شد روي ساير نهادهاي نفتي و خدماتي که به کارکنان ارائه مي‌شد دست گذاشت، مثلاً هواپيمايي نفت را که متعلق به صندوق‌هاي بازنشستگي صنعت نفت بود را واگذار کرد و فروخت.

 

در مرحله بعد سراغ دانشگاه صنعت نفت رفت و آن را به وزارت علوم واگذار کرد؛ موسسه مطالعات بين‌المللي انرژي و پژوهشگاه صنعت نفت را هم در آستانه انحلال و نابودي قرار داده و حالا روي بيمارستان‌هاي نفت دست گذاشته تا براي هميشه، درمان رايگان کارکنان اين صنعت را بايگاني کند.

 

نهادهايي که گاها يک قرن قدمت دارند، ازنظر وزير نفت نهادهايي هزينه زا هستند که هيچ سودي براي نفت ندارد، حتي براي کارکنان آن. چنين ديدگاهي در ميان کارشناسان نفت خريداري ندارد زيرا ساير دستگاه‌هاي دولتي و غيردولتي براي کارکنان خود تسهيلات و خدماتي را در نظر مي‌گيرند که خدمات نفت در مقابل آن‌ها شوخي است. شايد وزير نفت دوست دارد اين‌گونه القا کند که کاملاً استراتژيک فکر کرده و اجرا مي‌کند اما اين‌ زنگ خطر بزرگي است که کم، شباهت به ويراني ندارد. مانند ارتشي که وقتي مجبور به عقب‌نشيني مي‌شود، براي انتقام گرفتن شهر را ويران مي‌کند.

 

استدلال‌هاي وزير نفت که اين وزارتخانه نبايد تعاوني، دانشگاه، پژوهشگاه، موسسه مطالعاتي، بيمارستان و ... داشته باشد در شرايطي مايه نگراني کارکنان شده است که در همين کشورهاي حاشيه خليج‌فارس، بيشترين امکانات با عالي‌ترين سطح خدمات به کارکنان صنعت نفت ارائه مي‌شود. مثلاً آرامکوي عربستان يکي از بهترين ايرلاين هاي خاورميانه را در دست دارد و کويتي‌ها، مؤسسات آموزشي و درماني مهمي را براي کارکنان نفت خود در نظر گرفتند.

 

حتي در گازپروم روسيه، استات اويل نروژ، پتروناس مالزي و ... هم خدمات اختصاصي براي کارکنان نفت در نظر گرفته مي‌شود که خدمات فعلي وزارت نفت در مقابل آن‌ها، بسيار ناچيز است. البته کسي فعلاً انتظار ندارد آن خدمات با آن کيفيت در اختيار کارکنان قرار بگيرد ولي حذف خدمات نسيه امروز هم جفاي بزرگي به صنعت نفت است. شرکت نفتي که روزگاري در ميان بدنه صنعتي کشور نماد يک مدينه فاضله بود امروز از داخل تهي شده است و فقط نامي از آن به‌ جا مانده است، به مدد جنگي که ژنرال با کارکنانش آغاز کرده است.

 

کارکنان نفت همان‌هايي هستند که در طول سه ماه توانستند توليد نفت را در عرض سه ماه دو برابر کنند به‌طوري‌که خود آقاي وزير هم از اين موفقيت شوکه شده و بارها آن را بروز داده است. با  اين ‌وجود، حذف ساختارهاي فعلي با محوريت واگذاري امور خدماتي تبديل به يک دغدغه بزرگ براي پرسنل نفت شده و کار تا جايي پيش رفته است که همه‌چيز، در حال ويران شدن است.

 

زنگنه و مديرانش بايد بدانند اين‌گونه اقدامات چه جنبه‌هاي وحشتناکي مي‌تواند داشته باشد ولي يا نمي‌دانند و يا خود را به ندانستن مي‌زنند؛ در کشوري که نخبه‌هاي نفتي آن از حداقل امکانات رايج برخوردار نيستند، پيشنهادهاي شرکت‌هاي خارجي يک عامل تحريک‌کننده براي خروج آن‌ها از کشور و مهاجرت به کشورهاي ديگر است و اين دقيقا عمق همان ويراني است که مي‌خواهد نفت را به زمين بزند.

 

ارتشي که زنگنه براي خود فراهم کرده و سربازانش خود را ژنرال مي‌دانند، در ماه‌هاي واپسين حضور خود در خاکي که هنوز در تصرف دارند بايد به‌صورت ويژه پايش شود تا پس از پايان کارشان، انبوهي از خاک و خرابه تحويل دولت بعدي نشود. همه چيز به نظارت درست و دقيق بستگي دارد.

 

وحيد حاجي‌پور

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36816
2 نظر
باسمه خیامی باسمه خیامی 13:16:09 - 1399/02/23
واقعا از شرکت نفت فقط اسمش باقی مونده با اینکه سنم زیاد قد نمیده ولی تا اونجایی که یادم خدمات شرکت به کارکنان و بازنشستگاه قبلا بهتر بود . الانم اگه بخوان خدمات درمانی رو پولی کنن که دیگه هیچ خیلی از بازنشستگان و بازمانده ها هستن که واقعا هزینه درمان ندارن و تنها امیدشون همین خدمات درمانی شرکت نفت .
علی رضائی علی رضائی 11:30:32 - 1399/02/23
جملهءآخر:(همه‌چیزبه نظارت درست و دقیق بستگی دارد)
خب، اگر مسؤل این نظارت کارش رو درست انجام نداد چی؟ آیا قانونش هست؟ آیا دستگاه قضایی می‌تونه ورود کنه؟ اگرنکردچی؟ آیا رهبری باحکم حکومتی می‌تونه وارد بشه؟ اوناکه بالاخره گَندشونو می‌زنن،خیانتشونو می‌کنن، مهم اینه که چطوری میشه جلوشونو گرفت
دسته بندی