× تماس با ما
2 0 نظرات 677 بازدید
تاریخ انتشار 07 - 1399/02/22

بن بست در روابط حکومت‌سعودی و آمریکا پس از ۷۵سال

بن بست در روابط حکومت‌سعودی و آمریکا پس از ۷۵سال

بن بست در روابط حکومت‌سعودي و آمريکا پس از 75سال

 

آنچه در نشريه «بلومبرگ» چاپ «آمريکا» مي‌خوانيد:

 

آل‌سعود و آمريکا روابط ديپلماتيک خود را در سال 1940 و در اوايل جنگ جهاني دوم آغاز کردند و در سال 1945 شراکت آنان با ديداري مهم ميان «ملک عبدالعزيز»، بنيانگذار پادشاهي سعودي و «فرانکلين روزولت»، رئيس‌جمهور وقت آمريکا در يک کشتي آمريکايي در کانال سوئز مستحکم‌ شد. طبق توافق اين دو در اين ديدار، آمريکا محافظت نظامي از عربستان را در ازاي دسترسي ويژه به ذخاير نفتي اين کشور تضمين مي‌کرد.

 

از آن زمان اين روابط نه تنها تضعيف نشده بلکه روز به روز مستحکم‌تر شده و دليل آن نيز دلارهاي نفتي رژيم سعودي بوده است. اما شروع جنگ نفتي اخير عربستان عليه روسيه باعث کاهش کم سابقه قيمت نفت شد و خسارت سنگيني هم به عربستان و هم به آمريکا وارد کرد.

 

 

اين مسئله باعث شد تا دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا در اقدامي بي‌سابقه، رياض را تهديد کند که در صورت پايان نيافتن جنگ نفتي، حمايت‌هاي نظامي از عربستان متوقف خواهد شد.
اين تحولات بسياري را به اين باور رسانده که روابط رياض و واشنگتن به تهِ خط رسيده است.
 

 

رابطه وليعهد سعودي با دولت آمريکا به بن بست خورده است.
 دليل اين بن بست را «سرسپردگي» وليعهد سعودي به کاخ سفيد بايد دانست و چنين وابستگي باعث شده بن سلمان در معرض برخورد سخت و خشن دولت آمريکا قرار بگيرد.

 

يکي از روش‌هايي که دونالد ترامپ براي تحت کنترل درآوردن بن سلمان به کار گرفته تهديدات اخير وي درخصوص خارج کردن تمام نظاميان آمريکايي از عربستان در صورت عدم کاهش توليد نفت به شمار مي‌رود.

 

اين تهديدات تلفني به قدري شديد بود که بن سلمان در شوک فرو رفت و از معاونان خود خواست اتاقش را ترک کنند. بن سلمان نمي‌تواند نسبت به پيامدهاي وخيم اين تهديدات عليه خود و خانواده‌اش بي‌تفاوت باشد.

 

هنوز 10 روز از اين تهديدات نگذشته بود که عربستان و روسيه بر سر پايان دادن به جنگ قيمت‌ها توافق کردند، بن سلمان در حال حاضر تبديل به شاهزاده‌اي شده که تقريباً از سوي خاندان حاکم طرد شده و اين مسئله براي هيچ يک از اعضاي خاندان سعودي از زمان آغاز ائتلاف با آمريکا در 75 سال گذشته رخ نداده است.

 

بن سلمان از سوي تمام محافل در آمريکا به دليل چند پرونده از جمله جنگ يمن و بازداشت فعالان زن سعودي و ترور جمال خاشقجي مورد هدف قرار گرفته است.

 

گفتني است، ترامپ پيش از اين تحولات نيز وليعهد سعودي و پدرش را، گاوهاي شيرده خوانده و حسابي مشغول دوشيدن آنها شده است. اکنون و با اين تحولات به نظر مي‌رسد، وقت ذبح اين گاوهاي شيرده فرا رسيده است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36754
0 نظر