× تماس با ما
1 0 نظرات 373 بازدید
تاریخ انتشار 07 - 1399/02/22

چین و آمریکا مبهوت سرمای جنگ ‌سرد

چین و آمریکا مبهوت سرمای جنگ ‌سرد

چين و آمريکا مبهوت سرماي جنگ‌سرد

 

آنچه به قلم «واتس گوردون» در روزنامه «آسيا تايمز» چاپ «هنگ‌کنگ» مي‌خوانيد:

 

اظهارات جنگ سرد گونه  ميان چين و امريکا روابط ميان اين دو قدرت بزرگ اقتصادي را تهديد  و خطر درگيري نظامي را تشديد  کرده است.

 

درخلال سه ماه گذشته، شيوع  کرونا و تنش ها در درياي چين جنوبي و شرقي فضاي ديپلماتيک ميان دو کشور را سرد کرده و حتي دولت رئيس جمهور شين جين پينگ نگران است که ائتلاف ملهم از امريکا حاکميت حزب کمونيست را به چالش بکشد.

 

از قرار وزارت امنيت چين به دولت اشاره کرده  است که هشدار مي دهد دولت بايد براي بدترين سناريو که درگيري  نظامي است آماده باشد.

 

 

گفته مي شود اين گزارش که اوايل ماه گذشته به رهبران پکن ارائه شده، چنين نتيجه گرفته است که احساسات ضد چيني در بالاترين سطح خود از زمان سرکوب اعتراضات در ميدان تيان آنمن در سال 1989 قرار دارد.
 
به نقل از افراد آشنا با متن اين گزارش،  پس از شيوع کرونا پکن با موج احساسات ضد چيني تحت رهبري امريکا مواجه است و بايد براي بدترين سناريو ميان دو قدرت بزرگ جهان آماده باشد.
 
هفته گذشته ترامپ مدعي شد مدرکي را مشاهده کرده و متقاعد شده است که کوويد 19 از  آزمايشگاهي در ووهان منشا گرفته است.
 
روز دوشنبه، معاون مشاور امنيت ملي امريکا تصريح کرد تلاش هاي پکن براي سرکوب انتقادات داخلي با واکنش مواجه خواهد شد. او با خطاب قراردادن مستقيم مردم چين ، به جنبش چهارم مه 1919 اشاره کرد که يادآور خيزش دانشجويان پس از جنگ اول جهاني بود.
 
او گفت هنگامي که اقدامات کوچک شجاعانه به وسيله دولت ها سرکوب شوند، به دنبال آن اقدامات بزرگ شجاعانه روي خواهد داد.
 
بوني گلاسر، مدير پروژه قدرت چين در مرکز مطالعات راهبردي و بين المللي، اين سخنان را صريح ترين اظهارات شنيده شده از سوي دولت آمريکا توصيف کرد.
 
وي گفت اگر شما عضو حزب کمونيست چين باشيد، شايد اين سخنان و اشاره به جنبش چهارم مه را تشويق مردم  براي  به چالش کشيدن بخش هايي از نظام سياسي خود  تفسير کنيد.
 
او گفت درحالي که تابستان فرا مي رسد، مي توان وزيدن سرما را در دالان هاي قدرت در پکن و واشنگتن احساس کرد.

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36751
0 نظر
دسته بندی