× تماس با ما
3 0 نظرات 527 بازدید
تاریخ انتشار 13 - 1399/02/20

تغییر ماموریت نیروهای یونیفل در لبنان

تغییر ماموریت نیروهای یونیفل در لبنان

تغيير ماموريت نيروهاي يونيفل در لبنان

 

 
فشارهاي آمريکا براي تغيير ماموريت يونيفل از اسفند ماه شروع شده است. اين مساله باعث بحث و جدال هايي بين فرانسه و آمريکا در مورد ماموريت يونيفل شده است.
 
فرانسه در برابر اتهام ناکارآمدي يونيفل در لبنان که از سوي آمريکا مطرح مي شود مخالفت مي کند. اوايل اسفند ماه معاون دبيرکل سازمان ملل متحد درخاورميانه و آسيا راهي لبنان شد تا پس از ديدار با مقامات لبناني گزارشي در مورد وضعيت يونيفل و ضرورت يا عدم ضرروت تغيير ماموريت اين نيروها تهيه کند.
.
 پس از ديدار نماينده سازمان ملل، مقامات لبنان اميدواربودند هيچ گونه تغييري در بودجه، ماموريت و تعداد نيروهاي يونيفل صورت نگيرد از اين زمان فشار آمريکا واسرائيل به لبنان شروع شد.

 

حالا به صورت جدي موضوع تغيير ماموريت نيروهاي يونيفل در لبنان مطرح شده است.

 

کلي کرافت نماينده آمريکا در سازمان ملل روز 4 مي 2020 درخواستي براي تغيير ماموريت يونيفل به ثبت رسانده است. او در اين درخواست حزب الله را متهم به نقض قطعنامه 1701 و ديکته کردن دستورات خود به يونيفل مي کند. او حتي دولت لبنان را نيز متهم به سهل انگاري در دسترسي به سايت‌هاي زير زميني حزب الله  مي‌کند.

 

 

 کلي کرافت در اين بيانيه به شوراي امنيت  چنين ادعا مي‌کند:
«حزب‌الله با انباشت مهمات ، حفر تونل براي مبارزان تروريستي ، ساخت کارخانه‌هايي براي بهسازي موشک هاي خود، و استفاده از زنان و کودکان به عنوان سپر در حمله به مواضع يونيفيل  مردم لبنان را به مخاطره انداخته است.»
 

مشخصا آنچه که آمريکا در اين دور تازه اتهام زني به دنبال آن است، بازرسي مناطقي توسط يونيفل است که توسط حزب الله به عنوان «مالکيت خصوصي» شناخته مي‌شوند. 

 

سعيد غفاري

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36729
0 نظر
دسته بندی