× تماس با ما
11 2 نظرات 2707 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1399/02/20

قدرت فضائی ایران

قدرت فضائی ایران

قدرت فضائي ايران

 

 

آنچه به قلم «المان مايکل» در «مرکز مطالعات‏ بين‏ المللي‏ استراتژيک آمريکا» ميخوانيد
 

 

پرتاب موفقيت‌آميز يک ماهواره نظامي توسط سپاه در حالي صورت مي‌گيرد که تنش‌هاي بين ايران و آمريکا بسيار بالاست. اين اقدام که نوعي مبارزه‌ طلبي عليه کارزار فشار حداکثري واشنگتن است کاملا با اقداماتي که سپاه از زمان خروج يکجانبه آمريکا از برجام انجام داده، سازگاري دارد.
 
به جز رساندن اين پيام به آمريکا که تحريم‌ها نمي‌تواند اهداف راهبردي ايران را دگرش دهد يا آن را از پيگيري فناوري‌هاي پيشرفته باز بدارد، پرتاب موفقيت‌آميز سپاه اين پيام را به متحدانش در منطقه مي‌رساند که ايران حتي در هنگامه کشمکش با همه‌گيري کروناويروس، محکم و استوار باقي‌مانده و تاب‌آوري‌اش را حفظ مي‌کند. اين اقدام همچنين پيامي قدرتمند، از مبارزه‌ جويي، براي رقباي منطقه‌اي ايران نيز دارد.
 

 

سپاه براي پرتاب اين ماهواره، پرتابگر (SLV) سه مرحله‌اي قاصد را بکارگرفته که به عنوان يک موشک حامل براي بالابردن ماهواره‌ها به مدار نزديک زمين بهينه‌سازي شده است. طراحي اين پرتابگر براي تغيير کاربري به عنوان يک موشک بالستيک مناسب نيست و براي انجام اين کار نيازمند اصلاحاتي است. اگر قرار باشد از اين پرتابگر با تغيير کاربري به عنوان موشک استفاده شود، قاصد نيز مانند همتايش سفير حداکثر برد 2هزار و 200 کيلومتري خواهد داشت، اگر که به يک کلاهک 750 يا يک هزار کيلوگرمي مجهز شود.
 
همچنين قاصد نمي‌تواند پلي براي دستيابي به يک موشک بالستيک قاره‌پيما باشد. استفاده از قاصد به عنوان يک پرتابگر ماهواره به تجربيات و آموزه‌هاي کلي ايران مي‌افزايد اما اين دستاوردها نمي‌تواند از لحاظ راهبردي راهي ميانبر براي توليد موشک‌هاي باليستيک قاره‌پيما باشد.
 
پرتابگر قاصد همچنين نمي تواند در نقاب يک موشک بالستيک دوربرد پنهان شده باشد. طراحي و پيکربندي قاصد همانند همتايان غيرنظاميش يعني سفير و سيمرغ براي پرتاب ماهواره بهينه‌سازي شده است و نه براي پرتاب کلاهک به اهدافي در دوردست. موتور مرحله سوم قاصد فاقد نيروي پرتابي است که براي بالابردن يک کلاهک انفجاري يک‌تني مورد نياز است.
 
در صورتي که اين پرتابگر با هدف تبديل شدن به يک موشک باليستيک تغييرکاربري داده و بهينه‌سازي شود، يک نسخه دو مرحله‌اي از آن مي‌تواند يک کلاهک انفجاري يک هزار کيلوگرمي را تا 2هزار و 150 کيلومتر بالا ببرد. نسخه سه مرحله‌اي از آن نيز مي‌تواند همان کلاهک را فقط 50 کيلومتر بيشتر پرتاب کند. بديهي است که نسخه سه مرحله‌اي در صورت استفاده در موشک‌هاي باليستيک ارزش افزوده اندکي دارد. پرتابگر سفير هم همين عملکرد را خواهد داشت. هيچ يک از پرتابگرهاي ماهواره ايران گزينه ارتقاي اصابت دوربرد، فراتر از توانش‌ کنوني که به بيش از 2هزار کيلومتر نمي‌رسد، را ندارند.
 

در حالي که هيچ کشوري يک پرتابگر سوخت مايع را براي استفاده به عنوان موشک بالستيک تغيير کاربري نداده، هند و اسرائيل پرتابگرهاي سوخت جامد خودشان را به موشک تبديل کرده‌اند.

 

 
 #نجوا :

آنچه در مطلب فوق به شما مخاطبان گرامي ارائه شده است جهت آشنايي شما عزيزان با نوع تحليل ديگران درمورد قدرت فضائي ايران  است و لزوما به معناي تاييد کامل محتوا بخصوص تحليل فني ماهواره نور نيست.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36726
2 نظر
محمد حسین عباسی محمد حسین عباسی 17:00:25 - 1399/07/04
ماشاالله
محمدرضا بشارتی محمدرضا بشارتی 13:25:31 - 1399/02/21
چرا نظرات را نمایش نمیدهید
دسته بندی