× تماس با ما
2 0 نظرات 740 بازدید
تاریخ انتشار 10 - 1399/02/20

کرونا و مشکلات عدیده‌ی بن‌سلمان‌سعودی

کرونا و مشکلات عدیده‌ی بن‌سلمان‌سعودی

کرونا و مشکلات عديده‌ي بن‌سلمان‌سعودي

 

آنچه به قلم «بومه کريستيان» در روزنامه «تاگس اشپيگل» چاپ «آلمان» مي‌خوانيد:

 

شاهزاده محمد بن سلمان اکنون به جاي آماده کردن کشورش براي آينده ديجيتالي، به خاطر افت قيمت نفت و شيوع اپيدمي کرونا با مشکلات چشمگيري براي تامين بودجه روبرو شده و سياست هاي نمادين او براي بهبود (نمايشيِ) اوضاع حقوق بشر نيز تحت الشعاع آزارهاي وحشيانه عليه مخالفانش قرار گرفته است.

 

 
حتي براي عربستان سعودي ثروتمند، هزينه “چشم انداز 2030” بسيار زياد است؛ فقط ساخت شهر جديد فناوري “نئوم” مي تواند تا 500 ميليارد دلار هزينه در بر داشته باشد. اما فعلا سرمايه گذاران بزرگ حاضر به مشارکت نيستند. علاوه بر آن، از يک سو بحران اقتصادي جهاني ناشي از ويروس کرونا باعث کاهش شديد تقاضا و قيمت نفت شده است. از سوي ديگر، اين بيماري به صنعت گردشگري نيز صدمه زده و از سفر زائران به مکه جلوگيري مي کند.
 
محمد بن سلمان در پي اعمال اصلاحات خاصي است که متناسب با نظر وي بوده و محبوبيت او را در بين سعودي هاي جوان افزايش دهد. اما وي همچنان کاملا مخالف يک جامعه مدني آزاد است که بتواند استبداد وي را زير سوال ببرد.
 
اين شاهزاده که غالبا دست به اقدامات غير قابل پيش بيني مي‌زند، در خاورميانه نيز هر آنچه از اقدامات سياسي که مي‌توانسته انجام داده است. اين وضعيت به ويژه در جنگ يمن که به شهرت خاندان سلطنتي آسيب بزرگي وارد نموده، آشکار مي گردد. 
 

بن سلمان مدت‌هاست که پي برده در اين جنگ نمي‌توان با قواي نظامي پيروز شد و مداخله وي شکست خورده است. اما هر گونه عقب نشيني به علت از دست رفتن وجهه‌اش براي او غيرممکن است.

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36725
0 نظر
دسته بندی