× تماس با ما
1 0 نظرات 1166 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1399/02/18

تشکیل دولت جدید در عراق و چند نکته

تشکیل دولت جدید در عراق و چند نکته

تشکيل دولت جديد در عراق و چند نکته

 

 شامگاه گذشته و 157 روز پس از استعفاي عادل عبدالمهدي، سرانجام «مصطفي الکاظمي» توانست رأي اعتماد پارلمان عراق را براي نخست‌وزيري کسب کند. اما چند نکته درباره جلسه رأي اعتماد به الکاظمي و کابينه جديد:

 

 از فهرست پيشنهادي 22 نفره الکاظمي، 15 نفر رأي اعتماد پارلمان را کسب کردند، پنج گزينه از راهيابي به‌ دولت جديد بازماندند و تعيين تکليف وزرات‌خانه‌هاي نفت و امور خارجه نيز به زمان ديگري موکول شد.

 

در مقايسه با جلسه رأي اعتماد به کابينه عبدالمهدي، به نظر مي‌رسد الکاظمي موفق‌تر بوده است. درحالي که عبدالمهدي توانسته بود براي 14 وزير خود رأي اعتماد بگيرد و وزارت‌خانه‌هاي مهمي چون دفاع و کشور بدون وزير باقي مانده بودند، شب گذشته الکاظمي توانست 15 گزينه خود ازجمله در وزارت‌خانه دفاع و کشور را از سد پارلمان عبور دهد. با اين وجود در مقايسه با حمايت تقريباً همه احزاب سياسي از نخست‌وزيري وي، عدم تعيين تکليف هفت وزارت‌خانه، نوعي ناکامي محسوب مي‌شود. بنابراين به نظر مي‌رسد سهم‌خواهي‌ها به‌ويژه براي جريان‌هايي نظير کردها همچنان تداوم خواهد داشت.

 

 تقريباً تا ساعاتي پيش از آغاز جلسه رأي‌گيري، برخي گزينه‌هاي اعلامي به پارلمان تغيير کرد که نشان از تلاش الکاظمي براي جلب نظر گروه‌هاي سياسي داشت. با اين حال، ائتلاف دولت قانون با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد در رأي‌گيري پارلمان مشارکت نمي‌کند که مي‌تواند نشانه‌اي از نارضايتي برخي جريان‌هاي سياسي باشد.

 

 با وجود استقبال بازيگراني نظير ايران و آمريکا از استقرار دولت جديد در عراق، فضاي دوقطبي درباره نخست‌وزير حتي پس از جلسه پارلمان نيز تداوم يافت. کتائب حزب‌الله با صدور بيانيه‌اي با بيان اينکه فشارها به برخي نمايندگان براي رأي به الکاظمي را درک مي‌کند، همچنان بر پيگيري رويداد ترور «شهداي نصر» تأکيد کرد. به نظر مي‌رسد فضاي موجود به‌ويژه ميان گروه‌هاي نزديک به محور مقاومت در آينده مسئله‌ساز شود.

 

 مقتدي صدر اما همچنان نسبت به نخست‌وزير جديد ساکت است. پيش و پس از رأي‌گيري (تا زمان نگارش سطور اخير)، موضعي از وي منتشر نشده است. صدر که اين روزها بيشتر درباره موضوعات ديني و اخلاقي اظهار نظر مي‌کند، مشخص نيست تا چه زماني به الکاظمي فرصت مي‌دهد. وي از حاميان عبدالمهدي نيز بود، اما به يکي از عوامل سقوط وي تبديل شد. الکاظمي نيز احتمالاً به خوبي دريافته باشد که آرامش مقتدي، چندان بادوام نيست.

 

 آمريکا در ساعات ابتدايي نخست‌وزيري الکاظمي اعلام کرد معافيت بغداد در خريد برق و گاز از ايران را 120 روز تمديد مي‌کند؛ در حالي که کاهش اين معافيت‌ها به 30 روز رسيده بود. به نظر مي‌رسد واشنگتن تمايل دارد تا در فضايي دوستانه گفت‌وگوهاي راهبردي با نخست‌وزير جديد را آغاز کند.‌

 

 در مجموع و ضمن پذيرش اهميت اين مسئله که نخست‌وزير در عراق کيست و کابينه از چه وزرايي تشکيل شده است، ساختارها در عراق مهم‌تر از کارگزارانند. بنابراين بعيد است دولت الکاظمي آن‌چنان که خود گفته: «دولت راه حل‌ها باشد؛ نه بحران‌ها».

 

انديشکده راهبردي تبيين

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36708
0 نظر
دسته بندی