× تماس با ما
8 4 نظرات 3136 بازدید
تاریخ انتشار 17 - 1399/02/17

حذف چهار صفر از پول ملی؛‌ اقدام از پیش شکست‌خورده

حذف چهار صفر از پول ملی؛‌ اقدام از پیش شکست‌خورده

حذف چهار صفر از پول ملي؛‌ اقدام از پيش شکست‌خورده

 

 
عبدالناصر همتي رئيس کل بانک‌مرکزي رسماً خبر حذف 4صفر از پول ملي  را تأييد کرد و گفت: «نقدينگي 1700 هزار ميلياردي 30درصد قدرت خود را به دليل تورم از دست داده است، به همين دليل در نظر داريم 4صفر را از پول حذف کنيم، که بايد هر چه زودتر اين تصميم گرفته و انجام شود، حذف 4 صفر به اين معنا است که به جاي 10 هزار تومان گفته شود 10 تومان.»

 

 سال 1386 ايده حذف صفر از پول ملي با دستور رئيس جمهور وقت، محمود احمدي‌ن‍ژاد در دستور کار قرار گرفت و پيش از اين نيز در سال 1372، بانک ‌مرکزي  مطالعاتي گسترده را در اين زمينه آغاز کرد، ولي در هر دو مقطع اين کار نيمه‌تمام ماند.

 

 
حذف صفر از پول ملي کشورها نخستين بار پس از پايان جنگ‌‌جهاني‌دوم و تورم تازنده آلمان‌ تجربه شد که چاپ مارک جديد را به‌ دنبال داشت. 
پس از آن به ‌ويژه از دهه 60 و 70 ميلادي به اين‌سو اين عمل بارها و بارها در کشورهاي مختلف که اکثراً کشورهايي بودند که پول ملي‌شان در اثر منازعات مختلف بي ارزش شده بود صورت گرفت که معمولا تأثيرگذاري مثبتي هم نداشت.
 

 کشورهايي که اقتصادشان از تورم بالا رنج برده و ارزش پول ملي آن‌ها در سراشيبي سقوط قرار گرفته بود، براي ساده‌تر شدن مبادلات اقتصادي و بازرگاني و همچنين کاهش هزينه چاپ اسکناس، اقدام به حذف صفر يا صفرهايي از اسکناس‌ها کردند.

 

 استدلال همتي مبني بر افزايش «قدرت خريد» از طريق اين اقدام درست نيست. «قدرت خريد»، امري متفاوت از «قدرت پول ملي» است و از آنجايي که هم درآمد و هم قيمت، هر دو با واحد پول مشترک صورت مي‌گيرد، اين اقدام هيچ تأثيري بر قدرت خريد مردم نخواهد داشت.

 

 در ونزوئلا هم همين اقدام صورت گرفت که هيچ فايده‌اي نداشت و آمريکا با ادامه حملات ارزي عليه آن‌ها باز هم با برهم زدن نسبت پول ونزوئلا با دلار، تورم و نارضايتي را به اقتصاد اين کشور تزريق کرد.

 

ونزوئلا در چند سال گذشته چندين بار چندصفر را از پول خود حذف کرد، اما چون حاکي از هيچ استراتژي بنياديني در اقتصاد اين کشور در جنگ‌ارزي نبود، هيچ تأثيري نداشت.

 

 البته بعضي از کشورها در اين زمينه طي سال‌هاي اول اجراي آن موفق بودند که در جنگ‌هاي ارزي هم عملکرد بهتري داشتند. ترکيه يکي از آن‌ کشورها است که در سال 2005 شش صفر از پول خود را حذف کرد که در آن برهه جواب گرفت اما چندي پيش، بار ديگر در تقابل با آمريکا 30 درصد از ارزش پولش از بين رفت و عملاً آن اقدام خنثي شد.

 

 اما با اين اتفاق مشخص شد که يکي از دلايل نقطه ضعف اقتصادها پذيرش بي‌قاعده سياست‌هاي ارزي ليبرالي است که باعث مي‌شود دولت‌ها را در دوقطبي «اشتغال يا قدرت پول» قرار دهد؛  لذا تا اصلاحاتي اساسي صورت نگيرد و استراتژي بنيادين اقتصادي در جنگ ارزي تبيين نشود، اين اقدامات فايده‌اي ندارد.

 

داده‌هاي بانک‌جهاني و صندوق‌بين‌‌المللي‌پول حاکي از آن است که دست‌کم 50 کشور جهان تاکنون اقدام به حذف صفر از پول ملي خود کرده‌اند که در بسياري از اين کشورها نتايج موفق اقتصادي حاصل نشده و فقط براي اهداف رواني، اين کار صورت گرفته است.

 

کانال جنبش مقاومت در جنگ ارزي

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36697
4 نظر
محمد جعفری محمد جعفری 19:43:57 - 1399/02/17
اینا فقط میخوان بگن ما یه کاری کردیم همین بقیش دیگه با خودتون
محمدمهدی عسکری محمدمهدی عسکری 21:57:28 - 1399/02/20
اتفاقا این دولمردان با زبان بی زبانی می گویند ما هیچ کاری نمی توانیم بکنیم، به امید روزی که در انتخاب هایمان دقت بیشتری بکنیم، تا هم چنین فاجعه ای به بار نیاید.
سعید محمدی سعید محمدی 14:39:19 - 1399/02/21
این برادران راست میگن با برداشتن 4تا صفر چطور مشکلات حل میشن رئیس جمهور گفته با برداشتن 4تا صفر هم قشنگتره هم سبکتره.
سیدمصطفی شیخ الاسلامی سیدمصطفی شیخ الاسلامی 04:56:51 - 1399/02/18
از رئیس قوه قضاییه میخواهیم
عاملان عدم رعایت قانون بند «ب» ماده یک قانون بانک مرکزی مصوب تیرماه 1351، که هنوز معتبراست و پول ملی ایران «ریال» و ارزش آن معادل 0/0108055 گرم طلا باعیار24 است. را محاکمه و بعنوان مفسد فی الارض و مخل اقتصاد اعدام کند. اگر ماده یک قانون پولی و بانکی کشور رعایت می شد هیچگاه شاهد صفر های زیاد در اسکناس های رایج مملکت نبودیم و کارگران نیز هر روز فقیر و فقیر تر نمی شدند.
مشگل امروز ما عدم پایبندی مسولین به قانون و دزدی سازمان یافته مسولین از جیب مردم هستیم.
دسته بندی