× تماس با ما
2 1 نظرات 1127 بازدید
تاریخ انتشار 17 - 1399/02/17

سوریه۲۰۲۱

سوریه۲۰۲۱

سوريه2021

چند خبر پي در پي درباره‌ي رابطه‌ي ميان روسيه و سوريه ، نقش و تصميم آمريکا و آينده بشار اسد، طي دو هفته اخير در رسانه ها مطرح شده است.

  1. آخرين اتفاق مربوط به پسردايي بشار و درخواستش براي دخالت در جهت اختلافش با دولت فعلي سوريه بوده است. موضوعي که تفسير متفاوتي از آن در رسانه‌ها شده است و آن‌را نشانه آشکار شدن بيشتر فساد و احتمالا چراغ سبز روسيه تلقي مي‌کند.
  2.  پيش از اين رسانه‌اي نزديک به پوتين مطلبي را درباره هزينه بشار براي روسيه و ناتواني‌اش براي مبارزه با فساد نوشت.
  3.  منبعي وابسته به رژيم‌صهيونيستي خبري را منتشر کرد که توافقي ميان آمريکا و روسيه درباره کنار گذاشتن بشار انجام شده است.
  4.  «شوراي روسيه‌اي امور بين المللي» با انتشار تحليلي پيش‌بيني کرده که سناريوي آينده اوضاع سوريه توافق ترکيه، امريکا، روسيه، و ايران جهت برکناري بشار اسد و آتش بس در سوريه باشد و در عوض دولتي انتقالي متشکل از مخالفان و نيروهاي فعلي حکومت و نيروهاي دموکراتيک سوريه شکل بگيرد.

 

در اين تحليل آمده که «يک نهاد روسيه‌اي به نام "صندوق حمايت از ارزش‌هاي ملي" که به دستگاه‌هاي امنيتي و دفتر "ولاديمير پوتين"  نزديک است يک نظرسنجي در سوريه برگزار کرده است... صرف نظر از اينکه اين نظرسنجي تا چه حد حرفه اي بوده، اعلام نتيجه آن از جانب نهادي در روسيه معناي سياسي روشني دارد. اين نهاد اعلام کرده اين نظرسنجي نشان مي‌دهد که مردم سوريه خواستار کناره گيري بشار اسد از قدرت هستند.»

 

 
براساس اين تحليل:
«دولت روسيه از آغاز دخالت در پرونده سوريه تلاش کرد نشان دهد که مدافع شخص بشار اسد نيست و در مرحله اخير چنين مي‌نمايد که روسيه بيش از هر زمان به تغييراتي در رأس هرم قدرت در سوريه فکر مي کند ... گفته مي‌شود روسيه و آمريکا درحال بررسي جانشين براي اسد هستند و احتمالا اين جابه جايي قدرت در سال2021 رخ دهد ... تحريم هاي روسيه، کاهش قيمت نفت و تأثير آن بر اقتصاد روسيه، کاهش ارزش روبل، و بسياري مسائل داخلي روسيه باعث مي‌شود که اين کشور در پي کاهش سطح تنش در سوريه باشد...»

 

 
حال باتوجه به آنچه در موارد فوق آمده است در اينجا اين سؤال پيش مي‌آيد که آيا انتشار اين اخبار ، گمانه‌ها و تحليل‌ها عمليات رواني دشمن براي متاثر ساختن محور مقاومت و ايجاد فتنه است؟
يک وجه عمليات رسانه‌اي فوق احتمالا همين امر است.
اما در مورد روسيه نمي‌توان اين مساله را ناديده گرفت که براساس واقعيت‌هاي ميداني و منافع‌شان برنامه‌ريزي و اقدام مي‌کنند. به نظر مي‌رسد نوشته‌هاي منتسب به روس ها يک موضوع برنامه ريزي شده براي رساندن پيغامي مشخص است که مي‌تواند اعلام برائت از فساد دولت سوريه باشد.(و نه شخص بشار اسد)

همزمان آمريکايي‌ها اعلام کرده‌اند که مي‌خواهند قانون قيصر را به‌زودي اجرايي نمايند. قانوني که سطح و عمق تحريم‌ها رابراي حاميان سوريه بيشتر خواهد کرد. 

 

اين جنگ رواني و فضا سازي رسانه اي  غير قابل پيش بيني نبوده است. اما به نظر منظومه رسانه اي مقاومت براي چنين جنگي مهيا نبوده است!
 از اين منظر ما بايد از اين پس براي چنين فتنه هاي رسانه‌اي آماده باشيم و البته در مقام کنش ، نه واکنش.
 همچنين اگر فرض کنيم توافقي براي انتخاب جايگزين بشار اسد صورت گيرد، ما چه سناريويي داريم؟؟
نبايد از طرح اين پرسش فرار کنيم و يا آن‌را ناديده بگيريم.
 

سعيد غفاري

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36691
1 نظر
نذیر نذیری نذیر نذیری 01:55:19 - 1399/03/04
قطعا گزینه جایگزین کسی نخواهد بود که مورد تایید امریکا نباشد و حتما که این گزینه دشمن سرسخت مقاومت خواهد بود پس به جای در پیش گرفتن سیاستهای بیشرفانه اردوغانی ترکیه بهتر است به این فکر کنیم که چگونه میتوان به اسد کمک کرد تا سوریه را از باتلاق فساد بیرون بکشد.
دوم همانطور که در متن امده ما باید از مقام واکنش به کنش روی بیاوریم.
البته این حرفیست که حضرت امام و شخص رهبری بارها انرا خواسته اند ولی متاسفانه دولتها که هیچوقت به ان فکر هم نمیکنند و شوربختانه چشم و چراغ و امید ما در اینگونه مواقع یعنی سپاه هم به نوعی رخوت دچار شده است.البته از فشارهای مزدوران بیشرف داخلی نباید بسادگی چشم پوشید.
دسته بندی