× تماس با ما
3 0 نظرات 1282 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1399/02/17

از خاکسترهای ویروس کرونا، یک نظم نوین جهانی به وجود می آید

از خاکسترهای ویروس کرونا، یک نظم نوین جهانی به وجود می آید

از خاکسترهاي ويروس کرونا، يک نظم نوين جهاني به وجود مي آيد

 

آنچه به‌قلم «کارنيه‌لتو‌ماتئو» در روزنامه «ايل‌جورناله» چاپ«ايتاليا» مي‌خوانيد:

 

پاندمي کوويد-19 مانند يک سونامي غيرمنتظره جهان را زيرو رو کرده است. در حالي که شمار قربانيان رو به افزايش مي‌گذاشت، دولت‌ها به اعلام تعطيلي فعاليت‌ها پرداختند. درحالي که ما همه نگران بوديم که مبتلا نشويم، نظم جهاني دستخوش يک دگرگوني مهم گرديد. راهبردهاي سياسي و بحران هاي اقتصادي ناشي از قرنطينه اجباري باعث تسريع در فرآيندهايي گرديد که پيش از اين وجود داشته‌اند و چين را به توسعه حوزه مداخله خود تا غرب، آمريکا را به انزوا و اتحاديه اروپا را به فرو رفتن در خود سوق داد.

 

 

روزنامه فرانسوي لوموند موضوع ترتيبات جديد سياسي جهاني را مطرح کرد. به نوشته اين نشريه اين پاندمي ضربه محکمي بر آمريکا به عنوان ابرقدرت و نيز بر رئيس‌جمهورش وارد آورد. چين به واسطه سکوتش در مقابل بحران ويروس موفق شد يک امتياز تاکتيکي را در مقابل جهان از آن خود سازد. زيرا ترامپ، رقيب مستقيمش اکنون در وضعيت پيچيده‌اي هم به لحاظ ويروس کرونا و هم به لحاظ انتخاباتي که بسيار نزديک است، قرار دارد.
 
 
به هر حال خط مشي ترامپ منجر به سرنگون ساختن وي آن گونه که دمکرات ها مي‌خواهند، نخواهد شد. زيرا ترامپ به هر حال موفق شد خط مشي «اول آمريکا» را به پيش ببرد.
 
به طور کلي ويروس کرونا باعث فروپاشي آنچه از پديده جهاني سازي باقي مانده بود، گرديد. اين پاندمي مغلوب علم خواهد شد. آنچه باقي خواهد ماند يک نظام بحران زده خواهد بود. آنچه اسفبار است فقط پاندمي و تأثيراتش بر سلامتي بشر به خودي خود نيست بلکه اين است که پرده از روي محدوديت‌هاي پديده جهاني‌سازي پس از خروج از قرنطينه بر خواهد داشت.
 
آنچه مسلم است اينکه کساني که نظم نوين جهاني را به دست خواهند گرفت قوي‌تر از قبل خواهند بود. در وهله اول به اين علت که بحران اقتصادي کشورهايي را که تا ديروز قدرت‌هاي واقعي و تمام عيار به شمار مي رفتند، به زانو در خواهد آورد. در وهله دوم به اين علت که مردم وحشت‌زده در سراسر جهان به منظور مهار اين پاندمي موارد نقض خارق‌العاده آزادي‌هاي شخصي را پذيرفتند.
لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36689
0 نظر
دسته بندی