× تماس با ما
0 0 نظرات 1211 بازدید
تاریخ انتشار 20 - 1399/02/15

سهل‌انگاری اردوغان در مقابله با شیوع ویروس‌کرونا مرگبار خواهد بود اما نه برای خود وی

سهل‌انگاری اردوغان در مقابله با شیوع ویروس‌کرونا مرگبار خواهد بود اما نه برای خود وی

سهل‌انگاري اردوغان در مقابله با شيوع ويروس‌کرونا مرگبار خواهد بود اما نه براي خود وي


آنچه به‌قلم «رومانو‌ديويد» در پايگاه‌خبري «عرب‌نيوز» مي‌خوانيد:

 

سهل انگاري دولت ترکيه در نشان دادن واکنش به موقع به شيوع ويروس کرونا در اين کشور، به شيوع سريع و گسترده اين ويروس انجاميد. اعداد و ارقامي که دولت ترکيه درباره تلفات و شمار افراد آلوده به اين ويروس منتشر مي‌کند با ترديد همراه است.
 

هنگامي که ايران و کشورهاي اروپايي شهروندان خود را قرنطينه کرده بودند، ترکيه با افتخار اعلام مي‌کرد که حتي يک مورد هم مبتلا به ويروس‌کرونا ندارد. کسب‌وکار در اين کشور روند عادي داشت و گردشگران براي سفر به ترکيه تشويق مي‌شدند و مراکز خريد، انبوهي از مردم را به خود جذب مي‌کردند.
 

با اينکه اردوغان ورود افراد از ايران و ووهان چين به ترکيه را ممنوع اعلام کرد اما تدابير ديگري که در فرودگاه ها اتخاذ شدند، چندان کارساز نبودند. در اوايل ماه مارس که ترکيه مدعي بود از ويروس کرونا در اين کشور اثري ديده نمي‌شود در آلمان دو هزار نفر و در ايران که جمعتي به اندازه ترکيه دارد 10 هزار نفر به اين ويروس آلوده بودند.
 

عربستان سعودي در آن زمان ورود زائران به بيت الله الحرام را ممنوع اعلام کرد و سرانجام ترکيه در روز يازده مارس اعلام کرد که مواردي از ابتلا به کرونا در کشور مشاهده شده است. در آن زمان فخرالدين قوجا وزير بهداشت ترکيه گفت اگر ويروس کرونا در کشور وجود داشته باشد در حد بسيار محدود است و تاکيد کرد اين ويروس قوي‌تر از تدابيري که ما اتخاذ کرده‌ايم نيست.

 

البته بايد دانست که وزير بهداشت ترکيه يا هر وزير ديگري اختيار اتخاذ تصميمات جدي در حوزه ماموريت وزارتخانه خود را ندارد و فقط اردوغان است که تصميم‌هاي مهم را اتخاذ مي‌کند و در آن زمان وي از قرنطينه کردن شهروندان خودداري کرد.
 

يک ماه پس از گزارش نخستين مورد از ابتلا به کرونا در ترکيه، اين کشور در زمينه سرعت شيوع کرونا در جهان در رتبه نخست قرار گرفت.

 

روز 28 آوريل شمار مبتلايان به کرونا در ترکيه به 112 هزار نفر و شمار تلفات 2900 نفر رسيد و به اين ترتيب شمار مبتلايان به کرونا در اين کشور از چين و ايران نيز فراتر رفت و در خاورميانه در مورد شمار متبلايان به رتبه نخست و در جهان به رتبه هفتم صعود کرد.
 

بسياري در مورد علت شيوع ويروس کرونا در ترکيه  پرس و جو مي کنند. در پاسخ به اين پرسش بايد گفت خودداري از اعلام قرنطينه، فاصله گذاري اجتماعي و تعطيل نکردن فضاهاي عمومي از جمله عوامل شيوع سريع و گسترده کرونا در ترکيه بوده است.
 

اکنون مشخص شده است که ترکيه نيز همانند ايران و بسياري از کشورهاي اروپايي پيش از يازدهم ماه مارس شمار زيادي از افراد مبتلا به ويروس کرونا داشته است.
 

دولت اردوغان در ماه مارس 400 نفر را که در رسانه‌هاي اجتماعي درباره شيوع ويروس کرونا اطلاع رساني کرده بودند به اتهام ايجاد تشويش و نارضايتي اجتماعي بازداشت کرد.
 

روز 18 مارس اردوغان به همراه اعضاي اداره کل امور مذهبي و بدون حضور حتي يک نفر از اعضاي کانون پزشکان اين کشور در يک برنامه تلويزيوني گفت: «اين ما هستيم که بر اساس احاديث عمل مي‌کنيم و قضاوت با خداوند است و در پرتو نيايش و بردباري، پيروز خواهيم شد.»

 

معروفترين پزشک بيماري‌هاي عفوني ترکيه خانه‌نشين است و کاملا ناديده گرفته مي شود.
 

 دکتر مصطفي آلاسلي در پي کودتاي نافرجام از مقام خود برکنار شد. به علت فقدان جريان آزادانه اطلاعات درباره ويروس کرونا و نبودن کارشناسي که بتواند آزادانه سخن بگويد، مقابله با اين ويروس در ترکيه مشکل خواهد بود.
 

روزنامه نيويورک‌تايمز روز بيستم آوريل در گزارشي با استناد به آمار مرگ مير در ماه‌هاي مارس و اوريل در استانبول نوشت، شمار مرگ و مير در همين مدت در سال جاري   2100 نفر افزايش يافته است و به اين ترتيب دولت ترکيه را به پنهان‌کاري در زمينه اعلام شمار واقعي متبلايان و قربانيان کرونا متهم کرد.

 

هم اکنون نيز به جاي اينکه اردوغان تلاش خود را روي نجات جان شهروندان متمرکز کند به حفظ  اقتصاد و موقعيت خودش مي‌انديشد.
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36678
0 نظر
دسته بندی