× تماس با ما
4 0 نظرات 1206 بازدید
تاریخ انتشار 09 - 1399/02/14

سه انتخاب ایالات متحده در برابر ایران در ایام کرونا!

سه انتخاب ایالات متحده در برابر ایران در ایام کرونا!

سه انتخاب ايالات متحده در برابر ايران در ايام کرونا!

 مجله آمريکايي «نيوزويک» در مطلبي به شيوع ويروس کرونا و روابط تيره آمريکا و ايران پرداخته و نوشته آمريکا در برابر ايران سه راه‌حل پيش رو دارد که بهترين آن انتخاب ديپلماسي و خروج از خاورميانه است.

 

از زمان شيوع ويروس کرونا در جهان، روابط تنش آلود آمريکا و ايران تغييري نداشته است.

 

آمريکا مانع از اين شده که وام بانک جهاني به ايران اختصاص داده شود و از سوي ديگر، کشتي‌هاي نظامي ايراني در خليج فارس تهاجمي‌تر شده‌اند و دونالد‌ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا بر طبل توييت‌هايش مي‌کوبد که به‌گفته پنتاگون چيز جديدي نيست. اکنون سه راه پيش روي روابط ايران و آمريکا وجود دارد.

اول اينکه همسو با مقاله اريک ادلمن و ري تکيه در فارن افرز، آمريکا رويکرد تغيير رژيم [در ايران] را پيش بگيرد.

دومين راه اين است که کمپين «فشار حداکثري» را ادامه دهد و با نيروهاي مرتبط با ايران در عراق، سوريه و ديگر نقاط زد و خورد کند. اخيرا اعلام شده دولت ترامپ سيستم‌هاي جديد پدافند هوايي در عراق را در پاسخ به حمله موشکي بالستيک تهران در ماه ژانويه نصب کرده است که پروژه‌اي در اين راستا است.

سومين راه، همان گزينه‌اي است که نياز داريم: هرگونه تحرک درخصوص تغيير رژيم با حمايت آمريکا يا هرگونه مداخله نظامي کاملا رد شود. ديپلماسي واقع‌گرايانه با محوريت مذاکراتي که هر دو طرف در آن امتيازات معنادار بدهند، جايگزين رويکرد فشار حداکثري بي‌نتيجه فعلي شود.

 

آمريکا بايد از عراق، سوريه، يمن و ديگر درگيري‌هاي خاورميانه که مي‌تواند به افزايش نگراني‌هاي منطقه‌اي و افزايش احتمال درگيري ناخواسته با ايران منتهي شود، کنار بکشد. همچنين به‌جاي تهديد و اجبار، سياست خارجي بر مبناي ديپلماسي را پيش بگيرد و به‌جاي برتري‌جويي، صلح را هدف خود قرار دهد.

 

گزينه تغيير رژيم هرگز نبايد روي ميز قرار مي‌گرفت، با اين حال سال‌هاي متمادي در گوشه و کنار ساختار حاکم در سياست خارجي آمريکا مورد محبوبيت قرار داشته است. جان‌بولتون مشاور امنيت ملي اخراجي، بي‌شرم‌ترين کسي بود که خواستار اين تغيير رژيم بود؛ از سوي ديگر مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا با اينکه اخيرا لفاظي‌هاي تندش را کاهش داده‌ است با اين مفهوم بيگانه نيست.

 

تهاجم به خاک ايران مشابه جنگ عراق نخواهد بود و از هر نظر بدتر خواهد بود. خطر اصلي اين نيست که تهران آمريکا را شکست دهد بلکه، خطر اصلي اين است که به پرهزينه‌ترين و بزرگ‌ترين جنگي تبديل شود که مي‌تواند خون ما را بخشکاند. صادقانه بگويم، مقاله ري تکيه و ادلمن در فارن افرز خواستار تجاوز نظامي نيست، بلکه تاکيد آن بر تغيير رژيم از طريق هرکاري است که مي‌تواند دولت [ايران] را تضعيف و مخالفان آن را تقويت کند؛ از جمله عمليات‌هاي مخفيانه و تشديد کارزار فشار دولت ترامپ.

 

بنابراين رويکرد تغيير رژيم با تشديد گزينه دوم همراه است که وضع کنوني را حفظ مي‌کند و درگيري‌هايي در سطح پايين را شامل مي‌شود که چندان ناخوشايند نيستند که اعتراضات گسترده مردم آمريکا را در پي داشته باشند اما منشأ ثابت تلفات، مخارج تامين شده از طريق استقراض و آسيبي غيرضروري به امنيت آمريکا هستند.»

 

تنها راه فاصله گرفتن از جنگ، اتخاذ رويکردي فعالانه به‌سوي صلح است. چنين کاري نيازمند درک اين است که تحريم‌هاي سنگين اعمال شده تحت راهبرد فشار حداکثري در تغيير دادن موضع تهران شکست خورده است و به‌خصوص در برهه شيوع ويروس کرونا جامعه ايران را در نقطه تقابل با ما قرار داده است. همچنين اين کار نيازمند ارزيابي مجدد اولويت‌هاي سياست خارجي آمريکا است. پس از نزديک به دو دهه درگيري در سطح منطقه که بيشتر ‌زيان داشته تا سود، زمان آن فرا رسيده که اين جنگ‌هاي طولاني و نسل به نسل، به‌جاي گسترش يافتن به ايران، کاملاً به پايان برسند.

 

در همين رابطه، وبگاه آمريکايي نشنال اينترست نيز در مطلبي عنوان کرد که آمريکا دو گزينه در برابر ايران دارد: يا جنگ يا خروج از خاورميانه. اين رسانه آمريکايي عنوان کرد که راهبرد فشار حداکثري ترامپ بيشتر آمريکا را به جنگ با ايران نزديک کرده است تا خروج از خاورميانه که ترامپ وعده آن را داده بود.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36604
0 نظر
دسته بندی