× تماس با ما
2 2 نظرات 1573 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1399/02/13

ساعت سرنوشت‌ساز چه‌زمانی فرامی‌رسد؟

ساعت سرنوشت‌ساز چه‌زمانی فرامی‌رسد؟

ساعت سرنوشت‌ساز چه‌زماني فرامي‌رسد؟

 

آنچه به قلم «عبدالباري‌عطوان» در روزنامه«راي‌اليوم» چاپ«انگلستان» مي‌خوانيد:

 

چرا حملات خصمانه اسرائيل اين روزها به سوريه تشديد شده و افزايش يافته است؟

و چرا کارکردش را از دست داده و به اهدافش نرسيده است؟

و آيا توجيه‌هاي خويشتنداري محور مقاومت در برابر اين حملات بيش از هر زمان ديگري قابل فهم شده است؟

و ساعت سرنوشت ساز چه زماني خواهد رسيد؟

 

حملات خصمانه اسرائيل به سوريه اين روزها به صورت چشمگيري افزايش يافته است و هواپيماهاي اسرائيلي ديروز جمعه و پنجشنبه شب گذشته دو حمله انجام دادند. 


در اولي با موشک به يک پايگاه نظامي ارتش سوريه در شهر حمص حمله کردند و در دومي نيز به گفته مرکز حقوق بشر مخالفان سوري, بالگردهاي اسرائيلي پنجشنبه شب در بلندي‌هاي جولان به چندين موضع شماري از گروه‌هاي مسلح مورد حمايت ايران, تعدادي موشک شليک کردند.

 

حملات شديد پنجشنبه گذشته و روزهاي اخير اسرائيل به سوريه و چند روز پيش از آن نيز تلاش اسرائيل براي ترور چهار نفر از فرماندهان ميداني حزب الله لبنان در مرزهاي سوريه با لبنان و چند روز قبل تر نيز حمله اسرائيل به تعدادي از اهداف نظامي سوريه در شهرهاي تدمر و جنوب دمشق به چند علت صورت مي گيرد که عبارتند از:

 

اول): اسرائيل با حملات تحريک آميز به عمد تلاش مي‌کند سوريه و ايران و حزب الله خواه به صورت جداگانه يا به صورت جمعي, به عمق اسرائيل حمله موشکي کنند تا به دست دولت دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا يا بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل براي شعله‌ور کردن يک جنگ منطقه‌اي بهانه بدهند.

 

دوم): نتانياهو از چنين حملاتي براي بهبود وضع داخلي‌اش با توجه به تعقيب قضايي به اتهام فساد و نيز براي منحرف کردن نگاه‌ها از بحران سياسي کنوني در اسرائيل و بعيد ندانستن احتمال برگزاري انتخابات پارلمان براي چهارمين بار بهره‌برداري مي‌کند.

 

سوم): تلاش براي تشديد فشارها به حزب الله لبنان و حضور ايران در سوريه با بهره برداري از بحران کرونا در ايران و استفاده از ناآرامي هاي فزاينده سياسي کنوني در لبنان و افزايش احتمال جنگ داخلي در اين کشور با تحريک آمريکا.

 

چهارم): سرگرم کردن سوريه و تلاش براي مانع تراشي در مسير طرح‌هاي دمشق براي پس گرفتن ادلب و چاه‌هاي نفت و گاز در شرق فرات و القاي ادامه بي‌ثباتي که مانع بازسازي و بازگشت آوارگان به کشورشان است.

 

بعيد است که مقامات سوريه و هم‌پيمانانش در ايران و لبنان (حزب الله) به اين دام اسرائيلي ها بيفتند و وارد جنگي شوند که تل آويو و واشنگتن در اين زمان به خصوص خواهان آن هستند و محور مقاومت با توطئه‌ها و جنگي فرسايشي, سياسي و نظامي در عراق و لبنان و يمن و سوريه روبرو است.

 

اسرائيل بيش از 300 حمله به اهدافي که تل‌آويو مي‌گويد مواضع ايراني يا انبارهاي تسليحاتي و کاروانهاي موشک‌هاي ارسالي از ايران به حزب الله است انجام داده است و اسرائيل مي گويد ايران اين سلاح‌ها را از طريق فرودگاه دمشق يا جاده‌هاي زميني مخصوص قاچاق براي حزب الله مي فرستد اما موضوع قابل تأمل آن است که هيچ يک از اين حملات به اهدافشان نرسيده بلکه نتايج معکوسي داشته است و از حضور نظامي ايران در سوريه نه تنها کاسته نشده بلکه بر آن افزوده شده است و زرادخانه حزب الله لبنان نيز با انواع «سلاحهاي برتر» بزرگتر به خصوص موشکهاي نقطه زن و پهپادها انباشته‌تر شده است.

 

پاسخ محور مقاومت به اين حملات اسرائيلي ها که نگران نيز هستند, حتمي و تکان دهنده و کوبنده خواهد بود اما پاسخ در زماني خواهد بود که اين محور مناسب تشخيص دهد و ما بايد تصور روزهايي را بکنيم که روزانه دو هزار فروند موشک از زرادخانه حزب الله حاوي 150 هزار فروند انواع و اقسام موشک و در اندازه هاي مختلف به عمق فلسطين‌اشغالي شليک شود در آن صورت حال و روز شهرک نشينان اسرائيلي در داخل پناهگاه‌ها و خارج آنها ديدني خواهد بود.

ارتش به اصطلاح شکست‌ناپذير اسرائيل از شناسايي سه نقطه در حصار مرزي در مرزهاي لبنان با فلسطين‌اشغالي که از آنها عمليات نفوذي صورت گرفته, دچار رعب و وحشت شده و به خاطر وجود يک کيسه پلاستيکي در نزديکي يکي از اين نقاط نيز وضع اضطراري اعلام و شمار زيادي از کارشناسان و رباتها را براي منفجر کردن اين کيسه پلاستيکي فرا خوانده است و نشست هايي در عالي‌ترين سطوح از فرمانده تشکيل شد تا درباره اين عمليات نفوذي غافلگيرکننده و علل و اهداف آن بحث و بررسي شود.

 

پيام اين عمليات نفوذي روشن است و مي گويد هسته‌هاي مقاومت براي حمله به شهرک‌هاي اسرائيلي در الجليل فقط به استفاده از موشک‌هاي بالستيکي يا استفاده از تونل‌ها براي حمله به اين شهرک‌ها بسنده نمي کنند بلکه با عمليات نفوذي در حصار فلزي داراي برق و مجهز به دستگاه‌هاي پايش الکترونيکي و آزادسازي برخي از اراضي در شمال فلسطين‌اشغالي نيز حمله مي‌کنند همچنان که سيد حسن نصر الله دبير کل حزب الله لبنان نيز بارها در سخنراني هايش نيز وعده آن را داده و تهديد کرده است.

 

سوريه با اين حملات فزاينده هدف قرار گرفته است زيرا توطئه شکست خورده و ارتش عربي سوريه توانسته است بيش از 80 درصد از خاک سوريه را آزاد کند و بيش از نه سال که طي آن خون‌هاي زيادي نيز داده پايداري کرده است.

 

مثلث سوريه و عراق و مصر که منطقه را رهبري مي‌کرد و در طول تاريخ قديم و جديد دفاع مي‌کرد با نزديک شدن پايان زمان سلطه نفت و سقوط قيمت‌هاي نفت و گاز در حال بازگشت و بازيابي جايگاه خود است و موضوع قطعي آن است که اين بازگشت مايه بزرگترين نگراني و وحشت اسرائيلي ها و سران آن‌هاست که به اين حقيقت به خوبي واقفند.

سوريه با دولت اشغالگر چهار جنگ داشته و با توطئه‌هاي زيادي روبرو شده اما همچنان پايدار و استوار است و حملات پراکنده موشکي در اينجا يا آنجا بر موجوديت و پايداري اش تأثيري نخواهد داشت تا زمان رويارويي بزرگ که شايد آخرين رويارويي ها و جنگها باشد برسد که خداوند داناتر است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36597
2 نظر
مهرداد سلیمانی مهرداد سلیمانی 09:56:09 - 1399/02/14
بامید پیروزی مقاومت بر اسرائیل غاصب🙏
سیدابراهیم محمدیان سیدابراهیم محمدیان 02:49:46 - 1399/02/17
اسرائیل بااین حرکات نابودی خود راتسریع میکند
دسته بندی