× تماس با ما
2 2 نظرات 1028 بازدید
تاریخ انتشار 21 - 1399/02/13

هژمونی و ضد هژمونی در روابط بین الملل

هژمونی و ضد هژمونی در روابط بین الملل

 هژموني و ضد هژموني در روابط بين الملل

 

 تنها کشوري که به معناي راستين کلمه هژموني آمريکا را به چالش کشيده است جمهوري اسلامي ايران بوده است ايران گام به گام در رويارويي با ايالات متحده پيش آمده است، نخست در يک انقلاب فراگير مهمترين پايگاه نظامي _ اطلاعاتي خود در برابر شوروي را از دست داد.

 

ايران مهمترين حلقه زنجيري بود که بلوک شرق را در دکترين سد نفوذ به وسيله پيمان هاي ناتو، سنتو و سيتو در محاصره در مي آورد با پيروزي انقلاب و دگرگوني سياست هاي ايران پس از تسخير سفارت و قطع کامل روابط ديپلماتيک اين زنجيره محاصره شکسته شد و اين نخستين برخورد برضد هژموني آمريکا بود.

 

دومين برخورد ضد هژمونيک با آمريکا در جنگ نفت کش ها در خليج پارس صورت گرفت که نخستين برخورد نظامي با ناوگان آمريکا پس از جنگ جهاني دوم بود، در سومين رويارويي ضد هژموني آمريکا تقويت گروه هاي نيابتي و ضربه زدن به منافع ايالات متحده درسراسر منطقه بود.

 

 عقب نشيني هاي دولت هاي بوش و اوباما در برابر ايران و عدم توانايي آنان در برخوردي قاطع آنگونه که متحدان و ناظران بين المللي از يک قدرت مسلط يا يک هژموني جهاني انتظار داشتند صورت نگرفت و ابر قدرتي آمريکا به زير سوال رفت. تا جايي که کشورهاي مانند چين و روسيه البته با احتياط فراوان برخي سياست هاي آمريکا را نقد نمودند.

 

 پس از شهادت سپهبد سليماني و" هدف قراردادن پايگاه عين‌الأسد با موشک‌هاي بالستيک که پاسخ کوچکي به آن ترور بود و هدف قراردادن يک پايگاه مستقل از سوي يک ارتش مستقل، رويدادي بي سابقه از سال 1945 بدين سو محسوب مي‌شد.با وجود مواضع قبلي دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا در خصوص بمباران همه جانبه و پاسخ سخت در نهايت وي در يک کنفرانس خبري با اشاره به عدم کشته شدن هيچ نظامي آمريکايي در اين حملات عملاً از پاسخ به اين جمله کنار کشيد.

 

 و حتي از امکان رسيدن به يک توافق جامع با ايران صحبت کرد.اتفاقي که عملاً تير خلاصي بر هژموني 75 ساله آمريکايي‌ها بود" عقب نشيني آمريکا پيامي روشن به تمام قدرت‌هاي معارض با آمريکا در سرتاسر جهان محسوب مي‌شود. روشن است که هدف قرار دادن اموال ارتش آمريکا در سرتاسر جهان ديگر يک خط قرمز محسوب نمي‌شود.

 

به عنوان مثال چين به عنوان يک قدرت جهاني در حال صعود مي‌تواند مطمئن باشد که آمريکايي‌ها توان مقابله نظامي با توانمندي اقتصادي اين کشور را در منطقه جنوب شرق آسيا را دارند و خطوط قرمز آمريکا بسيار دورتر از تصورات آنان است.

 

 روسيه نيز مي‌تواند به راحتي متوجه اين واقعيت شود که مسير مقابله با تهديدهاي نظامي بسيار هموارتر از آن خواهد بود که در قرن بيستم و زمان حيات اتحاد جماهير شوروي سراغ داشتند ايران با شکستن پرستيژ هژموني آمريکا باعث شد که دو کشور روسيه و چين نيز اندکي جسارت بيابند.

 

محمد وفاپور

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36596
2 نظر
کوروش بیرانوند کوروش بیرانوند 02:51:05 - 1399/02/14
بسیار عالی استفاده کردیم
مهرداد سلیمانی مهرداد سلیمانی 13:32:51 - 1399/02/15
سلام
لطفا جوری سایت را درست کنید که پس از ورود کاربر صفحه مورد مطالعه بسته نشود. ممنون
دسته بندی