× تماس با ما
6 2 نظرات 2139 بازدید
تاریخ انتشار 17 - 1399/02/13

عملیات‌ادراکی برای عادی‌سازی رابطه

عملیات‌ادراکی برای عادی‌سازی رابطه

عمليات‌ادراکي براي عادي‌سازي رابطه

ماه رمضان امسال در قاب سريال‌هاي رمضاني جهان‌عرب ، صحنه منازعه و جنگ ميان دو نگاه شده است. سريال‌هايي مانند «ام‌هارون» و «مخرج7» که از شبکه‌هاي سعودي پخش مي‌شوند بدون‌توجه به مبارزه تاريخي ملت فلسطين، بر عادي‌سازي رابطه با رژيم‌اشغالگرقدس  تاکيد دارند و ازطرف ديگر  سريال‌هايي مانند «نگهبان‌قدس» و «النهايه(پايان)» تصويري از مقاومت در مقابل صهيونيست‌ها را ارائه مي‌دهند. 


اما ريشه اين جنگ و گفتمان فکري در کجاست؟
حدود هفت دهه از اشغال سرزمين‌هاي فلسطيني و پذيرش رژيم جعلي صهيونيستي در مجامع بين‌المللي، مي‌گذرد.  پس از پايان جنگ‌هاي چهارگانه ميان اعراب و رژيم صهيونيستي، فرآيند عادي‌سازي اعراب و رژيم صهيونيستي بعنوان يک دغدغه اصلي مورد توجه رسانه‌ها و نخبگان منطقه  بوده است.
 
داده‌هاي موجود نشان مي‌دهد يک فرآيند سه‌مرحله‌اي براي دست‌يابي به عادي‌سازي و رساندن روابط ميان کشورهاي منطقه و رژيم‌صهيونيستي به سطح راهبردي از سال 2000 به اين‌سو وجود داشته است:

1) پذيرش و ايجاد روابط امنيتي و سياسي پنهان، 
2) پذيرش عادي‌سازي روابط در فضاي نخبگاني و تبيين لزوم آن براي جامعه 
3) حساسيت‌زدايي اجتماعي 


مراحل اول و دوم از سال2000 به اين‌سو به دليل به وجود آمدن منافع مشترک عليه محور مقاومت تا کنون با فراز و نشيب‌هاي گوناگوني تداوم داشته و تقويت شده است. اما طي چند سال اخير مرحله جديدي در قالب  حساسيت‌زدايي از افکار عمومي در خصوص رژيم صهيونيستي شکل گرفته است که عبارتند از:

  • علني کردن روابط سياسي و امنيتي، 
  • برگزاري نشست‌هاي علمي و فرهنگي، 
  • پذيرش تيم‌هاي ورزشي صهيونيستي در سرزمين‌هاي عربي
  • توليد رمان، و آثار هنري(فيلم و سريال)
  • و جايگزيني ايران به‌جاي رژيم صهيونيستي به‌عنوان تهديد و منبع دشمني بوده است.


در اين ميان توجه ويژه به گروه‌هاي اجتماعي و نسل جوان به‌اصطلاح طرفدار دموکراسي و سرمايه‌گذاري روي آنها يکي از زمينه‌ها و اميدهاي اصلي اين طرح آمريکايي-اسرائيلي است. 
 

جواناني که به‌دنبال شرايط بهتر زندگي و بهره مندي از عدالت اقتصادي، فرهنگي و سياسي هستند و فساد را نمي‌پذيرند.

 

سعيد غفاري

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36594
2 نظر
THASE 278 THASE 278 05:24:17 - 1399/02/14
چرا ما هیچی نمیسازیم ؟.هم در مورد امام زمان هم در مورد فلسطین و منطقه .فراماسون.و... هیچی نمیسازیم واقعا ناراحت کنندس تنها فیلم راجع به امام زمان (ارواحنافداه)و موضوع مهم انتظار تنها فیلم موجود قدمگاه باشه
سجاد اناری سجاد اناری 02:56:52 - 1399/02/15
چه باید کرد و چه کسانی باید درک کنند و بفهمند
دسته بندی