× تماس با ما
0 0 نظرات 765 بازدید
تاریخ انتشار 15 - 1399/02/13

جنگ‌سرد سعودی و امارات در یمن مقدمه طلاق سیاسی آنها

جنگ‌سرد سعودی و امارات در یمن مقدمه طلاق سیاسی آنها

جنگ‌سرد سعودي و امارات در يمن مقدمه طلاق سياسي آنها

آنچه در روزنامه«ايندپندنت» چاپ«انگلستان» مي‌خوانيد:

 

 حوادث اخير در جنوب يمن و درگيري‌ها بين نيروهاي موردحمايت امارات از يک طرف و نيروهاي مورد حمايت عربستان سعودي در اين کشور، يعني «جنگ سرد رياض و ابوظبي».

 

شبه‌نظاميان «شوراي انتقالي جنوب يمن» که با آموزش و حمايت تسليحاتي و مالي امارات اعلام موجوديت کرده، بعد از يک سال درگيري با نيروهاي دولت مستعفي که مورد حمايت عربستان است، اين دولت را از عدن (پايتخت موقت) طرد کرده و هم‌اکنون تلاش دارد استان جزيره‌اي «سُقُطري» را تصاحب کند. اين شورا هفته اخير رسماً در جنوب يمن اعلام خودمختاري کرد.

 

جنگ سرد عربستان سعودي و امارات در يمن بعد از آن آغاز شد که شوراي انتقالي جنوب يمن در شهر عدن عليه نيروهاي تحت الحمايه رياض شورش کرد.

 

به رغم اين که امارات و عربستان سعودي هر دو عضو ائتلاف در جنگ يمن هستند، ولي آن‌ها در مورد آينده شوراي انتقالي جنوب اختلاف دارند. رياض آشکارا از دولت مستعفي به رياست منصور هادي حمايت مي‌کند؛ چرا که مورد حمايت جامعه بين‌الملل است ولي اقدام امارات در اعلام مخالفت با خودمختاري اين شورا در جنوب يمن «حقيقت ندارد و باعث تعجب است».

 

اين اقدام شوراي انتقالي جنوب که اقدامي يک‌جانبه از سوي امارات است، اولين رويارويي بين رياض و ابوظبي بر سر منافع خود در جنوب يمن است و هنگامي که درگيري‌ها بين دولت مستعفي منصور هادي و شوراي انتقالي به درگيري‌هاي خونين تبديل شد، ابوظبي از اين شورا جانبداري کرد و حتي جنگنده‌هاي خود را براي بمباران نيروهاي اين دولت در ماه آگوست (مرداد ماه) فرستاد ولي اين دفعه تصميم گرفته است در اين مورد ورود نکند.

 

 تنش در روابط امارات و عربستان سعودي در جنوب يمن بدين معناست که توافق رياض (توافق بين نيروهاي متخاصم در جنوب يمن برسر آتش‌بس) فرصت چنداني براي اجرايي شدن کامل در ميدان ندارد.

 

يک ديپلمات عرب به اينديپندنت در اين باره گفته است که درگيري نمايندگان سعودي و اماراتي در جنوب يمن نشانه اين است که «تار موي» روابط رياض و ابوظبي در يمن قطع شده است.

 

 ائتلاف عربستان سعودي و امارات در يمن موفقيت چنداني نداشته و به نظر مي‌رسد نيروهاي نيابتي آن‌ها هم‌اکنون براي حفظ منافع خود با طرف مقابل درگير هستند.

 

به طمع توسعه‌طلبانه امارات براي سيطره بر آبراهه‌ها در جنوب يمن و بندر راهبردي «الحُديده» (غرب يمن)، تنگه «باب‌المَندَب» هم بايد اشاره نمود. ابوظبي در تلاش است با سيطره بر اين مناطق مهم، به صادرات کالا‌ها و نفت پردازد و منافع را با عربستان در اين منطقه از يمن تقسيم کند.

 

«هلن لاکنر»، يکي از اعضاي شوراي روابط خارجه اروپا و کارشناس امور يمن در اين باره مي‌گويد «از نظر امارات، جنگ يمن راهي براي حفظ روابط طولاني‌مدت در مواقعي است که اين روابط به دلايلي با عربستان سعودي متوقف شده است».

 

در مقابل عربستان سعودي براي خود تمهيدات ويژه اي داشته است. اين کشور دست به ايجاد نفوذ گسترده در استان «المهره» زده است و اين يعني عربستان سعودي مي‌تواند سرازير شدن نفت‌ خود به درياي عرب، به جاي خليج فارس را تضمين کند.

 

 «طلاق سياسي» بين رياض و ابوظبي «خطرناک» خواهد بود. عربستان سعودي و امارات به رغم داشتن پيوندهاي مشترک در باره آينده يمن، اختلافاتي بر سر راهبردها دارند و گذر زمان مي‌تواند منجر به تشديد اين اختلافات شود.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36584
0 نظر
دسته بندی