× تماس با ما
0 0 نظرات 613 بازدید
تاریخ انتشار 20 - 1399/02/10

نتانیاهو قصد دارد تا ماه ژوئیه بخشی از کرانه باختری را به خاک اسرائیل ملحق کند

نتانیاهو قصد دارد تا ماه ژوئیه بخشی از کرانه باختری را به خاک اسرائیل ملحق کند

نتانياهو قصد دارد تا ماه ژوئيه بخشي از کرانه باختري را به خاک اسرائيل ملحق کند

 

بن افرايم شائيل

آسيا تايمز(هنگ کنگ)


پس از گفتگوهاي طولاني و خسته کننده سرانجام نتانياهو و بني گانتز، رئيس پارلمان اسرائيل درباره تشکيل دولت ائتلافي به توافق رسيدند. نتانياهو و گانتز که رقيب يکدگر محسوب مي شوند موافقت کردند تا دولت اضطراري ملي تشکيل دهند. قرار است نتانياهو براي مدت 18 ماه در سمت نخست وزير باقي بماند و سپس اداره امور دولت را به گانتز بسپارد.

علت تشکيل دولت اضطراري تمرکز روي مقابله با شيوع بيماري کرونا عنوان شده است. بني گانتزا در دوران زمامداري نتانياهو ، وزير دفاع خواهد بود و متحد وي گابي اشکنازي به سمت وزير خارجه منصوب خواهد شد.


بخشي از توافق به عمل آمده بين نتانياهو و گانتز به الحاق مناطقي از کرانه باختري رود اردن به خاک اسرائيل مربوط مي شود. قرار است اين اقدام در ماه ژوئيه سال جاري صورت گيرد. اسرائيل در جنگ 1967 کرانه باختري رود اردن را اشغال کرد اما براي اينکه ترکيب جمعيتي اسرائيل برهم نخورد و نگراني از واکنش بين المللي، باعث شده است اسرائيل تاکنون رسما از ملحق کردن کرانه باختري به خاک خود صرف نظر کند اما اکنون که ترامپ بر سرقدرت است و از جاه طلبي ها ارضي اسرائيل حمايت مي کند، نتانياهو و ديگر زمامداران اسرائيل مي خواهند بخشي راهبردي از کرانه باختري را رسما به خاک اسرائيل ضميمه کنند.
 

در ماه ژانويه دولت ترامپ با انتشار طرحي با الحاق دره اردن و يکي از شهرک هاي يهودي نشين در کرانه باختري به خاک اسرائيل موافقت کرد. برنامه الحاق اين مناطق از کرانه باختري رود اردن به خاک اسرائيل به علت بن بست سياسي و عدم تشکيل دولت جديد با تاخير همراه شد اما اکنون که نتانياهو و گانتز براي تشکيل کابينه جديد به توافق رسيده اند فرصت براي اشغال بخش ديگري از خاک فلسطين توسط اسرائيل فراهم آمده است.
 

اتحاديه اروپا مخالف طرح الحاق بخشي از کرانه باختري رود اردن به خاک اسرائيل است و به نظر مي رسد که فقط دولت ترامپ در سطح بين المللي از اين اقدام حمايت خواهد کرد.
 

روز يکشنه نتانياهو به همراه ديويد فردمن سفير امريکا در تل اويو از تابلو شهرک يهودي نشين جديدي که اسرائيل قصد دارد بر روي تپه اي به نام ” تپه ترامپ ” در کرانه باختر امضاء کند پرده برداري کردند.
 

انتظار مي رود جوبايدن در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري به شدت با طرح الحاق بخشي از کرانه باختري به اسرائيل مخالفت و بر تشکيل کشور فلسطين در کنار اسرائيل پافشاري کند.

 

مترجم: داود حيدري

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36566
0 نظر
دسته بندی