× تماس با ما
2 1 نظرات 1983 بازدید
تاریخ انتشار 20 - 1399/02/10

خطر میلیتاریزه شدن جهان در پساکرونا

خطر میلیتاریزه شدن جهان در پساکرونا

خطر ميليتاريزه شدن جهان در پساکرونا

امروز پساکرونا به مسأله‌اي مهم تر از خود کرونا در جهان تبديل شده است. انديشمندان و صاحبنظران مسائل مختلف، هر يک از نقطه‌نظري خاص درحال ترسيم چشم‌اندازي از جهان پساکرونا هستند؛ جهاني که از نظر ساختاري و نظم بين‌المللي حاکم بر آن، تا حدود زيادي متفاوت از جهان فعلي خواهد بود.

? نکات تحليلي
1- اقتصاد بين‌الملل يکي از حوزه‌هاي مهمي است که تحت تأثير پيامدهاي منفي شيوع ويروس کرونا قرار گرفته است. هم‌اينک تمام کشورهاي جهان به‌ويژه اروپا و آمريکا با تنزل داده‌ها و آمارهاي اقتصادي مواجه شده‌اند. آمريکا از جمله کشورهاي مهمي است که بيشترين ضرر را از همه‌گيري ويروس ديده است، به‌طوري که حتي تزريق تريليون‌‎ها دلار توسط فدرال رزرو نيز نتوانسته است بازار آمريکا را از رکود نجات داده دهد. در اين ميان سقوط شديد قيمت نفت به زير صفر نيز مزيد بر علت شده و بر حجم رکود اقتصادي آمريکا به‌صورت افزوده است.

2- بدون ترديد در پساکرونا آمريکا و اروپا با يک بحران بي‌سابقه اقتصادي مواجه خواهند شد. با توجه به اينکه صنعت نفت نيز دچار بحران شده است، لذا پيش‌بيني مي‌شود که در پساکرونا، آمريکا و اروپا براي جبران بخشي از ضررهاي اقتصادي ناشي از ويروس کرونا و در سايه ورشکستگي‌هاي گسترده در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي، به فروش جنگ‌افزار که بازاري پرسود است، روي آورند.

3- باتوجه به اينکه نزديک به 58 درصد از سهم فروش تسيلحات در جهان در دست صنايع اسلحه‌سازي ايالات متحده آمريکا است و آمريکا نيز بر اثر شيوع کرونا دچار بحران اقتصادي شده است، در ماه‌ها و سال‌هاي آتي سياست فروش‌هاي تسليحاتي را در مناطق مختلف جهان به‌خصوص غرب‌آسيا، افزايش خواهد داد. البته اين خطر نيز وجود دارد که آمريکا و حتي اروپا با دامن زدن به درگيري‌هاي محدود در جهت «ميليتاريزه کردن» مناطق خاصي از جهان که منجر به رونق بازارهاي تسليحاتي مي‌شود، گام بردارند.

? نکته راهبردي
آمريکا و اروپا بيشترين ضرر اقتصادي را از کرونا ديده‌اند. کرونا باعث شده است که سطح توليد ناخالص داخلي در اين کشورها با افت قابل توجهي مواجهه شود. از آنجا که تجهيزات نظامي همواره مشتريان خود را در سراسر جهان دارد، صادرات اسلحه يکي از راه‌هاي تجارت و کسب درآمد براي کشورهاي قدرتمند است. از اين‌رو پيش‌بيني مي‌شود افزايش فروش تسليحات نظامي به‌عنوان يکي از راه‌هاي نجات اقتصاد آمريکا و اروپا و افزايش توليد ناخالص داخلي، در دستور کار سياست‌خارجي اين کشورها قرار گيرد. بنابراين در دوران پساکرونا، با پديده‌اي به نام ميليتاريزه شدن جهان مواجه خواهيم بود.  

حميد خوش‌آيند
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36565
1 نظر
محمد ممدی محمد ممدی 21:13:30 - 1399/02/10
کدوم کشور پول داره که بخواد سلاح بخره که بخواد بجنگه؟
دسته بندی