× تماس با ما
3 1 نظرات 1542 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1399/02/10

دنیا در دور دوم ریاست جمهوری ترامپ چگونه خواهد بود؟

دنیا در دور دوم ریاست جمهوری ترامپ چگونه خواهد بود؟

دنيا در دور دوم رياست جمهوري ترامپ چگونه خواهد بود؟

 

ان کتز مارک
ريسپانسيبل استيتکرفت (امريکا)

ترامپ در صورت پيروزي در انتخابات نوامبر 2020 بي‌ترديد در دور دوم رياست جمهوري‌اش همان سياست‌هاي خارجي دور اول را پيگيري خواهد کرد. گرچه انتخاب دوباره او مي‌تواند تاثير بسيار ويرانگري بر روابط ايالات متحده با متحدان غربي و ساير متحدان دموکراتيک اين کشور داشته باشد.
 

بسياري از اين متحدان در حال حاضر با سياست‌هاي خارجي ترامپ از جمله تضعيف ناتو، خروج از توافقات بين‌المللي مانند توافق اقليمي پاريس و برجام و توقف کمک‌هاي مالي به سازمان جهاني بهداشت مخالف هستند.


برغم آسيبي که سياست‌هاي خارجي ترامپ به منافع کشورهاي متحد آمريکا وارد کرده، اين کشورها هنوز در پي حفظ روابط خوب با واشنگتن و شخص ترامپ هستند چرا که آنها باور دارند انتخاب او در سال 2016 يک اتفاق تصادفي بود و مردم آمريکا پس از مشاهده رهبري ضعيف ترامپ قطعا در 2020 بار ديگر او را انتخاب نخواهند کرد و رئيس جمهور بعدي- دموکرات يا جمهوريخواه- ميانه‌روتر و کسي خواهد بود که رويکرد سنتي ايالات متحده را احياء خواهد کرد، رويکردي که بر پايه ارزش دادن به و حمايت از متحدان دموکراتيکش شکل گرفته است.


انتخاب دوباره ترامپ، درک متحدان از او را بدتر نخواهد کرد بلکه باور اين کشورها به اعتبار و سودمندي ايالات متحده و حتي مردم آمريکا به عنوان يک همپيمان را تضعيف خواهد کرد. چرا که متحدان آمريکا اميدوارند يا باور دارند که تعداد چشمگيري از افرادي که در 2016 ميلادي به ترامپ راي دادند، اکنون از اين کار پشيمان هستند و انتخاب دوباره او در 2020 با شناخت کامل از خوي بي‌ثبات او و سياست‌هاي غيرعاقلانه‌اش به اين معني خواهد بود که راي دهندگان آمريکايي در انتخابات دورهاي بعدي نيز افراد مشابهي را انتخاب خواهند کرد.
 

اگر متحدان آمريکا به اين باور برسند که ترامپيسم به ويژگي‌ دائمي سياست‌هاي خارجي آمريکا تبديل خواهد شد، در اين صورت آنها در روابطشان با واشنگتن بازبيني اساسي انجام خواهند داد. به عبارت ديگر، اگر متحدان دموکرات ايالات متحده اميدشان براي بازگشت آمريکا به شرايط “عادي” را به دليل انتخاب دوباره ترامپ از دست بدهند، چه بسا آنها در پي محدود کردن آسيب ناشي از پي‌گيري سياست‌هاي آسيب‌زاي ترامپ براي منافع خودشان برآيند.
 

ناتالي توچي، دبير موسسه‌ پرنفوذ ايتاليايي ايستيتوتو افري اينترنازيونالي (Istituto Affari Internazionali) نوشت: “با ادامه افزايش رقابت راهبردي بين روسيه و چين، ايالات متحده بايد تلاش براي استقلالش را مضاعف کند تا حدي که بتواند با آنها تشکيل يک سه‌ضلعي بدهد به جاي اين که ناگزير باشد بين آنها يکي را انتخاب کند يا تسليم يکي از آنها بشود.”
 

به عبارت ديگر، گرچه متحدان دموکرات سنتي ايالات متحده احتمالا اتحادشان با آمريکا را به دليل انتخاب دوباره ترامپ انکار نخواهند کرد، اما ترديدهايشان نه فقط درباره ترامپ بلکه درباره تعهد افکار عمومي آمريکا نسبت به تامين دفاع و رفاه آنها باعث خواهد شد اين کشورها چنين نتيجه‌گيري کنند که بايد به تدريج مراقبت از خودشان را افزايش دهند. چه بسا بسياري از آنها به اين نتيجه برسند که اين هدف را با سازگاري با يک يا هر دو قدرت بزرگ استبدادي، يعني روسيه و چين، محقق کنند.
 

به ويژه متحدان استبدادگراي ايالات متحده در خاورميانه و ساير مناطق در پي همکاري با هر دو کشور روسيه و چين عليه دشمنان منطقه‌اي‌شان خواهند بود. تمام آنها اميدوار خواهند بود که از رقابت چين و روسيه که چه بسا هرگز عملا پديدار نشود، در راستاي منافع خودشان بهره‌برداري کنند.
 

اما حتي اگر ترامپ انتخابات سال جاري را از دست بدهد هم با توجه به آسيب‌هاي ناشي از سياست‌هاي ترامپ، بازسازي روابط با متحدان سنتي ايالات متحده به زمان و تلاش چشمگيري نياز دارد.

 

مترجم: محمدحسن جعفري سهاميه

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36560
1 نظر
رضا محمدی رضا محمدی 20:00:07 - 1399/02/10
سلام خسته نباشید
آیا رئیس جمهور شدن مجدد ترامپ به نفع ما خواهد بود(در مقایسه با فرد دیگر) ؟!
دسته بندی