× تماس با ما
0 1 نظرات 894 بازدید
تاریخ انتشار 11 - 1399/02/09

فرمان حمله هسته ای؛ سیاست و تسلیحات

فرمان حمله هسته ای؛ سیاست و تسلیحات

فرمان حمله هسته اي؛ سياست و تسليحات

در کشورهاي مختلف جهان، يک مقام سياسي مي تواند فرمان هسته اي را اعلام کند. مثلا در ايالات متحده آمريکا رييس جمهوري مي تواند فرمان حمله هسته اي بدهد. در بريتانيا شخص نخست وزير اين قدرت را دارد. در برخي از کشورها هم مثل چين حق صدور فرمان هسته اي با کميسيون نظامي است. در کشورهاي ديگر جهان چه کسي اين قدرت را دارد؟
 

آمريکا؛ رييس جمهور براي فرمان هسته اي نياز به مشورت با کنگره ندارد
دونالد ترامپ، رييس جمهوري ايالات متحده آمريکا مي تواند بدون مشورت با کنگره دستور پرتاب موشک هسته اي را صادر کند.
اعضاي کنگره ايالات متحده آمريکا در جريان نشست کميته روابط خارجي مجلس سناي ايالات متحده آمريکا درباره اين موضوع بحث کردند، و  معتقدند علاوه بر شرايط غير متعادل روحي و رواني ترامپ اخيرا رييس جمهوري در حساب توييترش درباره زرادخانه هسته اي کره شمالي «پرگويي» کرده و اين موضوع خطرناک است.
در اين نشست برخي از سناتورها گفتند که «ارتش از دستورات، حتي از دستورات نظامي کورکورانه پيروي نمي کند.»
گروهي ديگر از سناتورها هم اعلام کردند که «هيچ کس نبايد اين قدرت را داشته باشد که بطور يک جانبه دستور استفاده از مخرب ترين سلاح هايي را بدهد که تا کنون به دست بشر ساخته شده است.»


«چگت»، کيف هسته اي روسيه
در روسيه، ولاديمير پوتين قدرت تصيم گيري براي استفاده از زرادخانه هسته اي کشور را دارد.
درمورد برنامه روسيه براي سلاحهاي هسته اي اطلاعات کمي در دسترس است اما به گفته منابع آزاد، پوتين يک کيف هسته اي حمل مي کند که در زبان روسي به آن «چگت» (Cheget) مي گويند و يازده کيلوگرم وزن دارد. وزير دفاع و فرمانده کل قواي روسيه هم هر کدام ـ«چگت» دارند.
چگت «چمدان هسته اي» است که نام قله «چگت» در «کاباردينو بالکارياي روسيه به آن داده شده و بخشي از سيستم اتوماتيک (خودکار) فرماندهي و کنترل نيروهاي هسته اي استراتژيک روسيه (SNF) موسوم به کازبک (به نام قله کازبک) است.
در صورت بروز حمله هسته اي در کشور، هر سه «چگت» بطور همزمان به صاحبان شان خبر مي دهند.
اين کيفها به يک سيستم ارتباطي متصل هستند که «کاوکز» (Kavkaz) نام دارد. مقامات ارشد دولتي مي توانند از طريق اين سيستم ارتباطي در صورت نياز تصميم بگيرند از سلاح هسته اي استفاده کنند.
در روسيه همچنين يک سيستم پشتيباني به نام «پريمتر» (Perimetr) وجود دارد و در غرب اروپا و ايالات متحده به «دست مرده» معروف است. اين سيستم وقتي به کار مي افتد که حاملان چگت و پست هاي فرماندهي از کار بيافتند و باعث مي شود تمام توان هسته اي روسيه در پاسخ به حمله انجام شده فعال شود.

 

بريتانيا؛ «نامه آخرين چاره» را نخست وزير مي نويسد
سيستم بازدارنده هسته اي بريتانيا به «ترايدنت» (Trident) معروف است و مسئوليت نهايي شليک موشکها را بر عهده نخست وزير يا معاوني مي گذارد که خود نخست وزير براي مدتي که از کشور بيرون رفته، تعيين کرده است.
هر نخست وزير جديد که روي کار مي آيد، «نامه آخرين چاره» را در چهار نسخه مي نويسد. اين نامه ها در زيردريايي هاي هسته اي «ونگارد» نگهداري مي شوند که موشک هاي باليستيک هسته اي و بخشي از زرادخانه هسته اي بريتانيا هستند.
اگر ارتباط کشتي با بريتانيا قطع شود يا فرمانده کشتي اطمينان پيدا کند که کشور تحت حمله از پا افتاده است بايد هر دستوري که در نامه داده شود اجرا کند که شامل اين موارد است: «با سلاح هسته اي حمله کنيد»، «حمله نکنيد»، «زيردريايي را تحت فرمان يکي از نيروهاي متفق قرار دهيد».
متن نامه سري است و با انتخاب نخست وزير جديد، نامه بدون اينکه باز و خوانده شود نابود مي شود.

 

فرانسه، رييس جمهور تنها مقامي که مي تواند دکمه قرمز هسته اي را فشار بدهد
حق صدور فرمان حمله هسته اي تنها به رئيس جمهور فرانسه داده شده است. طبق ماده 16 قانون اساسي، فقط رئيس جمهور در صورتي که تشخيص دهد «استقلال ملت يا تماميت ارضي کشور در معرض تهديد جدي و آني است» حق دارد فرمان دهد سلاح هسته اي به کار گرفته شود.
اگر دولت حس کند که رئيس جمهور «کفايت سياسي ندارد» مي تواند از شوراي قانون اساسي درخواست کند که مانع از اقدام رئيس جمهور شود. اين درخواست خود به خود آغازگر انتخابات رياست جمهوري جديد خواهد شد.

 

چين؛ کميسيون نظامي مرکزي مي تواند جنگ هسته اي را آغاز کند
اطلاعات زيادي درباره پروتکل (رسم کار) چين براي به کار گيري سلاح هاي هسته اي در دسترس عموم نيست.
اما از متني نظامي مربوط به سال 2004 ميلادي که «اتحاديه دانشمندان متعهد» (کميته دانشمندان نگران) از چيني ترجمه کرده اند چنين بر مي آيد که حق صدور فرمان هسته اي با کميسيون نظامي مرکزي يا فقط رئيس اين کميسيون است.
اين کميسيون 11 عضو دارد که ژنرالهاي ارشد يا اعضاي ارشد حزبي هستند رئيس کميسيون، رئيس جمهوري چين است. اين احتمال وجود دارد که به دنبال اصلاحات اخير اين فرايند تغيير کرده باشد.

 

هند؛ تصميم نهايي صدور فرمان هسته اي با نخست وزير است
در حال حاضر نارندرا مودي حق دارد دکمه هسته اي را فشار دهد. او نخست وزير و رئيس شوراي سياسي گروه فرماندهي هسته اي است که تنها بخش دولتي است که حق دارد فرمان حمله هسته اي را صادر کند. تصميم نهايي با نخست وزير است.

 

پاکستان؛ رئيس ستاد ملي فرماندهي هسته اي مي تواند فرمان حمله هسته اي را صادر کند
شاهد خاقان عباسي، نخست وزير کشور و رئيس «ستاد ملي فرماندهي هسته اي» است و در نتيجه اختيار دارد حمله هسته اي را آغاز کند.
ساختار کنترل سه رده دارد و شامل ستاد ملي فرماندهي هسته اي، سپاه برنامه هاي استراتژيک و فرماندهي نيروهاي استراتژيک.
در دستورالعمل کارکردي «ستاد ملي فرماندهي هسته اي» مقرر شده که تصميم شروع حمله هسته اي بايد با اجماع ستاد ملي فرماندهي هسته اي اتخاذ شود و رأي نهايي با رئيس ستاد است. سازمان هاي ديگر مسئول خبررساني و اجراي تصميم هستند.

 

اسرائيل؛ سياستهاي ابهام هسته اي
اسرائيل هرگز رسما داشتن سلاح هاي هسته اي را تأييد يا رد نکرده است. اما اطلاعات کمي درباره سياست هاي هسته اي اين کشور در دست است اما چندين کارشناس مي گويند که زرادخانه اين کشور تحت فرمان يک فرد نيست و تحت کنترل سيستم مدني سفت و سختي است.

 

کره شمالي؛ کيم جونگ اون تنها مقامي است که مي تواند آتش بيار جنگ هسته اي باشد
شايد تعجب نداشته باشد که چيز زيادي در باره فرايند پرتاب موشک هسته اي کره شمالي نمي دانيم اما مي شود فرض کرد که دکمه بزرگ قرمز در اختيار کيم جونگ اون باشد.

 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36515
1 نظر
علی قاسمی علی قاسمی 14:41:28 - 1399/02/09
https://www.yjc.ir/fa/news/7334268/%D9%BE%D9%86%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D9%88%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A6%D9%88%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%88%D8%B7-%D8%A8%D9%87-%DB%8C%D9%88%D9%81%D9%88%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

سلام یوفها ها رو دارن تو رسانه ملی هم کار میکنن،!!!!!!
دسته بندی