× تماس با ما
0 0 نظرات 764 بازدید
تاریخ انتشار 22 - 1399/02/08

عطش مذاکره در سراب دموکرات‌ها

عطش مذاکره در سراب دموکرات‌ها

عطش مذاکره در سراب دموکرات‌ها

اين روزها با نزديک شدن به انتخابات سال 2020 آمريکا، غرب گرايان داخلي در حال تصويرسازي واهي از چهره دموکرات‌ها و نماينده مشخص آنها يعني «جو بايدن» معاون سابق اوباما در رياست جمهوري هستند! آنها براساس برساخته‌هاي رسانه‌اي، راهبرد صبر و انتظار را در برابر اقدامات خصمانه دولت کنوني آمريکا در پيش گرفته‌اند. راهبرد صبر و انتظاري که براساس خيال واهي روي کارآمدن يک دموکرات و بازگشت او به برجام و آغاز مجدد مذاکرات شکل گرفته است.

جريان غربگرا در داخل کشور با جداسازي دموکرات‌ها از جمهوري‌خواهان مدام در تلاشند تا دموکرات‌ها را مخالف ترامپ و رفتارش در قبال ايران و برجام جا بزنند. رسانه‌هاي زنجيره‌اي نيز در خدمت اين استراتژي درآمده‌اند؛ زماني روزنامه آرمان با تيتر «دموکرات‌ها برنده شوند؛ آمريکا به برجام برمي‌گردد» به استقبال دموکرات‌ها مي‌رود و روز ديگر احمد نقيب‌زاده در روزنامه سازندگي مي نويسد: «اگر ايران شانس بياورد و در آمريکا دموکرات‌‌‌ها به پيروزي برسند، در آن صورت احتمال مذاکره مطلوب براي دو طرف بيشتر خواهد شد.» 


اما ماجرا فراتر از اين‌هاست و کافي‌است ابعاد و جزئيات ديدارهاي مخفي محمدجواد ظريف و جان کري (وزير امور خارجه دولت اوباما) بيان شود. جان کري وزير امور خارجه سابق آمريکا در تاريخ 21 شهريور 97 در مصاحبه اي گفت که وي طي ماه‌هاي اخير سه يا چهار بار با محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران ديدار کرده است، ديداري که توسط سخنگوي وزارت خارجه تاييد شد و رسانه‌ها محتواي آن را لابي دموکرات ها با ظريف، جهت حفظ برجام ذکر کردند و البته واکنش انتقادي ترامپ نيز اين امر را تاييد کرد.
 ترامپ در توئيتي نوشت: «او به آنها گفت تا منتظر پايان دولت ترامپ باشند.» چندي بعد هم جان کري در برنامه Real Time  صراحتا درباره اين موضوع گفت: « ترامپ حقيقت را گفته است.»

حالا دونالد ترامپ روز پنجشنبه هفته گذشته مجددا در همين راستا مي گويد: «مايلم با ايران کار کنم اما آنها به نظر مي‌رسد منتظر دولت بعدي هستند. حدس ميزنم که جان کري نمي‌خواهد که آنها الان توافق کنند. آنها(ايراني‌ها) احتمالا تصور مي‌کنند که مي‌توانند صبر کنند.»

در يکي از آخرين تحرکات جريان غرب‌گراي داخلي روزنامه سازندگي تيتر يک روز پنجشنبه خود را به‌صورت اختصاصي به دموکرات ها اختصاص مي دهد و با اشاره به مطرح شدن معاون اولي ميشل اوباما از سوي جوبايدن، مي نويسد: «بازگشت تيم بايدن_اوباما»


اما بررسي کوتاهي در تاريخ سياسي کشور بيانگر آن است که نه تنها تفاوتي ميان دموکرات‌ها و جمهوري‌خواهان آمريکايي در مواضع خصمانه عليه ايران نيست، بلکه دموکرات‌ها بيش از دو برابر جمهوري‌خواهان عليه ايران دست به تحريم زده‌اند!! همين تيم بايدن_اوباما تقريبا به اندازه تمامي جمهوري‌خواهان تاريخ آمريکا، ايران را تحريم کرده‌اند. حتي پس از توافق برجام و متوقف کردن توان هسته‌اي ايران، نه تنها تحريم‌ها را ادامه دادند بلکه بارها صريحا برجام را نقض کردند و با غارت 2 ميليارد دلاري اموال ايران، تمديد قانون تحريمي آيسا، تصويب قانون محدوديت ويزا و... از هيچ اقدام خصمانه اي عليه ايران دريغ نکردند.
 

در دوره همين دموکرات هاي «باهوش» و «مؤدب» بود که طراحي انقلاب مخملين و فتنه88 را انجام دادند. حتي بالاتر از اين در سابقه دموکرات‌ها حمله مستقيم‌ نظامي توسط نيروهاي دلتافورس در طبس هم مشاهده مي‌شود.

همين جوبايدن که اين روزها جرياني خاص مشغول بزک کردن چهره اوست، در روزهاي منتهي به توافق برجام در موسسه سياست خاور نزديک واشنگتن رسما مي‌گويد: «لازم باشد با ايران وارد جنگ خواهيم شد.»

جريان غرب‌گرا براي هموار شدن مسير مذاکره با آمريکا هر روز دست به ايجاد دوگانه‌هاي کاذبي مي‌زند، روزي با فاصله انداختن ميان رژيم‌صيهونيستي با آمريکا و حالا با تفاوت گذاري ميان دموکرات‌ها و جمهوري‌خواهان!

در حالي که تاريخ به ما مي گويد، هيچ تفاوتي ميان دموکرات و جمهوري‌خواه در اتخاذ مواضع خصمانه عليه ايران وجود ندارد که اتفاقا دموکرات ها بيشترين جنايت‌ها و خباثت‌ها در حق مردم و کشور ايران مرتکب شده‌اند، هرچند پشت دستکش مخملين! و البته اساسا گره زدن سرنوشت کشور به تحولات سياسي درون آمريکا يک خطا و راهبردي نابخشودني است.

علي‌رضا فقيهي‌‌راد
 

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36503
0 نظر
دسته بندی