× تماس با ما
1 0 نظرات 667 بازدید
تاریخ انتشار 16 - 1399/02/08

قدرت بازدارندگی حزب الله علیرغم فشار اقتصادی ناشی از کرونا پابرجاست

قدرت بازدارندگی حزب الله علیرغم فشار اقتصادی ناشی از کرونا پابرجاست

قدرت بازدارندگي حزب الله عليرغم فشار اقتصادي ناشي از کرونا پابرجاست


آنچه به قلم «علي حيدر» در روزنامه «الاخبار» چاپ«لبنان» مي‌خوانيد:

پيام عمليات اخير نيروهاي مقاومت در مرزهاي لبنان با فسطين‌اشغالي همچنان در تل آويو بازتاب دارد و سران رژيم صهيونيستي به گمان آنکه حزب‌الله لبنان درگير مشکلات اقتصادي و مبارزه با شيوع کروناست نمي‌تواند پاسخ دهد اما بار ديگر دريافت حمله به حزب الله هزينه دارد و توان بازدارندگي حزب الله مانع حملات رژيم صهيونيستي به لبناني هاست.

خودداري مقامات رسمي اسرائيل از موضع‌گيري تهديدآميز عليه حزب الله در روبرو شدن با پيام‌هاي عمليات اخير نفوذي به حصارهاي مرزي, يک رويکرد و حرکت سنجيده است اما آنچه را که برخي از سران سياسي و فرماندهان نظامي اسرائيل فاش نمي‌کنند, تحليلگران امنيتي در رسانه‌هاي اسرائيلي بر ملا کرده‌اند و گفته‌اند حزب الله با وجود وخامت اوضاع اقتصادي و شيوع ويروس کرونا نيز به هر حمله اسرائيل پاسخ خواهد داد.

رژيم صهيونيستي از نظر راهبردي بيش از پيش مي‌داند حتي با وجود تحولات منطقه‌اي نمي‌تواند به حملاتش ادامه دهد و دامنه اين حملات را گسترش دهد زيرا چنين حملاتي بدون خطر و بدون پرداخت بهاي سنگين نخواهد بود.
 

سکوت ادامه دار مقامات رسمي رژيم صهيونيستي در قبال عمليات نفوذي اخير در مرزهاي لبنان با فلسطين اشغالي با وجود واقف بودن آنها به خطرناکي پيامهاي اين عمليات و پيامهايي که راهبرد پاسخ حزب الله به حملات مداوم دشمن دارد, تصادفي نيست و به نظر مي رسد مسئولان در مقر فرماندهي امنيتي در تل آويو درک مي کنند افزايش سطح تهديد متقابل شايد به واکنش متقابل مقاومت منجر شود و بر داخل اسرائيل, بازتابها و تأثيرات منفي خواهد داشت و اين چيزي است که سران دشمن با توجه به چالش کنوني يعني شيوع ويروس کرونا در اسرائيل خواهان آن نيستند.
 

با اين وجود شماري از تحليلگران سرشناس اسرائيلي در امور امنيتي, پيامهايي را که تل آويو دريافته است فاش کردند زيرا مي‌دانند آنچه در مرزها به تازگي رخ داد پاسخي به حمله اسرائيل به يک دستگاه خودروي متعلق به حزب الله بود.
 

تال ليو رام  تحليلگر امور امنيتي در روزنامه (صهيونيستي) معاريو گفت: «( سيد حسن نصر الله ) دبير کل حزب الله لبنان خواست به اسرائيل تأکيد کند حتي در اين روزهاي دشوار کنوني در لبنان نيز در پاسخ به هرگونه تعرض به اين حزب ترديد نخواهد کرد حتي اگر بهايش به وجود آمدن تنش باشد.»
 

تال رام پيام هاي ميداني عمليات نفوذي و عمليات حزب الله در نزديکي شهرک صهيونيست نشين افيفيم در ماه ژوئيه گذشته را از اين جهت مقايسه کرد و گفت هرگونه پاسخي امکان دارد در طول مرزها اتفاق بيفتد و فقط به مزارع شبعا محدود نخواهد بود.
 

وي افزود:« مسئولان در اسرائيل از اينکه حزب الله تلاش مي کند معادله جديد و کوبنده تري پيدا کند نگران هستند.»


اين بدان معناست که مسئولان سياسي و امنيتي اسرائيلي هنگام بررسي هرگونه گزينه خصمانه بعدي به اين پيام‌ها دقت خواهند کرد و آن‌ها را مد نظر قرار خواهند داد.


تال رام گفت: «معادله بين اسرائيل و حزب الله روشن است و هرگونه تلفاتي در صفوف يکي از دو طرف به تنش آفريني فوري در اوضاع جبهه شمالي منجر خواهد شد.»


وي در عين حال تأکيد کرد معادله بازدارندگي متقابل, پايدار است زيرا هر دو طرف بارها ثابت کرده اند که دنبال تنش آفريني نيستند. وي هشدار داد با وجود اشتياق دو طرف براي پرهيز از تنش آفريني اما احتمال بروز آن وجود دارد.

تال رام در چارچوب تفسير سياست هاي خصمانه اسرائيل از جمله حمله اخير به خودروي حزب الله در مرزهاي سوريه با لبنان گفت:« برخي در اسرائيل معتقدند تنگناي اقتصادي و دشواري ها در لبنان يک فرصت براي فشار نظامي بيشتر به حزب الله است.»
 

منظور تال رام نيز اشاره به يک ديدگاه اميدوارانه است که مي‌گويد وضع کنوني شايد به مهار حزب الله و بازدارندگي و خودداري اش از پاسخ به حملات اسرائيل کمک کند و دامنه ابتکار خصمانه اسرائيل را گسترش دهد.


اما به نظر مي رسد پيام‌هاي عمليات به حصار مرزي, اين اميد را به يأس تبديل کرد چرا که الون بن ديويد تحيللگر نظامي در کانال 13 تلويزيون اسرائيل معتقد است: «به نظر مي رسد تلاش اسرائيل براي دادن پيامهايي شديد اللحن و بازدارنده به حزب الله ( از طريق حمله به خودروي اين حزب در سوريه) با پاسخ جسورانه اين حزب پايان يافت و اين حزب به ما يادآوري کرد که توان بازدارندگي دارد اما با توجه به شيوع کرونا, پيام (اين پاسخ بازدارنده حزب الله) در اسرائيل ديده نشد.»

با همه اينها تال رام تأکيد مي‌کند :«ارزيابي هاي کنوني در اسرائيل آن است که در صورت وخيم شدن اوضاع اقتصادي لبنان بر دامنه اعتراضات اجتماعي در اين کشور افزوده خواهد شد و لبناني ها بار ديگر به خيابان ها خواهند آمد و تظاهرات خشونت آميزي به راه خواهد افتاد اما با وجود اين به نظر مي رسد (سيد حسن) نصر الله اصرار دارد که روشن کند از وقوع رويارويي با اسرائيل ترسي ندارد.»

اين در حالي است که بن ديويد اذعان کرد: «حزب‌الله موفق شده است اين معادله را به اسرائيل تحميل کند که از حمله به لبناني ها بپرهيزد چرا که اسرائيل مي داند اگر حمله کند با پاسخ مرگبار در مرزهاي شمالي روبرو خواهد شد حتي اگر اين حمله اسرائيل در خاک سوريه رخ داده باشد.»

بن ديويد به حمله اسرائيل به خودروي حامل نيروهاي حزب الله در مرزهاي سوريه با لبنان اشاره کرد و گفت جواناني که در اين خودرو بودند ( پس از اصابت نخستين موشک به نزديکي خودرو) از آن به آرامي پياده شدند و چند ثانيه بعد ( قبل از انهدام خودرو در شليک بعدي) بازگشتند تا چمدانهاي خودشان را که در خودرو مانده بود خارج کنند.

وي فاش کرد برخي در اسرائيل تصور مي کردند کساني که در اين خودرو بودند ديگر براي کار باز نخواهند گشت اما آنچه در فيلم ديده شد کامل بر عکس بود. اين نشان مي دهد که آنان مي دانند اسرائيل جرأت کشتن آنان را ندارد به همين سبب اسرائيل تاکتيک شليک يک فروند موشک به نزديکي خودرو قبل از هدف قرار دادن خود خودرو را در پيش گرفت.

ديويد گفت: «چنين حوادثي حزب الله را از پاسخ بازنخواهد داشت و قصد کوتاه آمدن ندارد و اسرائيل نيز نمي تواند در اين موضوع کوتاه بيايد.» وي گفت زيباترين کارکردهاي مستقيم پيام عمليات نفوذي به حصار مرزي از نظر, ميداني و راهبردي است.
 

بن ديويد تأکيد کرد لازم است ارتش اسرائيل نيز عبرتهاي تاکتيکي مربوط به حمايت از مرزها را ياد بگيرد و از نظر راهبردي لازم است که ارتش در سياست کاري خود عليه حزب الله و نيروهايش بازنگري کند زيرا مديريت يک سياست تهاجمي مؤثر بدون خطر پذيري نيز کار دشواري است.

لینک کوتاه پست:
https://masaf.ir/najva/post/36495
0 نظر
دسته بندی